Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne świąteczne zakupy w sieci i nie tylko. Rzecznik konsumentów z Radomska radzi. FILM

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rzecznik konsumentów z Radomska Michał Sewerynek radzi, jak rozsądnie robić świąteczne zakupy.

Przedświąteczna gorączka zakupów trwa. Szczególnie w zbliżający się weekend tłumnie odwiedzimy sklepy. Policjanci ostrzegają, by w tym czasie zadbać o swoje bezpieczeństwo i nie dać ”zarobić” kieszonkowcom. Niestety oszuści czyhają też w Internecie. I tutaj zaglądamy coraz częściej licząc na tańsze zakupy i „dobre okazje”. Zarówno policja, jak i rzecznik konsumentów radzą, by zachować czujność i podczas zakupów w sieci kierować się zdrowym rozsądkiem.

Zawsze warto sprawdzić wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Najlepiej dokonywać zakupów za pobraniem i płacić po otrzymaniu zamówionego towaru. Należy unikać także zakupów przedmiotów o rażąco zaniżanej cenie, bo te mogą pochodzić m.in. z przestępstwa. Podczas zakupów zarówno tych stacjonarnych, jak i w Internecie warto zapytać o możliwość zwrotu towaru.

Więcej w materiale video.

Nie daj się okraść podczas świąteczny zakupów!

Świąteczna atmosfera wprawia nas już w bożonarodzeniowy nastrój, który kojarzy się tylko z dobrymi emocjami. Tymczasem brak ostrożności, źle zabezpieczone mienie, brak koncentracji i pośpiech mogą sprawić, że padniemy ofiarą przestępstwa kradzieży. W sklepach stacjonarnych, bazarach, środkach komunikacji publicznej, targach, podczas świątecznych jarmarków, wszędzie tam gdzie są większe skupiska ludzi pojawiają się też kieszonkowcy. To właśnie tłok wykorzystują jako osłonę swojej działalności. Nie wyróżniają się niczym specjalnym. Często działają w grupach. Bądźmy czujni, kiedy ktoś idąc handlowym pasażem nas ,,potrąci”. To może być zaaranżowane przez kieszonkowca, który potykając się o nas, wykorzysta ten moment by zabrać niezabezpieczony odpowiednio portfel czy telefon komórkowy. Czasem pokrzywdzeni orientują się dopiero po kilku godzinach i nie są w stanie wskazać miejsca, a tym bardziej sprawcy.

Pamiętaj, by podczas zakupów nie nosić przy sobie dużej kwoty pieniędzy, a jeśli już jesteś zmuszony mieć ją przy sobie to nie trzymaj całej kwoty w jednym miejscu. Płacąc za zakupy nie pokazuj całej zawartości portfela, najbezpieczniej jest mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy. Nie zapisuj numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponuj go również w widocznym miejscu. Robiąc zakupy pamiętaj, aby nie przechowywać dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zwracaj uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami, nie pozostawiając ich bez opieki i nadzoru. Trzymaj swoją torebkę lub plecak z przodu, zamknięciem do siebie.

W sytuacji kiedy jesteś świadkiem podejrzanego zachowania, czy próby kradzieży – nie bądź obojętny, zareaguj! Wszczynaj alarm, powiadom odpowiednie służby. Jeśli stałeś się ofiarą kradzieży powiadom policję dzwoniąc na numer alarmowy 112. Im szybciej zareagujesz, tym większa szansa na odzyskanie skradzionych przedmiotów i zatrzymanie sprawcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto