Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Awantura o powołania na ćwiczenia rezerwy - Wojskowe Centrum Rekrutacji wyjaśnia

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Wojskowe Centrum Rekrutacji w ostatnich dniach rozsyła wezwania do stawienia się na ćwiczenia wojskowe. Armia poinformowała, że w całej Polsce zamierza powołać do 200 tysięcy osób, które pozostają w rezerwie. Informacje o nagłych powołaniach do wojska wywołały falę dyskusji. Wojskowe Centrum Rekrutacji zabrało w tej sprawie głos.

Powołania na ćwiczenia wojskowe zaczęło rozsyłać do Polaków Wojskowe Centrum Rekrutacji. Otrzymały takie powołania osoby, które według armii mogą być przydatne do służby, ale nie koniecznie te, które przeszły wojskowe szkolenia. Wystarczy, że przeszły tak zwana kwalifikację wojskową i otrzymały kategorię przydatności do służby wojskowej.

Rozsyłanie powołań dla osób, które nie miały wcześniej kontaktu z wojskiem wywołało falę dyskusji. Wirtualna Polska opisała przypadek z WCR w Sieradzu, które wezwało mężczyznę na ćwiczenia planowane w marcu przyszłego roku. Sieradzanin twierdzi, że z wojskiem nie ma nic wspólnego, a ma odbyć 30-dniowe szkolenie.

Wojsko rzeczywiście w 2023 r. przewiduje powołanie do 200 tys. osób na ćwiczenia. To maksymalna liczba, jaką przewiduje rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej. Wojskowi jednak uspokajają, że głównie chodzi o żołnierzy WOT i dobrowolnej służby zasadniczej oraz tak zwanej aktywnej rezerwy. Ale ustawa o obronie Ojczyzny i rozporządzenie o ćwiczeniach wojskowych daje możliwość powołania tez osób, które nigdy nie były żołnierzami. To tak zwana rezerwa pasywna.

W sprawie powołań na ćwiczenia głos zabrał w czwartek, 8 grudnia szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Mirosław Brys. Podczas briefingu prasowego udzieli wyjaśnień na temat powoływania na ćwiczenia rezerwy pasywnej w 2023 r.

- Tylko minimalna ilość osób może być wezwana bez przeszkolenia. To osoby, które mają ważne dla Sił Zbrojnych RP specjalności wojskowe - podkreśla szef CWCR płk Mirosław Brys. - Celem ćwiczeń będzie zapoznanie z nowym sprzętem wojskowym i odświeżenie nawyków już posiadanych przez osoby wcześniej przeszkolone.

Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji wyjaśnia:

  • Na ćwiczenia wojskowe powoływane są osoby z pasywnej rezerwy, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej oraz nie ukończyły 55 roku życia.
  • Powołując na ćwiczenia osoby z pasywnej rezerwy, w niewielkim stopniu sięgamy po potencjał osób, które posiadają pożądane, przydatne kwalifikacje na potrzeby Wojska Polskiego a nie odbyły wcześniej szkolenia wojskowego.
  • W myśl Ustawy o Obronie Ojczyzny (Art.2 pkt.36) pod pojęciem uregulowany stosunek do służby wojskowej należy rozumieć nadanie danej osobie kategorii zdolności do służby wojskowej i przeniesienie jej do pasywnej rezerwy.
  • W praktyce każdy kto przeszedł kwalifikację wojskową i została mu nadana kategoria wojskowa przechodzi do rezerwy pasywnej.
  • Wezwanie do WCR nie jest jednoznaczne z wydaniem decyzji o powołaniu na ćwiczenie. Dopiero po upewnieniu się że wytypowana osoba spełnia warunki powołania, jest wydawana decyzja o powołaniu na ćwiczenia.
  • Powołanie na ćwiczenia wojskowe jest realizowane w formie decyzji administracyjnej od której przysługuje odwołanie na zasadach określonych w KPA (14 dni).
  • W czasie pandemii COVID nie były realizowane kwalifikacje wojskowe i ćwiczenia rezerwy też było bardzo ograniczone.
  • Ćwiczenia wojskowe mogą być: jednodniowe, krótkotrwałe – trwające nieprzerwanie do 30 dni; długotrwałe - trwające nieprzerwanie do 90 dni; rotacyjne – trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach w ciągu danego roku kalendarzowego.
  • Realizatorem ćwiczeń jest dowódca jednostki i to on określa szczegółowy sposób odbywania ćwiczeń (zadania, na czym będzie polegała służba żołnierza itp.)

Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji przekonuje, że głównie powoływani będą ci, którzy są po przysiędze wojskowej i mają nadany przydział mobilizacyjny.
W sposób minimalny zostaną powołane na ćwiczenie osoby, które nie składały przysięgi. Takie osoby będą zapraszane do WCR i będzie im przedstawiana propozycja odbycia ćwiczenia w wybranej jednostce. Ćwiczenia takie ma trwać dwa dni. Po ich odbyciu ma zostać przeniesiona do rezerwy pasywnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Awantura o powołania na ćwiczenia rezerwy - Wojskowe Centrum Rekrutacji wyjaśnia - Zduńska Wola Nasze Miasto

Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto