W czwartek, 12 grudnia, policjanci z Radomska i powiatu radomszczańskiego przeprowadzą kontrole w ramach akcji "STOP smog 2019". Radomszczańska jednostka znalazła się wśród kilku wytypowanych w województwie łódzkim do przeprowadzenia kampanii przeciwdziałania smogowi. Policjanci uczestniczą w prelekcjach i rozdają ulotki, a w czwartek razem z odpowiednimi służbami ruszą w teren. W Przedborzu będą wspierani przez straż miejską, a w Radomsku przez pracowników wydziału bezpieczeństwa i porządku.
- Zamierzamy przeprowadzić kontrole we wszystkich miejscach, które były do nas zgłaszane w ramach interwencji, oraz w tych, gdzie kontrole prowadzone były w poprzednim sezonie - zapowiada podinsp. Wojciech Auguścik z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.
Warto wiedzieć!
NA DRODZE
12 grudnia na terenie całego kraju policjanci ruchu drogowego wspierani przez inspektorów transportu drogowego pod lupę wezmą te pojazdy, których emisja spalin pozostawia wiele do życzenia. Przypominamy kierującym, że dający się we znaki smog, to również „zasługa” niesprawnych technicznie pojazdów emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności.
Przypominamy obowiązujące przepisy:
Art. 66. ust. 1, pkt 3 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2018r. poz. 1990 z późn. zm.) stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2016 r. poz. 2022 z późn. zm.).
Art. 132. ust. 1. pkt 1c ustawy – Prawo o ruchu drogowym określa, że policjant zatrzyma dowód rejestracyjny w razie stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska. W tym przypadku policjant może również ukarać kierującego mandatem karnym i nie może zezwolić na dalsze używanie pojazdu.
W DOMU
Sezon grzewczy w pełni. Niestety spalanie odpadów w gospodarstwach domowych stało się przyczyną zanieczyszczenia powietrza. Nieprzestrzeganie prawa w tej materii prowadzi do degradacji środowiska naturalnego i naruszania przepisów o ochronie środowiska. Zgodnie z Uchwałą Sejmiku Województwa Łódzkiego w sprawie wprowadzenia na obszarze woj. łódzkiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw
Zakazuje się stosowania paliw:
1) w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu 3 mm wynosi powyżej 15% , za wyjątkiem paliw o wartości opałowej niemniejszej niż 24 MJ/kg o zawartości popiołu nie większej niż 12 %
2) węgla kamiennego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla
3) mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem
4) zawierających biomasę stała o wilgotności powyżej 20%
Kontrolujący mają prawo wejść na teren prywatnej nieruchomości w godz. 6.00-22.00, a na teren firmy – przez całą dobę. Jeśli w wyniku kontroli zostanie stwierdzone, że właściciel pali w piecu niewłaściwymi materiałami, może nałożyć mandat do 500 zł. Jeśli mandat nie zostanie przyjęty, sprawa jest kierowana do sądu, który może nałożyć karę w wysokości aż 5 tys. złotych.
SANKCJE KARNE wynikają także z innych przepisów.
USTAWA z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska
Art. 334. Kto nie przestrzega ograniczeń, nakazów lub zakazów, określonych
w uchwale sejmiku województwa przyjętej na podstawie art. 96, podlega karze grzywny.
USTAWA z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach
Art. 191. Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny
Art. 155. Termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w spalarniach odpadów lub we współspalarniach odpadów, z zastrzeżeniem art. 31.
USTAWA z dnia 6 czerwca 1997 r.
Kodeks karny
Art. 225. [Udaremnianie lub utrudnianie przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska i inspekcji pracy]
§ 1. Kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Zobacz też: Prelekcja o smogu i jakości powietrza w PSP 7 w Radomsku [ZDJĘCIA]
iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Quiz o Idze Świątek. Co wiesz o naszej najlepszej tenisistce?
- Trump zostanie sam ze swoimi problemami? Odcinają się od niego nawet najbliżsi
- Perfekcyjna Pani Domu razem z mężem urządziła swój ogród. Postawili tam nawet palmy
- Czarne chmury nad liderem Rammstein. Muzyk reaguje na oskarżenia o molestowanie