Budowa A1 w okolicach Radomska. Kiedy zakończenie prac? Zobacz najnowsze ZDJĘCIA

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Materiały GDDKiA w Łodzi
Udostępnij:
Jak postępują prace przy budowie autostrady A1 w okolicach Radomska i Kamieńska? Zobaczcie najnowsze zdjęcia z robót na odcinkach Radomsko-granica województwa łódzkiego i śląskiego, Radomsko-Kamieńsk oraz Kamieńsk-Piotrków. Oto fotografie z listopada 2021.

Jeszcze w tym roku na trzech odcinkach nowo wybudowanej autostrady A1 w Łódzkiem kierowcy mają pojechać trzema pasami w obu kierunkach. Jak postępują prace przy budowie autostrady A1 w okolicach Radomska i Kamieńska? Zobaczcie najnowsze zdjęcia z robót na odcinkach Radomsko-granica województwa łódzkiego i śląskiego, Radomsko-Kamieńsk oraz Kamieńsk-Piotrków. Oto fotografie z listopada 2021. Prezentujemy zdjęcia wykonane z lotu ptaka i z poziomu ziemi.

Przypomnijmy, odcinek autostrady A1 od węzła Tuszyn do granicy województwa śląskiego stanowi fragment autostrady A1 Tuszyn – Pyrzowice. Autostrada położona na terenie województwa łódzkiego została podzielona na 4 odcinki A, B, C i D.

  • Odc. A od węzła „Tuszyn” (bez węzła) do węzła „Bełchatów” (z węzłem) (długość 15,862 km)
  • Odc. B od węzła „Bełchatów” (bez węzła) do węzła „Kamieńsk” (z węzłem) ( długość 24,200 km)
  • Odc. C od węzła „Kamieńsk” (bez węzła) do węzła „Radomsko” (z węzłem) (długość 16,720 km)
  • Odc. D od węzła „Radomsko” do granicy województwa łódzkiego/śląskiego (długość 7,023 km).

Kiedy autostrada A1 w Łódzkiem będzie gotowa?

Od 19 listopada między węzłami Tuszyn i Piotrków Trybunalski Zachód kierowcy mają do dyspozycji obie jezdnie. Od skrzyżowania z S8 w kierunku Łodzi jedziemy 12 km jezdni autostradowej o trzech pasach ruchu, a w kierunku odwrotnym będą dostępne dwa pasy ruchu. Pełny przekrój zachodniej jezdni (na Częstochowę) będzie dostępny przed końcem roku.

Do połowy grudnia zostaną oddane do użytkowania kolejne trzy kilometry A1. Chodzi o odcinek między węzłami Piotrków Trybunalski Zachód i Piotrków Trybunalski Południe, gdzie kierowcy pojadą całą szerokością jezdni w kierunku Łodzi, a w kierunku odwrotnym dwoma pasami. W ciągu kolejnych dwóch tygodni udostępnione zostaną pozostałe pasy ruchu i kierowcy będą w pełni korzystali z całego, blisko 16-kilometrowego odcinka od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego.

Jeszcze przed końcem roku podobne zmiany w organizacji ruchu planowane są także na odcinku Kamieńsk - Radomsko. Kierowcy skorzystają z pełnego, trzypasowego przekroju jezdni w kierunku Częstochowy, a chwilę później także na jezdni w kierunku Łodzi. Trzema pasami ruchu w kierunku Łodzi pojedziemy również na udostępnionym jako pierwszym, w przekroju dwujezdniowym, 13-kilometrowym odcinku od Radomska do Kruszyny na terenie woj. śląskiego.

Także przed końcem roku udostępniona zostanie druga jezdnia od Kruszyny do początku obwodnicy Częstochowy, wraz z drugim wiaduktem nad linią kolejową w sąsiedztwie węzła Częstochowa Północ. Na tym fragmencie kierowcy pojadą trzema pasami w kierunku Łodzi, a chwilę później także w stronę Częstochowy. Zatem jeszcze w tym roku kierowcy na A1 pomiędzy Tuszynem i obwodnicą Częstochowy zyskają łącznie blisko 56 kilometrów dwujezdniowej trasy, o trzech pasach ruchu w każdym kierunku.

Do końca roku planujemy także oddanie pierwszego fragmentu drugiej jezdni na odcinku Piotrków Trybunalski - Kamieńsk - informuje GDDKiA. - O ile aura nie pokrzyżuje naszych zamiarów, kierowcy powinni dostać do dyspozycji pięciokilometrowy odcinek zachodniej jezdni od węzła Piotrków Trybunalski Południe w kierunku Częstochowy. Na przyszły rok pozostanie jeszcze ok. 19 km, a realizacja odcinka Piotrków Trybunalski - Kamieńsk zakończy się w III kw. przyszłego roku. Tym samym autostradą A1 przejdziemy z okolic Gdańska do granicy z Czechami w czasie ok. pięciu godzin z przerwą na odpoczynek.

Łączny koszt prac budowlanych związanych z przebudową ponad 80 km starych odcinków drogi, A1 od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego oraz DK1 od Piotrkowa Trybunalskiego do początku obwodnicy Częstochowy, to ponad 2,8 mld zł. Blisko 1,7 mld zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Budowa A1 w okolicach Radomska. Kiedy zakończenie prac? Zoba...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie