Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne porody w Szpitalu Powiatowym w Radomsku. Oddziały przeszły na II stopień referencyjności [FILM]

mk
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne archiwum naszemiasto.pl
W szpitalu w Radomsku bezpiecznie mogą już rodzić kobiety z zagrożonymi ciążami, odpowiednia opieka zapewniona zostanie także wcześniakom. Odziały ginekologiczno-położniczy i neonatologiczny przeszły właśnie na II stopień referencyjności.

W Szpitalu Powiatowym w Radomsku bezpiecznie mogą już rodzić kobiety z zagrożonymi ciążami, odpowiednia opieka zapewniona zostanie także wcześniakom i chorym noworodkom. To efekt przejścia udziałów ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego na II stopień referencyjności. Właśnie podpisano umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, a szczegóły dyrekcja szpitala oraz pracujący w nim specjaliści z zakresu położnictwa i neonatologii przedstawili podczas piątkowej (19 stycznia) konferencji prasowej.

- Ubieganie się o II stopień referencyjności było bardzo trudne, bo zeszły rok był w służbie zdrowia rokiem reform, a w takich okresach bardzo ciężko cokolwiek zmieniać w strukturze organizacyjnej placówek czy NFZ. Po wielu koncepcjach osiągnęliśmy swój cel. Myślę, że to także dowód uznania dla pracy naszej załogi. Udowodniliśmy, że oprócz warunków sanitarnych i socjalnych mamy kadrę, która sprosta temu wyzwaniu i oczekiwaniom naszych pacjentek - mówi Piotr Kagankiewicz, dyrektor szpitala.

II stopień referencyjności - co to oznacza dla pacjentek?

Jak wyjaśnia prof. Przemysław Oszukowski, II stopień referencyjności w położnictwie i neonatologii, oznacza podstawę do bezpieczeństwa rodzących pacjentek i noworodków.
- Kobiety chcą rodzić blisko, oczekują dobrej opieki i do tego trzeba było przystosować placówkę, która wszystko miała - kadrę i w dużej części wyposażenie. Musieliśmy zrobić wszystko, by także pacjentki, które mają patologię ciąży, mogły tutaj bezpiecznie rodzić - wyjaśnia prof. Oszukowski. - Duża rola leży tutaj po stronie neonatologa, bo my "urodzimy" każdego noworodka, a ktoś musi go przyjąć i zapewnić mu odpowiednią opiekę.

- To dla nas duża ulga, że możemy przyjąć wcześniaki, a także że nie będziemy musieli odsyłać pacjentek obciążonych rożnymi chorobami, takimi jak cukrzyca czy nadciśnienie - mówi Stefan Zejda, kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego. - Od stycznia mamy podwójne dyżury, jesteśmy mentalnie i fachowo przygotowani do prowadzenia patologii ciąży.

Wyższy stopień referencyjności to nie tylko większe możliwości dla pacjentek, ale też możliwości kształcenia personelu. Pracownik, który ma do czynienia z różnymi przypadkami medycznymi, jest lepiej merytorycznie przygotowany do swojej pracy.

Przypomnijmy, że liczba porodów w szpitalu w Radomsku rośnie. Rodzić przyjeżdżają tu nie tylko mieszkanki powiatu radomszczańskiego, ale i sąsiednich powiatów. - To, co możemy dziś zaoferować, to także opieka skoncentrowana na rodzinie. Z punktu widzenia matki i ojca najważniejsze jest to, by byli cały czas z dzieckiem, nawet w tych najtrudniejszych sytuacjach. U nas jest to możliwe - zapewnia prof. Janusz Świetliński, ordynator oddziału neonatologii.

Zobacz film z konferencji:

Czytaj także: Nowy sprzęt medyczny w Szpitalu Powiatowym w Radomsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto