Badanie nasienia, czyli kilka słów o diagnostyce niepłodności męskiej

Materiał informacyjny

In vitro to nie jedyny sposób na leczenie niepłodności. Choć bardzo skuteczny, to nie zawsze konieczny. Zanim lekarz podejmie decyzję o jego wdrożeniu, przeprowadza zwykle różne testy. Jednym z nich jest badanie nasienia – jedna z podstawowych metod diagnostycznych niepłodności męskiej. Pozwala ocenić jakość plemników, ich liczbę oraz aktywność. Wszystko po to, by dowiedzieć się, czy problem z zajściem w ciążę lub jej utrzymaniem może być związany z ich złą kondycją. Seminogram lub spermiogram, jak nazywa się to badanie, to jeden z pierwszych kroków w kierunku rozpoznania przyczyn niepłodności.

In vitro i nie tylko

W Polsce niepłodność, czyli przedłużający się problem z naturalnym zajściem w ciążę, dotyka około 1,5 mln par rocznie. Nowoczesne metody diagnostyczne i lecznicze sprawiają, że dzisiaj łatwiej jest go rozwiązać. Procedura zapłodnienia in vitro pozwala niepłodnym parom podjąć skuteczną walkę z problemem. Ale nie zawsze jest niezbędna. Warto zdecydować się na odpowiednie badania i diagnostykę, które pozwolą lekarzom ocenić problem i wskazać najlepsze metody jego rozwiązania. Czasami wystarczy regulacja hormonów i cyklu, innym razem konieczne jest zadbanie o środowisko macicy, a czasami zmiana diety i trybu życia w celu poprawy jakości nasienia u partnera. Tylko dla około 15-20% par zgłaszających się do klinik leczenia niepłodności jedyną realną szansę na potomstwo daje metoda in vitro.

Dokładna analiza

Jednym z najważniejszych badań w diagnostyce niepłodności jest seminogram. Podstawowe badanie nasienia pozwala sprawdzić ogólne parametry nasienia w oparciu o normy wytyczone przez WHO. Sprawdza się tutaj wiele różnych cech, takich jak np. objętość i lepkość ejakulatu, ogólną liczbę plemników w 1 ml, odsetek tych żywych i poruszających się, a nawet wygląd samego nasienia.

W rozszerzonym badaniu ocenia się także budowę plemników oraz bada proporcje pomiędzy prawidłowo zbudowanymi i tymi, u których występują uszkodzenia strukturalne. Do wad budowy plemników zalicza się uszkodzenia witki, wstawki oraz główki. Wszystkie te dane pozwalają ocenić, jaki wpływ na problem z płodnością ma skład ejakulatu.

Jak się przygotować?

Do badania nasienia należy się również odpowiednio przygotować. Oddanie próbki powinno być poprzedzone 3-5-dniowym okresem abstynencji seksualnej. Krótszy czas to ryzyko fałszywego wyniku przez wzgląd na obniżenie koncentracji plemników, natomiast dłuższy czas od ostatniego wytrysku może wpływać na obniżenie ich żywotność. Przez około 5 dni przed badaniem powinno się także powstrzymać od picia alkoholu oraz przyjmowania innych środków odurzających, które mogą powodować zaburzenie spermatogenezy. Lekarzowi interpretującemu wynik należy powiedzieć o wszystkich lekach przyjmowanych w okresie 3 miesięcy przed badaniem nasienia.

Wszyscy panowie, którzy chcieliby wykonać badanie nasienia powinni wykonać je w klinice leczenia niepłodności. W przypadku InviMed Poznań należy wcześniej umówić się na badanie. Pacjenci InviMed oddają nasienie w specjalnym pokoju – zamykanym na klucz i wyposażonym w łazienkę. Komfortowe warunki są bardzo ważne i ułatwiają cały proces, minimalizując stres i dyskomfort pacjenta. Nasienie oddaje się do sterylnego pojemniczka. Tak przygotowana próbka może zostać przekazana do analizy.

Bez przeprowadzenia rozszerzonego badania nasienia trudno wyobrazić sobie diagnostykę niepłodności, która powinna przebiegać równolegle u obojga partnerów. Warto więc przyjść do kliniki InviMed Poznań Poznań na pierwszą konsultację niepłodnościową i zacząć starania o dziecko z pomocą najlepszych ekspertów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto