Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie nowa trasa rowerowa w powiecie radomszczańskim „Między Wartą a Pilicą" [TRASA]

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
W powiecie radomszczańskim powstanie nowa trasa rowerowa - „Między Wartą a Pilicą". Jeszcze wiosną ma się rozpocząć oznakowanie trasy.

O rozwoju siatki tras rowerowych na terenie powiatu radomszczańskiego mówiono podczas poniedziałkowego (22 marca) posiedzenia komisji rozwoju powiatu. Stan obecny oraz plany na najbliższe miesiące przedstawił Arkadiusz Szczegodziński, kierownik biura promocji powiatu.

Szlaki rowerowe w powiecie radomszczańskim

Na terenie powiatu radomszczańskiego funkcjonują obecnie dwie oznaczone trasy rowerowe:

1. Rodzinna Trasa Rowerowa - malownicza pętla, biegnąca głównie leśnymi drogami w okolicach Radomska i Grzebienia. Trasa jest bardzo dobrze oznakowana, liczy 16 km i prowadzi pięknymi, leśnymi duktami. To doskonała propozycja na weekendowe czy popołudniowe wycieczki na jednośladach. Z trasy chętnie korzystają też biegacze czy miłośnicy nordic walking. Szlak został wytyczony w taki sposób, aby w każdej chwili można było dowolnie modyfikować wyprawę — dostosowując ją do własnych chęci, możliwości i upodobań. Czasem warto zboczyć z wyznaczonej trasy, by zobaczyć np. „Biały ług", niewielkie śródleśne jeziorko, którego obszar znajduje się pod ochroną.

2. Powiatowy Szlak Rowerowy Radomsko - Góra Kamieńska daje turystom możliwość poznania północnej części powiatu radomszczańskiego. Dzięki zróżnicowanym trasom oraz walorom przyrodniczym wycieczka tym szlakiem sprawi przyjemność nie tylko zaawansowanym rowerzystom, ale również tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jednośladem.

  • PRZEBIEG SZLAKU: Radomsko ul. Leszka Czarnego 22 (Starostwo Powiatowe) - Bogwidzowy - Malutkie - Biała Góra - Dobryszyce - Zalesiczki - żaby - Kotlewy - Góra Kamieńsk - (punkt postojowy „Stawy Pytowice") - Kotlewy - Kmiecizna - Huta Brudzka - Borowa - Brudzice -Wiewiórów - Lgota Wielka - Wola Blakowa - Krępa - Wierzbica - Stobiecko Szlacheckie - Tomaszów - Radomsko.

Powiatowy Szlak Rowerowy w dwóch miejscach (w Radomsku na ul. Kościuszki oraz w Brudzicach) łączy się z łódzką Magistralą Rowerową N-S. Jest ona częścią transeuropejskiej trasy rowerowej mającej w przyszłości połączyć Niemcy, Polskę i Ukrainę.

Jak zdradza Arkadiusz Szczegodziński w planach jest kolejna trasa. W 2020 roku, w wyniku konsultacji z środowiskami rowerowymi, powstał pomysł realizacji szlaku rowerowego „Między Wartą a Pilicą". Przebieg szlaku stworzony został przez grupę pasjonatów Rowerowo.pl.

I etap szlaku „Między Wartą a Pilicą" (odcinek około 45 km pomiędzy miejscowościami Gidie i Maluszyn) zostanie oznakowany z środków Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego. Prace mają ruszyć jeszcze wiosną. II etap (odcinek około 53,5 km od Zbiornika Zakrzówek Szlachecki do Gidel) powiat planuje oznakować wykorzystując środki z własnego budżetu.

Szlak rowerowy „Między Wartą a Pilicą"

Proponowany szlak (długości około 98,5 km) biegnie przez najbardziej malownicze, a zarazem atrakcyjne i wartościowe turystycznie, historycznie i przyrodniczo obszary powiatu radomszczańskiego. Wzdłuż szlaku lub jego pobliżu, znajduje się wiele wartych zwiedzenia zabytków. Najważniejsze z nich to zabytki sakralne: bazylika barokowa wraz z klasztorem OO. Dominikanów, drewniany kościół z XV/XVI w p.w. św. Marii Magdaleny, kościół p.w. MB Bolesnej w Gidiach, kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Żytnie, kościół p.w. Św. Piotra i Pawła w Borzykowej, kapliczka św. Piotra Apostoła w okolicy wsi Modła (położona w środku lasu), kościół p.w. św. Mikołaja z zegarem słonecznym oraz kaplica cmentarna św. Barbary w Maluszynie. Do ciekawych obiektów należą także dworki i parki podworskie zlokalizowane w pobliżu szlaku. Najciekawsze z nich to te w Pławnie, Sekursku, żytnie, Borzykówce i Maluszynie z zachowaną wieżą bramną. Ciekawostką są ruiny XVI- wiecznego zamku w Pukarzowie. Wzdłuż szlaku zlokalizowanych jest także wiele cmentarzy i kilka miejsc pamięci ważnych dla lokalnych społeczności, upamiętniających np. ofiary katastrofy smoleńskiej czy poległych w okresie I i II wojny światowej, a także powstań narodowych.

Bardzo interesujące są również walory przyrodnicze proponowanego szlaku, prowadzącego najpierw wzdłuż rzeki Warty. Liczne starorzecza i sztuczne zbiorniki wodne stanowią miejsca lęgów i wypoczynku dla ptactwa. Czyste wody Warty zachęcają do kąpieli i uprawiania różnych form rekreacji. Z kolei Dolina Pilicy należy do najistotniejszych ostoi fauny w Polsce środkowej. Występują tutaj zbiorowiska łąkowe, bardzo dobrze zachowane lasy lęgowe, bory bagienne i starorzecza. Wzdłuż szlaku znajduje się wiele pomników przyrody czy kilkusetletnich drzew. Co jakiś czas możemy korzystać z punktów widokowych, skąd roztaczają się malownicze widoki na dolinę Warty, Pilicy czy wzgórza (np. Pasmo Przedborsko-Malogoskie.

Osoby, które będą korzystały ze szlaku nie muszą pokonywać go w całości — na wycieczkę można wybrać się dowolnym jego odcinkiem. Dodatkowym atutem szlaku jest fakt, że stałby się on swoistym łącznikiem między istniejącą łódzką Magistralą Rowerową N-S i projektowanym (przez Urząd Marszałkowski) szlakiem „Nad Pilicę".

Jak zapowiada Arkadiusz Szczegodziński, dalszy rozwój tras rowerowych w powiecie radomszczański prowadzony będzie z uwzględnieniem konsultacji prowadzonych z środowiskiem rowerowym oraz w korelacji ze szlakami projektowanym przez inne jednostki samorządu terytorialnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto