Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Bezpieczna droga do szkoły 2016" w Radomsku

mk
Jednym z najbardziej niebezpiecznych dla uczniów miejsc jest przejście dla pieszych przy PSP 5 przy ul. Narutowicza w Radomsku
Jednym z najbardziej niebezpiecznych dla uczniów miejsc jest przejście dla pieszych przy PSP 5 przy ul. Narutowicza w Radomsku fot. KN
1 września rusza policyjna akcja "Bezpieczna droga do szkoły 2016". Jak będzie wyglądała w Radomsku?

Z pierwszym dniem nowego roku szkolnego policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku rozpoczynają akcję "Bezpieczna droga do szkoły”. Przez najbliższe dni (do 9 września) będą się pojawiać w okolicach placówek oświatowych, kontrolować i pouczać o właściwym zachowaniu na drogach i chodnikach.

- Naszym głównym zadaniem będzie pojawianie się przy szkołach i przypominanie rodzicom i dzieciom o przestrzeganiu przepisów. Policjanci będą zwracać uwagę na prędkość aut, używanie fotelików, prawidłowe parkowanie oraz bezpieczne wysadzanie dzieci przed szkołą, ale także na właściwe poruszanie się pieszych i rowerzystów - wyjaśnia podinsp. Ireneusz Domagalski, naczelnik wydziału ruchu drogowego w KPP w Radomsku.

Jeszcze w sierpniu funkcjonariusze z radomszczańskiej drogówki skontrolowali oznakowanie przy szkołach.
- Nie odnotowaliśmy dużych braków. Zdarzały się sytuacje, w których znaki były odwrócone albo zamalowane, zgłosiliśmy to już do odpowiednich zarządców dróg - mówi podinsp. Ireneusz Domagalski.

Policjanci czekają również na sygnały mieszkańców powiatu dotyczące nie tylko oznakowania, ale wszelkich sytuacji, które mogłyby zagrażać dzieciom w drodze do szkoły. Interwencje można zgłaszać dzwoniąc do wydziału albo do oficera dyżurnego (tel. 44 685 28 68). We wrześniu prowadzone będą też policyjne pogadanki na temat ruchu drogowego.

Policjanci z Komendy Głównej policji przypominają kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej.W przypadku pozostawienia dziecka na drodze publicznej bez opieki, rodzic, osoba odpowiedzialna popełnia wykroczenie, za co grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys.zł.
Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie na sobie elementów odblaskowych.
Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach.
Przypominamy, że każda osoba poruszająca się po zmroku poza obszarem zabudowanym jest zobowiązana do noszenia elementów odblaskowych.
Rodzice zwykle nie pracują 7 dni w tygodniu. Warto więc wykorzystać wolne chwile do wspólnych spacerów. Podczas tych przechadzek rodzice powinni pokazać dziecku najbezpieczniejszą drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu. Pamiętajmy, że droga najkrótsza nie zawsze jest najbezpieczniejsza. W czasie wspólnych spacerów pamiętajmy, by dawać dzieciom dobry przykład. Przechodźmy więc przez ulicę tylko w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle.
Najczęściej do wypadków drogowych z udziałem dzieci dochodzi w pobliżu miejsca zamieszkania. Kiedy dzieci rozpoznają okolicę, budynki, znajome twarze stają się mniej ostrożne i tym bardziej narażone na niebezpieczeństwo. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na to, by osobiście czuwać nad bezpieczeństwem dziecka przez cały czas, pomyślmy o tym, by zapewnić mu opiekę sąsiadów, czy kogoś z rodziny. Jeżeli mimo wszystko dziecko samo musi wrócić ze szkoły do domu zadbajmy o to, by ktoś z dorosłych oczekiwał na nie w pobliżu miejsca zamieszkania przed ostatnią ruchliwą ulicą.
Idąc z dzieckiem i trzymając je za rękę pamiętajmy o tym, że to osoba dorosła powinna iść od strony ulicy.
Zwróćmy uwagę na to, o której dziecko kładzie się spać i o której wstaje. Zadbajmy, by nasza pociecha nie budziła się zbyt późno. Biegnąc do szkoły i obawiając się spóźnienia dzieci są mniej uważne, a co za tym idzie bardziej narażone na niebezpieczeństwo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Transport ogromnego generatora ulicami Grudziądza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto