Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcesz otrzymywać informacje o zagrożeniach w Świeciu? Zarejestruj się!

Agata Kozicka
archiwum polskapres/zdjęcie ilustracyjne
Do systemu powiadamiania o zagrożenia w gminie Świecie przyłącza się o około 200 osób więcej. Ale co rok trzeba rejestrować się od nowa.

Wystarczy wysłać sms o treści METEO.TAK pod numer 661 003 014, aby mniej więcej 3-4 razy w miesiącu otrzymywać wiadomości meteorologiczne.

- Na przykład o zbliżającym się silnym wietrze, o wzmożonych opadach deszczu lub śniegu, a raz nawet mieliśmy wiadomość hydrologiczną o podniesionym poziomie wody - przypomina Marcin Kulewski, kierownik ds. zarządzania kryzysowego i spraw obronnych w świeckim urzędzie.

Wysyłając sms o treści GMINA.TAK dotrą do nas informacje np. o wyłączeniach prądu, brakach w dostawie wody lub utrudnieniach na drogach gminnych, ale też powiadomienia o zbliżających się imprezach sportowych, kulturalnych, bezpłatnych badaniach lekarskich i innych wydarzeniach organizowanych przez gminę.

Rejestracja co rok

W ubiegłym roku do tego pierwszego systemu zarejestrowało się 2200 numerów, a do drugiego - 1600. Ale - uwaga - wszystkie zostały już wykasowane. Jeśli ktoś nadal chce otrzymywać powiadomienia musi zarejestrować się ponownie.

Dlaczego? - Bywa, że zmieniamy numery telefonów, trafiają one do osób gdzieś daleko w Polsce, a nie ma powodu, aby informacje ze Świecia trafiały do użytkowników telefonów, którzy z naszym miastem nie mają nic wspólnego - wyjaśnia Kulewski. - Zdarzyło się np., że zadzwonił do mnie pan z Giżycka z prośbą o wypisanie go powiadomień. Aby zatem odświeżyć listę tych, dla których takie sms-y są przydatne, co roku bazę telefonów odnawiamy.

Zmiany w regionie PCK w Świeciu. Reaktywujemy szkolne koła

Informacje meteo o zagrożeniach pogodowych trafiają do wydziału zarządzania kryzysowego m.in. z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, z urzędu wojewódzkiego, z powiatowego. - A czasami na podstawie informacji pogodowych, jakie mamy, sami uznajemy, że istnieje zagrożenie - dodaje kierownik.

Minuta na wiadomość

Informacja o zagrożeniu może dotrzeć do wszystkich zainteresowanych. Jeśli są zarejestrowani w systemie, w minutę. - Jeśli dostanę informację np. z urzędu wojewódzkiego o spodziewanych silnych wiatrach, to mogę z poziomu telefonu zredagować informację i przesłać natychmiast do odbiorców powiadomień. Wszyscy dostaną ją jednocześnie; co więcej, ten system ma priorytet - zostanie wysłany z najbliższego przekaźnika w pierwszej kolejności, nawet jeśli będę na drugim końcu Polski.

Mam Pytanie - rozmowa z Michałem Musielakiem - partia Razem.

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto