Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Radomsku: ruszają spotkania dla mieszkańców [ZDJĘCIA+FILM]

mk
Spotkanie w sprawie budżetu obywatelskiego w Radomsku
Spotkanie w sprawie budżetu obywatelskiego w Radomsku fot. MK
Trwają prace nad wdrożeniem budżetu obywatelskiego w Radomsku. W środę, 27 maja, z dziennikarzami spotkali się przedstawiciele Zespołu Konsultacyjnego ds. Budżetu Obywatelskiego.

50 godzin pracy, 7 spotkań zespołu, 6 szkoleń i konferencji oraz 6 projektów regulaminu. 28 osób intensywnie pracuje nad wdrożeniem budżetu obywatelskiego w Radomsku. W środę, 27 maja, z dziennikarzami spotkali się przedstawiciele Zespołu Konsultacyjnego ds. Budżetu Obywatelskiego. Mówiono, co już udało się zrobić i jakie są plany na najbliższe tygodnie i miesiące. 1 czerwca ruszają spotkania informacyjne z mieszkańcami (szczegółowy harmonogram w załączniku) oraz szeroka promocja idei budżetu obywatelskiego.

- Istotą budżetu obywatelskiego jest zaangażowanie obywateli w podejmowanie decyzji w sprawie części budżetu. Chcę, aby mieszkańcy czuli się gospodarzami Radomska, współtwórcami tego, co dzieje się w mieście, a nie jedynie konsumentami, ponad głowami których podejmowane są decyzje – mówi Anna Milczanowska.

O tym na co zostanie przeznaczony 1 mln zł z budżetu miasta zadecydują mieszkańcy Radomska w grudniu podczas głosowania. Już we wrześniu każdy mieszkaniec, który ukończył 16 lat i zebrał trzydzieści podpisów, będzie mógł zgłosić swój pomysł. Aby efekty wprowadzenia budżetu obywatelskiego mogły stać się widoczne na terenie całego miasta, 1 mln złotych podzielono na cztery obszary (dawne okręgi wyborcze), na projekty w każdym z nich przeznaczone zostanie 250 tys. zł.
- Nie chodzi wyłącznie o projekty stricte inwestycyjne, mogą to być także projekty tzw. miękkie, czyli sfinansowanie jakiejś imprezy czy działań edukacyjnych - wyjaśnia Magdalena Spólnicka.

W prace nad budżetem obywatelskim zaangażowali się nie tylko urzędnicy i radni, ale i "zwykli" mieszkańcy, którzy chcą mieć realny wpływ na to, co dzieje się wokół nich.
- Dostałam prawo... Mogę na równi z urzędnikami i radnymi współdecydować o budżecie i brać odpowiedzialność za te działania - podkreśla Aleksandra Ratecka.
- Zdecydowałam się na prace w zespole, żeby mieć świadomość - dla siebie i innych - że zwykli mieszkańcy mogą mieć wpływ na to, co się dzieje w mieście. Mam nadzieje że w tej pierwszej edycji budżetu pojawi się wiele ciekawych projektów, które, nawet jeśli nie wygrają w głosowaniu, zwrócą uwagę rządzących na potrzeby mieszkańców. Bo zza biurka nie wszystko widać... - dodaje Małgorzata Kipigroch.

Czytaj więcej w kolejnych wydaniach "Dziennika Łódzkiego" i tygodnika "Co Nowego".

Zobacz film z środowego spotkania w Muzeum Regionalnym:

Odwiedź także stronę www.budzetobywatelski.radomsko.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto