(© Archiwum NaszeMiasto.pl)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Kolejny konflikt pracowników z firmą JYSK. Związkowcy twierdzą, że obcokrajowcy zabierają pracę miejscowym. JYSK odpowiada: zatrudnianie obcokrajowców jest konsekwencją otwarcia granic i globalizacji gospodarki, a współpraca z agencja pracy gwarantuje pracownikom zatrudnionym na umowę stabilność zatrudnienia...

Czy w radomszczańskim Centrum Dystrybucji Jysk - zamiast bezrobotnych z okolicy - zatrudnia się obcokrajowców? Tak twierdzą związkowcy, którzy zaalarmowali władze miasta i powiatu. Sprawą zajęła się też powiatowa rada zatrudnienia.

Z informacji pracowników wynika, że od marca w Jysk pracuje dziesięciu obywateli Ukrainy. "To co robi dyrekcja jest skandaliczne, działania te uderzają nie tylko bezpośrednio w pracowników, ale w całą społeczność lokalną" - czytamy w piśmie, wystosowanym do prezydent Radomska.
Związkowcy tłumaczą, że w sytuacji prawie 18-procentowego bezrobocia w powiecie firma, zatrudniając obcokrajowców, nie działa społecznie odpowiedzialnie.

Jak tłumaczą, pieniądze, zarobione przez mieszkańca Radomska, wydawane są w Radomsku, a pracownik z Ukrainy wywiezie je z kraju. - Uważamy, że ma to wpływ na całe społeczeństwo lokalne. Bezrobocie jest bardzo wysokie, a firma JYSK w ciągu dwóch ostatnich miesięcy rozwiązała umowy z tutejszymi pracownikami, zarówno zatrudnionymi na czas określony i nieokreślony - mówi Marek Gumuła, zastępca przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność JYSK Sp. z o.o.

Przedstawiciele JYSK wyjaśniają, że firma nie zatrudnia obcokrajowców na umowę.
- Firma Jysk nie zatrudnia na umowy o prace żadnych obcokrajowców. Korzystamy z usług podwykonawców, którzy wspomagają nas swymi pracownikami w sytuacjach wyjątkowo wzmożonych zamówień. Wśród pracowników EWL są też obywatele innych narodowości - przyznaje Agnieszka Poteralska, koordynator ds. personalnych Centrum Dystrybucji Jysk.

Dodaje, że korzystanie z usług takich firm jak EWL gwarantuje pracownikom zatrudnionym na umowę stabilność zatrudnienia w okresach niższego zapotrzebowania na pracę. Tymczasem związkowcy dowodzą, że w ostatnich miesiącach firma zwalniała pracowników....

Czytaj dalej na następnej stronie...
strona: 1 z 2 następna strona »

Komentarze (23)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Uwaga! Sobie i tyko Sobie(ZA)radni. (gość) (czł Solidarnosci)

"Twoja wiedza" jest uboga, wybiórcza i stronnicza. O twojej ignorancji świadczą tendencyjne wPiSy, przypominające z jednej strony psalmy pochwalne dla jednej zaś z drugiej strony gorzkie żale wobec drugiego. Wymieniłeś za mało osób odpowiedzialnych za taki stan rzeczy. Zapomniałeś wymienić faktycznych sprawców upadku i rozparcelowania zakładów w R-sku. A może twoja uczciwość i solidarność nie pozwala na to? Nie mogłeś więc wymienić takich nazwisk jak Pawłoski, Łęski, Tarkowski, Kamiński, Milczanowska. Nie możesz przecież kalać swojego gniazda jakim jest FSG. Dlatego też w innym twoim wPiSie udowadniasz, że wszyscy, począwszy od premierów, ministrów skończywszy na Jurku Słowińskim są źli i odpowiedzialni za - jak napisałeś "upadek zakładów, budowę supermarketów i puszczenie z torbami drobnego handlu". Wszyscy tylko nie pani Milczanowska. Bo co? Bo nie ma na nic wpływu? To po jaką cholerę ją ludzie wybrali? Co robi w tym urzędzie skoro nic nie może? Spełnia się? Jako kto? Jako listek figowy maskujący swoją indolencję? Czy może zwykły "słup" ochraniający interesy jakieś grupy? Prawda jest taka, ze twoja broniona i chroniona mocodawczyni ma niejedną krzywdę na sumieniu. Codziennie grzeszy pychą i zaniedbaniem. I tak jak ty mija się z prawdą. Rola władzy lokalnej jest olbrzymia, bo na jej barkach obecnie spoczywa cały system. Poprzedni prezydent to wiedział, dlatego zabiegał o kluczowych inwestorów. Wiedział, ze dobry klimat i współpraca z miastem zachęci pozostałych. A co mamy?

czł Solidarnosci (gość)

Na moja wiedzę, wynikającą z obserwacji polityki III RP, winę za problemy Metalurgii i Famegu ponoszą liberalno-lewicowi politycy tamtego okresu (Wałęsa, Balcerowicz i Kwaśniewski ze swoim zapleczem). Zastosowali oni w Polsce skompromitowaną politykę zbyt pośpiesznej prywatyzacji Balcerowicza, wtłaczając za wszelką cenę najlepsze polskie firmy m.inn. radomszczańską Metalurgię i Fameg do t.zw. Funduszy Inwestycyjnych. Ok.80% najlepszych polskich firm w całym kraju znajdujących się w Funduszach Inwestycyjnych zostało zlikwidowane jak Metalurgia i Fameg. I nie mogli ich uratować na pewno prezydenci jakiegoś miasta, bo samorządy nie mają takich kompetencji ani mocy sprawczej. Politycy centroprawicy(Kaczyński, Olszewski) ostrzegali kilkanaście lat temu przed taką tragedią. Ale tą gorzka prawdę ośmieszano i jako niepoprawność polityczną tzw oszołomów przemilczano. Pamiętam jak straszono też niezorientowanych ludzi oszołomami z prawicy aby liberalno-lewicowi politycy wraz z rodzinkami oraz ich kumple z SB wraz z założonymi gangami mogli się nachapać.

czł Solidarności (gość)

Dziś mamy nielicznych, ale b. bogatych czerwonych baronów, za sprzedane pośpiesznie państwowe banki i fabryki. I choć wielu z nich już siedzi a inni będą siedzieć, to nie uratuje to upadających firm. Bezrobocie i bieda widoczne były przecież od wielu lat. Cóż, czerwoni z liberałami mając większość posłusznych sobie mediów, przekonali do swojej zgubnej polityki b.dużą część społeczeństwa. Na swoje nieszczęście skołowani ludzie wybierali swoich prześladowców do parlamentu oraz powoływali dwukrotnie postkomunistyego prezydenta RP, co to nie miał magistra i po pijaku lubił zatańczyć i zaśpiewać. Dziś bardzo trudno naprawić 17-to letnią złą politykę III RP, nie wspominając 45-letniego okresu komunizmu, który ponoć był taki postępowy a rozpad się w całej Europie Wschodniej. Większość byłych państw socjalistycznych ma podobnie jak Polska problemy z przedsiębiorstwami, choć bezrobocie, bieda i emigracja za chlebem wyglądają u nich różnie. Owszem to wszystko jest marnym pocieszeniem dla rozgoryczonych i nadal nieinteresujących się brudną polityką ludzi. Ostatnie wybory pokazały, że tylko 45% ludzi obchodzi polityka. Ale jak widać, gdy ludzie nie interesują się polityką, to polityka okrutnie zajmie się nimi w postaci upadających fabryk, bezrobocia i biedy.

zatroskany o zdrowie członka i uzależniony od rozumu świadomy mieszkaniec R (gość) (czl Solidarnosci)

Tradycyjnie już "czl Solidarności", cokolwiek to "czl" oznacza jest w błędzie. Zresztą błądzenie działaczy związków zawodowych a zwłaszcza Solidarności jest nagminne, to już wręcz taka związkowa tradycja. Ale do rzeczy, bo jak widać licho nie śpi! (a! irytuje mnie jeszcze ten skrót "czl", czyżby oznaczać on miał, że tak napiszę z góry przepraszając za wulgaryzm, "członka"? Współczuję. Owszem, staram/starałem się już od małego (tudzież członka) być poprawny ;) W Polsce to dość akrobatyczna postawa. Ale są jakieś granice, więc nie ubliżaj mi sugestią, że może mnie coś łączyć z PełO. Jedyne co ci mogę przyznać, to iż cała ta "klasa polityczna", nie jest nawet warta funta kłaków. Nie zgadzam się jednak z twoją opinią, że władza lokalna nie ma nic do powiedzenia. Otóż, ma! I to bardzo dużo. Przynajmniej powinna. Pod warunkiem oczywiście, że wie co i jak powiedzieć. Mądrze. Ubolewam, że w R-sku ani prezydent, ani tym bardziej jej obciachowa koalicja nie ma nic do powiedzenia. Nic do zaproponowania. To takie nasze radomszczańskie, lokalne i niezależne (od mieszkańców i rozumu) Kononowicze i Dyzmy. Członku "S", przypomnę ci,że zakłady które raczyłeś wymienić zostały zarżnięte przez m.in.lokalnych "związkowców". Komu przeszkadzał i kto zarobił na upadku Mostostalu!? Co się dziś dzieje z Metalurgią? To nie ludzie związani z FSG i obecną p. prezydent? Hello??? P.S. Naprawdę widzisz "na każdym rogu w Radomsku supermarkety"? Białe myszki też? Idź do okulisty, albo przestań już pić?

sołtys (gość)

a ja to gardze wszystkimi związkowcami,jak bym miał swoją firme to bym związkowców na zbity ryj wyje**ł

czl Solidarnosci (gość)

Student 68 kreuje sie na POprawnego POlityka chyba z RdR. W sumie o POlityce niewiele wie.Bo w gruncie rzeczy o tym czy rosnie bezrobocie i spadaja dochody ludzi a rosna ceny towrow i uslug to niewiele decyduje wladza miejska a rzad i parlament.I to ze w strefie malo zarabiaja i zatrudniaja tansza sile robocza to nie zalezy od Milczanowskiej a od Tuska, ktory rzadzi z PSLem II kadencje. Metalurgie, Fameg, FON i Mostostal do upadku doprowadzil Balcerowicz guru Tuska, Walesy, Michnika, Kwasniewskiego, Komorowskiego a nie Milczanowdka. Ona moze mniej ale Slowinski POzwolil, ze na kazdym rogu w Radomsku stoi supermarket a nasz droby handel puszczony jest z torbami.Ci co na w/w glosowali sa najbardziej winni.

student '68 (gość) (gil 56)

Pierwsza klasa gil do pasa. Gil niestety nie jest oznaką twojej dziecięcej naiwności i wieku pacholęcia (szkoda, bo to by dużo tłumaczyło), ale raczej już nie pierwszej młodości. Jak jeszcze sugeruje liczba '56 obok gila (to rok urodzenia?) wiadomo już z jakiego okresu czerpałeś wzorce i slogany typu: weźcie się (przy okazji "ź" się pisze) wszyscy do roboty a nie bzdury piszeta, że źle i nie dobrze. Możesz jeszcze za towarzyszem Gomułką wspomnieć coś o studentach, kułakach i cyklistach. I o tym, że Radomsko przed objęciem rządów przez obecną jaśnie oświeconą (czy raczej oświetliczoną) panią prezydent stało na skraju przepaści, ale dzięki bohaterskiej postawie tejże Anny Milczanowskiej miasto zrobiło znaczący krok naprzód! Koniec cytatów. Dlaczego mamy nie wyrażać swojej dezaprobaty wobec rządów Milczanowskiej? Skoro jest tak dobrze wg was, to dlaczego jest nam, mieszkańcom tak źle? Kiepskim menadżerem jest Milczanowska i przynajmniej ja nie zamierzam milczeć i tuszować tego jak co niektórzy? Im szybciej kobicina poda się do dymisji, tym lepiej dla miasta. Tobie może dobrze, starasz się utrzymać za wszelką cenę status quo. Reprezentujesz nomenklaturę Milczanowskiej. Stąd zapewne ten luzik i buta.
P.S. I Naprawdę nie wiesz, czy tylko udajesz, dlaczego JYSK i Milczanowska za sobą nie przepadają? A w konsekwencji, kto za to płaci? I dlaczego tak dużo?
P.S. II Czy ty przypadkiem nie jesteś tym słynnym prezesem tego przedsiębiorstwa miejskiego na Starej Drodze?

michal (gość)

a moze pani Poteralska sie pochwali jakie studia konczyla ? wiec dlaczego jest kadrowa-ksiegowa w jysku ?? ladny usmiech ?

diabel (gość)

pytam jeszcze raz bo ciagle nie ma odpowiedzi czy ten zwiazek nszz jest legalny czy nie czy ma KRS, bo moze to jakis samozwanczy zwiazek nic nie warty

gil 56 (gość)

a co ma wspólnego pani prezydent z rada nadzorcza JYSK bo chyba sie pogubiłem, a co do strefy ekonomicznej to kto powiedzial i kiedy ze beda zatrudniac radomszczakow tylko jak ma byc ekonomicznie to sobie dowiezie ludzi autokarem z chin jak bedzie trzeba, i jak mu sie to opłaci jest kapitalizm zatrudniam kogo chce i juz skoro ukrainiec zrobi ta sama robote za 1 euro a nasz krajan za 2 euro to gdzie tu ekonomia, Wy sie lepiej wescie wszyscy do roboty a nie bzdury tu wypisywac kapitalisci komunistyczni, chcieli by kapitalizmu ale z zasadami socjalizmu niezle , trzeba sie zdecydowac ale juz zapoznu jak sie jajkami zucalo w cimoszewicza to teraz charowac charowac a jak komu nie pasuje to odsniezac chociaz tu tesz juz konkurencja brali po 4 zł m 2 teraz juz slysze po 2,5 ale sie porobilo , a moze to ci ukraincy po godzinach musze spytac

odpowiedź (gość) (odpowiedzialna odpowiedź)

No to po mnie pojechałeś....trudno, choć z wiekszością twej wypowiedzi się zgadzam ( aczkolwiek psychiatra mi niepotrzebny, radzę sobie świetnie bez), to jednak muszę coś sprostować: zagłosowałam na p Milczanowską, bo ją po prostu znałam, jako człowieka nie polityka, wierzyłam, że bedzie dobrym prezydentem...tak było kiedyś. Dziś twierdzę, że do obecnej sytuacji doprowadził fakt, że p prezydent powoli odsuwała od siebie róznych ludzi, wcale niegłupich, a na to miejsce "wkładała" swojaków, za którymi niekoniecznie szło coś mądrego i dobrego. A mamy wokół naprawdę dużo utalentowanych, świetnie wykształconych osób, które niestety uciekają z miasta, bo nie mogą wykazać się swoimi umiejętnościami...szkoda. Dlatego twierdzę, ze Pani prezydent powinna zmienić doradców. Jeszcze Jej rządzenie trochę potrwa, a Radomska po prostu szkoda ( już i tak miasto czerwieni się po ostatnich faktach i zmianach w radzie miasta). Pozdrawiam odpowiedzialną odpowiedź. Miłego dnia.

odpowiedzialna odpowiedź (gość)

Nie chodzi mi, czy pani prezydent jest wierząca, czy nie. W co i komu "ślepo, bezgranicznie wierzy". To jest jej osobista sprawa - dorosłą kobietą jest. Sama wymyśliła siebie jako prezydenta miasta i z pomocą swoich doradców to zrealizowała. A że po trupach do celu i że cel uświęcał środki, to już inna sprawa. Tak właściwie kogo wybraliśmy na prezydenta? Z jakim zapleczem i kadrami? Otóż, wybraliśmy takiego Nikodema Dyzmę, tylko że w spódnicy. A dlaczego wybraliśmy? Bo po części byliśmy w tzw. "pomroczności jasnej", otumanieni czarnym, ale sprawnym pijarem Palówny, Łuszczyna i Zyberynga dyskredytującym postać jej poprzednika. Co otrzymaliśmy w zamian? Kompletnie nieprzygotowaną do pełnienia swojej funkcji Panią prezydent. Bez jakichkolwiek umiejętności i wykształcenia, bez wizji rozwoju miasta. Bez kadry zarządzającej. Ile pieniędzy ze źle lub w ogóle nie składanych wniosków unijnych w pierwszych miesiącach(latach) "rozgrzewania się" nowej władzy Radomsko bezpowrotnie utraciło? Jakimi w końcu inwestycjami obecna ekipa może się poszczycić? Co z jej hucznie prezentowanych planów zostało zrealizowane? Odpowiedź: NIC. To jest przykre. Piszesz coś o "specjalistach i psychologu i że wtedy powróci prawdziwa, jaką znamy pani prezydent"?! Przykro mi to pisać, i raczej nie powinienem, ale to tacy jak Ty wymagają szybkiego kontaktu z psychiatrą. Nigdy pani Milczanowska nie była i nie miała okazji być "prawdziwą panią prezydent". Ludzie wybrali ją, bo jej faktycznie nie znali.

kramer (gość)

jak tych "naszych" wywala Tak jak wy chcecie ukrainców i ci nasi wróca do Radomska do bezrobocie nie bedzie 18 a 38 % i jeszcze trzeba bedzie im dac kuroniowki angielskie matołki

kramer (gość)

a jak Polacy zarabiajacy w anglii irladii norewegi szkocji i bog wie gdzie jeszcze przywoża pieniadze funty euro d polski radomska to dobrze przeciez w samym Londynie gdzie bys nie poszedł to słychac oooo z Radomska hej ziom