Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chronimy dzieci. Konferencja w Wyższej Szkole Humanitas

TOS/inf.prasowa
28 stycznia w Sosnowcu zainaugurowany został program certyfikowania placówek edukacyjnych wdrażających standardy ochrony dzieci przed przemocą – Chronimy Dzieci. Działania wspierające realizację tego ogólnopolskiego programu koordynowanego przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej na terenie województwa podjęły Stowarzyszenie Moc Wsparcia oraz Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach. Podczas wydarzenia wręczone zostaną certyfikaty Chronimy Dzieci pierwszym spełniającym rekomendowane standardy placówkom ze Śląskiego.

Placówki z województwa śląskiego które otrzymają certyfikat Chronimy Dzieci, dołączą do ponad 2000 placówek oświatowych całej Polski już uczestniczących w programie. Celem programu Chronimy Dzieci jest ochrona dzieci przed przemocą i cyberprzemocą ze strony osób dorosłych (rodziców, opiekunów, pracowników placówki) oraz rówieśników. Program realizowany jest poprzez wdrażanie w placówkach standardów ochrony dzieci przed przemocą.

Standardy ochrony dzieci to zbiór zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko w szkołach, przedszkolach i innych placówkach działających na rzecz dzieci. W placówce, która spełnia standardy ochrony dzieci, m.in. nie pracują osoby mogące zagrażać bezpieczeństwu dziecka, a wszyscy pracownicy wiedzą, jak rozpoznawać symptomy krzywdzenia dziecka i jak interweniować w przypadkach podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przemocy w szkole lub w rodzinie. Zgodnie ze standardami wszystkie dzieci w szkole czy przedszkolu, które zdecydują się na wdrażanie standardów, uczą się, jak unikać zagrożeń w kontaktach z dorosłymi, rówieśnikami w realnym świecie i w internecie oraz gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach życiowych. Rodzice uczniów uzyskują potrzebne informacje o tym, jak przekazywać dzieciom zasady bezpieczeństwa.

Placówki z województwa śląskiego, które zdecydują się przystąpić do programu i wdrażać politykę ochrony dzieci, po spełnieniu standardów ochrony dzieci, otrzymają certyfikat Chronimy Dzieci. Certyfikat jest przyznawany na rok. Po roku placówki mogą ubiegać się o jego przedłużenie.

- Certyfikat jest potwierdzeniem, że w placówce podejmowane są działania, które minimalizują ryzyko wystąpienia przemocy wobec dzieci. Dążymy do tego, by certyfikat Chronimy Dzieci stał się uniwersalnym znakiem jakości ochrony dzieci przed przemocą w danej placówce – mówi dr Monika Sajkowska, prezeska Zarządu Fundacji Dzieci Niczyje.

Placówki przystępujące do programu mogą rejestrować się w portalu www.chronimydzieci.pl. Proces zgłoszenia rozpoczyna się od oceny stopnia spełniania standardów ochrony dzieci w danej placówce. Po zgłoszeniu, placówki otrzymują indywidualny plan działania oraz mogą wnioskować o przyznanie certyfikatu.
Baza placówek spełniających standardy ochrony dzieci jest ogólnodostępna. Na stronie chronimydzieci.pl każdy może sprawdzić, czy dana szkoła lub przedszkole przystąpiły do programu i realizują politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem, a także zgłosić . swoje zastrzeżenia co do spełniania przez placówki standardów ochrony dzieci.

W ramach programu w latach 2015-16 odbędą się także bezpłatne szkolenia dla realizatorów programu – pracowników szkół i przedszkoli, na temat ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Szkolenia, w ramach dotacji przyznanej przez MEN, organizowane będą m.in. w Bytomiu, a także w innych miastach na terenie całego kraju. Na platformie edukacyjnej dostępnej pod adresem www.edukacja.fdn.pl dla uczestników programu udostępniane są również nieodpłatnie scenariusze zajęć z dziećmi oraz e-learningi dla profesjonalistów z obszarów takich jak ochrona przed przemocą i wykorzystywaniem oraz bezpieczeństwo dzieci w internecie. Szacuje się, że w latach 2015-2016 do programu Chronimy Dzieci przystąpi 5000 przedszkoli i szkół z całej Polski.

Ogólnopolski program Chronimy Dzieci został zainaugurowany w ramach rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”. Program prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Wspiera go Fundacja Orange.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto