Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja "Trzeźwo do celu" w Radomsku. Już od poniedziałku

nm
Akcja "Trzeźwo do celu" w Radomsku. Już od poniedziałku...

W poniedziałek (1 sierpnia) w Radomsku rusza profilaktyczna akcja "Trzeźwo do celu" organizowana przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we współpracy z Urzędem Miasta, policją oraz stowarzyszeniami działającymi na rzecz trzeźwości (Klubem Wzajemnej Pomocy„Szansa”, Klubem Abstynenckim „Można Inaczej”, Radomszczańskim Stowarzyszeniem Rodzin Abstynenckich CARPE DIEM”). Zaplanowana na w Miesiąc Trzeźwości akcja ma na celu integrację instytucji i organizacji radomszczańskich działających na rzecz trzeźwości oraz uświadomienie społeczeństwu, że każdego dnia możemy spotkać na swojej drodze pijanego kierowcę, który stanowi śmiertelne zagrożenie.

- Pijani kierowcy przewożą swoich najbliższych: żony, dzieci, przyjaciół, ale zagrażają również wszystkim znajdującym się na drodze - innym kierowcom, pieszym. Reagujmy, gdy ktoś pod wpływem alkoholu zbliża się do samochodu. Każdy z nas może ująć sprawcę przestępstwa na gorącym uczynku. Każdego dnia możesz spotkać pijanego kierowcę! Reaguj! - apelują organizatorzy.

Akcja "Trzeźwo do celu" obejmie następujące działania:
- udział przedstawicieli MKRPA i stowarzyszeń w kontrolach trzeźwości prowadzonych przez funkcjonariuszy policji w poniedziałki w sierpniu 2016.
- wręczanie kierowcom breloczków i wspólnie opracowanej ulotki z informacjami o zakresie działań MKRPA i stowarzyszeń oraz danymi kontaktowymi.

To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Radomsku. Wspólne patrole reprezentantów MKRPA, organizacji abstynenckich i policją będą się odbywały w każdy poniedziałek w godz. 7- 9 (z wyjątkiem 15 sierpnia).

Jak powstrzymać pijanego kierowcę?
Każdego dnia możesz spotkać na swojej drodze pijanego kierowcę. Pamiętaj, że stanowi on śmiertelne zagrożenie. Powstrzymanie nietrzeźwego kierującego to absolutna konieczność – w przeciwnym razie może dojść do tragedii. Sprawdź, jaka powinna być Twoja reakcja.
Po pierwsze, jeśli kiedykolwiek zauważysz dziwne zachowanie kierowcy na drodze, które może świadczyć o tym, że jest on pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych, niezwłocznie powiadom policję. Zadzwoń pod numer 112. Podczas rozmowy określ miejsce, w którym się znajdujesz i powiedz, jakie zachowania kierowcy wzbudzają Twój niepokój. Opisz jego samochód (numery rejestracyjne, marka, kolor).
Po zakończeniu rozmowy poczekaj na reakcję policji lub zastanów się, czy jesteś w stanie samodzielnie podjąć interwencję, pamiętając przy tym o swoim bezpieczeństwie. Możesz skonsultować swój plan działania telefonicznie z policjantem i np. jechać w bezpiecznej odległości za samochodem kierowanym przez nietrzeźwego, informując na bieżąco o trasie, którą pokonujesz.
Nigdy nie zapominaj o własnym bezpieczeństwie. Powstrzymaj się od podejmowania na własną rękę pościgów za pijanym kierowcą czy zajeżdżania mu drogi. Weź pod uwagę, że osoby pod wpływem alkoholu mogą być agresywne i stwarzać zagrożenie. Zawsze rozsądnie oceniaj sytuację, w jakiej się znajdujesz. Reaguj adekwatnie. Zrezygnuj z bezpośredniej interwencji, jeśli nietrzeźwy kierowca jest silniejszy fizycznie, rozdrażniony i pobudzony.
Możesz zdecydować się na fizyczne powstrzymanie kogoś od jazdy, jeśli masz przekonanie, że jego opór nie będzie duży lub będziesz w stanie bez trudu go przełamać (np. jeśli kierowca jest tak pijany, że ledwo trzyma się na nogach lub posiadasz znaczącą fizyczną przewagę). Zawsze warto poprosić drugą osobę, by pomogła Ci w interwencji. Wspólnie poczekajcie na przyjazd policji.
Jeśli kierowca, który wyraźnie jest pijany, zatrzyma się (np. na światłach czy na poboczu), możesz zareagować, korzystając z prawa do ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku. W ramach tzw. zatrzymania obywatelskiego możesz otworzyć drzwi samochodu pijanego kierowcy i wyciągnąć kluczyki, uniemożliwiając mu w ten sposób dalszą jazdę. Bądź stanowczy – wyraź swój sprzeciw wobec jazdy pod wpływem alkoholu, uświadom ryzyko, z jakim się wiąże. Możesz odwołać się do prawa i surowych kar za prowadzenie w stanie nietrzeźwości oraz do emocji, wskazując na możliwość spowodowania tragedii na drodze. Następnie poczekaj na przyjazd policji.
Pamiętaj – pijany kierowca to śmiertelne zagrożenie. Od tego, czy zareagujesz, może zależeć czyjeś życie. Nigdy nie przymykaj oka na niebezpieczne sytuacje na drodze.

Zobacz także: Dzielnicowy bliżej mieszkańców

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto