Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Bóg-Honor-Ojczyzna". Uczniowie z Dobryszyc uczcili pamięć rtm. Witolda Pileckiego

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dobryszycach zostały przeprowadzone przez edukatorów Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie wyjątkowe lekcje historii online pt. „Rotmistrz Witold Pilecki.’’

Głównym celem zajęć było pogłębiania wiedzy o Witoldzie Pileckim, od czasów jego młodości, poprzez działalność konspiracyjną  podczas okupacji niemieckiej oraz  udział w antykomunistycznym podziemiu aż do uwięzienia i męczeńskiej śmierci.

Życie rotmistrza, podejmowane decyzje stały się przyczynkiem do omówienia cech dobrego obywatela, który bez względu na okoliczności, trudne życiowe wybory pozostaje wierny wyznawanym wartościom i przyjętym zasadom. W jego życiorysie uczniowie odnajdywali takie wartości, jak: patriotyzm, godność, honor, szlachetność, miłość do drugiego człowieka, Boga, rodziny.

Uczniowie przygotowali prezentacje dotyczące życia i działalności Witolda Pileckiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, wojny obronnej w 1939 r., dobrowolnego więźnia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, bohatera Polski Podziemnej i powojennego podziemia niepodległościowego, który zginął z rozkazu władz komunistycznych.
Na szkolnym korytarzu została zaprezentowana wystawa (opracowana przez IPN) poświęcona jednemu z najdzielniejszych Polaków w historii Europy pierwszej połowy XX wieku pt.: "Rotmistrz Witold Pilecki - Bohater Niezłomny’’.

Biografia Witolda Pileckiego pokazuje, że był dzielnym żołnierzem walczącym o niepodległą i suwerenną Polskę, oddanym mężem, ojcem, społecznikiem. Podjęte działania pozwoliły uczniom poznać lepiej zasługi i bohaterskie dokonania rotmistrza, który dla nas jest symbolem patriotyzmu, męstwa i odwagi. Jego życie i wyznawane wartości, stanowią wzór do naśladowania dla młodego pokolenia.

Zorganizowane przedsięwzięcie służyło rozbudzaniu zainteresowań najnowszą historią Polski, umacnianiu tożsamości narodowej, kształtowaniu postaw patriotycznych i obywatelskich młodego pokolenia.

Autorka informacji: Łucja Przerada, ZSP w Dobryszycach

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto