reklama

Co Radomsku przyniósł 2010 rok?

Justyna Drzazga, Jacek DrożdżZaktualizowano 
Powódź w Sczepocicach Jacek Drożdż
Rok 2010 przyniósł mieszkańcom naszego regionu wiele smutnych i radosnych wydarzeń, przeżyliśmy powódź i żałobę po smoleńskiej katastrofie. Były chwile radości podczas Dni Radomska i solidarne akcje pomocy chorym dzieciom. Przypominamy co wydarzyło się w 2010 roku.


Radomszczan absorbowały problemy z uzyskaniem dotacji na budowę miejskiej obwodnicy. Temat był gorący, bo droga ma kosztować ponad 90 mln zł, takiej inwestycji Radomsko dawno nie widziało. Starania o uzyskanie unijnych milionów zakończyły się ostatecznie sukcesem, umowę już podpisano.


Pasjonująca była też batalia o uruchomienie w tym roku nowego Szpitala Powiatowego w świeżo wybudowanym obiekcie przy ul. Jagiellońskiej. Trzeba przyznać, że poprzedni zarząd powiatu stopniował napięcie, zapowiadając i przesuwając oddanie pacjentom pierwszych oddziałów. Dziś można powiedzieć, że starania wielu ludzi okazały się skuteczne. W nowych pomieszczeniach pracuje już oddział rehabilitacji, chorych przyjmują specjaliści, do przeprowadzki z ul. Wyszyńskiego szykują się kolejne oddziały.


Trzeba przypomnieć jednak także o wydarzeniach niezbyt radosnych. Wiosenna i letnia powódź zagroziła ludziom i domom z gmin Radomsko, Żytno, Wielgomłyny, Gidle... Mieszkańcy Szczepocic kilkanaście dni musieli spędzić w bursie szkolnej w Radomsku, bo Warta wtargnęła do ich domów...


Na koniec najważniejsze chyba wydarzenie polityczne mijającego roku - wybory samorządowe. Nowo zawiązana koalicja PO-PiS-RdR całkowicie przewróciła układ polityczny. W mieście mamy co prawda tego samego prezydenta, a właściwie panią prezydent, ale zmienił się starosta, którym został Robert Zakrzewski...

Przypomnijmy sobie wydarzenia, o których było głośno w 2010 roku.

Styczeń


Okazało się, że Radomsko nie dostanie jednak 60 mln zł na budowę obwodnicy miasta. Magistrat spóźnił się bowiem z uzupełnieniem wniosku o dotację. Poza tym urzędnicy marszałka bezlitośnie wytknęli magistratowi błędy w dokumentacji.

Zima dała się we znaki mieszkańcom powiatu. W wielu wsiach śnieżne zawieje i drzewa, które łamały się pod ciężarem śniegu i lodu pozrywały linie energetyczne, w efekcie ludzie nawet przez kilka dni nie mieli prądu, a także bieżącej wody. Ucierpieli wtedy m.in. mieszkańcy gm. Żytno, gm. Radomsko., gm. Dobryszyce.

Radomszczańska zalewajka została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Przedstawiciele PKP zapowiedzieli długo wyczekiwany remont radomszczańskiego dworca. Do 2012 roku kolej i państwo chcą przeznaczyć na to aż 4 mln złotych. Ma to być generalny remont, który obejmie m.in. wymianę dachu, ocieplenie budynku, modernizację elewacji i odnowienie wnętrza z kasami i poczekalnią. 


Luty

Afera w kamieńskim komisariacie policji. Złodziej, który okradł kasę w Urzędzie Miejskim w Kamieńsku, a którego udało się schwytać po dłuższym pościgu samemu burmistrzowi Grzegorzowi Turlejskiemu i radnemu Jackowi Ozdze, uciekł... z komisariatu. Stało się to, gdy czekał na konwój do komendy w Radomsku. Zbiega trzeba było szukać listem gończym.

Polityczne trzęsienie ziemi w powiatowym samorządzie. Stanowisko przewodniczącego rady stracił Krzysztof Zygma. Miał to być "rewanż" za to, że Zygma złożył na ówczesnego starostę Mieczysława Zyskowskiego skargę dotyczącą montażu anten telefonii komórkowej na wieży ciśnień. Sam starosta twierdził, że powodem odwołania było naganne zachowanie przewodniczącego, m.in. wszczynanie awantur z radnymi. Nowym przewodniczącym został Jakub Jędrzejczak. Zmienił się układ w powiecie: RdR, PiS to opozycja, PSL, SLD, PO - koalicja rządząca, FSG, RPS - raczej bliżej do koalicji.

Legendarny pies z Przedborza "Ząbek", którego znali wszyscy przedborzanie i wielu turystów, zginął pod kołami samochodu.

Sąd administracyjny przyznał rację urzędnikom z magistratu i orzekł, że Radomsko nadal na szanse na pieniądze na zachodnią obwodnicę. Zarząd województwa, który zdaniem sądu zbyt pospiesznie odrzucił wniosek miasta, ma ponownie rozpatrzyć tą sprawę.

W Radomsku wzrosło spożycie mocnych alkoholi. Ponad 51 mln złotych zostawili radomszczanie w sklepach i restauracjach serwujących alkohol (23 mln zł za mocne trunki, 21,5 mln zł za piwo, 4,8 mln zł - za wina i inne alkohole). To połowa rocznego budżetu miasta.

Marzec


Z ankiety, którą przeprowadziliśmy z okazji Dnia Kobiet wynika, że najbardziej wpływową kobietą w Radomsku jest prezydent Anna Milczanowska. W czołówce znalazły się też: Wioletta Pal (radna powiatowa, doradca prezydent Milczanowskiej), Zofia Orzeł (dyrektor urzędu pracy), Jadwiga Łysik (radna radomszczańska), Renata Kasprzyk-Papierniak (komendant radomszczańskiej policji).

Ruszył bój o pogotowie. Pracownicy pogotowia pojechali nawet do Warszawy, gdzie przed siedzibą ministerstwa zdrowia urządzili pikietę. Powód: kontrakt na ratownictwo medyczne wygrała firma Falck i to ona od kwietnia ma ratować pacjentów. Tymczasem pracownicy szpitala twierdzą, że łódzki Narodowy Fundusz Zdrowia dokonał niesłusznego wyboru. Przy okazji pojawiło się też zagrożenie, że szpital będzie musiał zwrócić unijną dotację, którą dostał na zakup trzech nowych karetek.


Kwiecień

Zarząd województwa łódzkiego - ku zaskoczeniu radomszczańskich urzędników - skierował skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie przyznania dotacji na budowę zachodniej obwodnicy Radomska.

W smoleńskiej katastrofie lotniczej z 10 kwietnia, w której zginęła m.in. para prezydencka, wśród ofiar znalazła się też posłanka Jolanta Szymanek-Deresz, która urodziła się w Przedborzu. Tragedia poruszyła radomszczan. Mogli oni wpisywać się do ksiąg kondolencyjnych, które przez kilka dni trwania żałoby narodowej, wyłożone były w urzędzie miasta i starostwie.

Trwa odbudowa zabytkowej Chaty Tatarskiej w dzielnicy Stobiecko Miejskie. Chata ucierpiała po przejściu trąby powietrznej w 2008 r. Przetarg na jej rekonstrukcję wygrali górale z Murzasichla. Remont wyceniono na ok. 600 tys. złotych.

NSA uznał skargę kasacyjną urzędu marszałkowskiego i skierował sprawę zachodniej obwodnicy Radomska do ponownego rozpatrzenia w sądzie administracyjnym w Łodzi.

Kilkuset mieszkańców naszego powiatu uczestniczyło w uroczystościach pogrzebowych ofiar smoleńskiej katastrofy, które odbyły się w stolicy.


Maj

Obraz "Bitwa pod Grunwaldem" namalowany w 1910 roku przez Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego przyjechał do Radomska. Olbrzymia panorama o wymiarach 5 x 10 m zawisła na scenie Miejskiego Domu Kultury. Obejrzało ją kilka tysięcy osób, które przyjechały także np. z Częstochowy.

Przedsiębiorcy z całego powiatu spotkali się podczas pierwszej edycji "Gali Biznesu Radomszczańskiego", którą zorganizowała Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa z Radomska. Tytułem i statuetką "Firma Roku 2010" nagrodzono Zakład Usług Elektrycznych Wojciecha Nity (w kategorii firma zatrudniająca do 50 pracowników) i firmę "Inkomet" (w kat. powyżej 50 pracowników).

Powódź swoim zasięgiem objęła także teren powiatu radomszczańskiego. Zatopione domy we wsi Szczepocice (gm. Radomsko), odwołane lekcje w tamtejszej szkole, zalana wieś Sudzin (gm. Żytno) i drogi łączące województwo łódzkie z świętokrzyskim - to tylko niektóre skutki powodzi. W sumie ucierpiało 1741 mieszkańców, woda zalała 17,5 tys. hektarów pól i lasów.

W Radomsku powstało pierwsze stowarzyszenie dla kobiet - "DaMka". Zrzesza 32 panie.

a Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. G. Bacewicz z Radomska obchodzi 35-lecie swojej działalności.

Czerwiec

Czytelnicy tygodnika "Co Nowego" za najpopularniejszych samorządowców w powiecie uznali Henryka Więckowskiego (wójta gminy Kobiele Wielkie) i Tomasza Kornackiego (radnego Radomska). Na zwycięzcę plebiscytu "Samorządowiec Roku 2010" zagłosowało 948 osób (dziewiąte miejsce w województwie), na najpopularniejszego radnego - 907 osób (10. miejsce w województwie).

Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku obchodzi 40-lecie istnienia.

Gigantyczna dziura w wiadukcie przy ul. Brzeźnickiej w Radomsku sprawiła, że miasto sparaliżowały korki.

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie, ale z zastrzeżeniami, oceniła budowę nowego szpitala w Radomsku. Kontrolerzy wytknęli zarządowi powiatu m.in. to, że bez zgody urzędu wojewódzkiego zwiększył pierwotną kwotę na budowę szpitala.


Lipiec


Maturzyści odetchnęli. Na 1182 uczniów matury nie zdało 221, ale większość z nich (174 osoby) dostało szansę na zaliczenie egzaminu dojrzałości podczas poprawek w sierpniu. Najlepiej wypadł "Katolik" gdzie maturę zdali wszyscy, w II LO powinęła się noga jednej osobie.Radomsko wycofało z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi skargę na decyzję zarządu województwa o nieprzyznaniu miastu dotacji na obwodnicę.
- Uznaliśmy, że kierowanie sprawy do sądu nie ma sensu, potrzebujemy konkretnych rozstrzygnięć - mówiła prezydent Anna Milczanowska.W Sądzie Rejonowym w Radomsku rozpoczął się proces, który ma rozstrzygnąć, kto będzie właścicielem terenów wokół zalewu na Fryszerce. Miasto dokumenty o zasiedzenie terenów złożyło w lutym, ale o zwrot terenu wystąpili także spadkobiercy byłych właścicieli.

Coraz więcej terenów Polski znajduje się pod wodą. Z pomocą spieszy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wolontariusze WOŚP zebrali w Radomsku, w ciągu jednego dnia aż 14,5 tys. zł. Pieniądze miały być przeznaczone na zakup sprzętu do usuwania skutków powodzi.Ponad połowa mieszkańców naszego powiatu (52,1 proc.) wzięła udział w wyborach prezydenckich. W powiecie radomszczańskim wygrał Jarosław Kaczyński. Prezes PiS zdobył 61,73 proc. głosów, na Bronisława Komorowskiego głosowały 18.773 osoby. Największą frekwencję zanotowano w Kamieńsku i Gomunicach.Sierpień


Wojewoda łódzki unieważnił uchwałę rady miejskiej dotyczącą studium zagospodarowania przestrzennego miasta. Studium to dokument wskazujący między innymi, gdzie w Radomsku będą markety, a gdzie tereny zielone czy działki budowlane.

Ponad 200 wykonawców przyjechało do Przedborza na XIX Światowy Festiwal Poezji Marii Konopnickiej. To największe wydarzenie kulturalne w powiecie.

Zarząd powiatu poinformował, że zbliża się termin przeprowadzki Szpitala Powiatowego do nowej siedziby przy ul. Jagiellońskiej.

Pięcioro radomszczan, ochotników, pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej postanowiło pomóc powodzianom z Leśnej k. Bogatyni. - Pomyślałem, że można pomóc, mam przecież dwie zdrowe ręce. W 20 minut znalazłem jeszcze czworo chętnych i pojechaliśmy - opowiada Lech Ostruszka, inicjator pomocy.


Wrzesień


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zbadał odwołania Szpitala Powiatowego w sprawie kontraktu na ratownictwo medyczne. Szpital złożył do NFZ dwa odwołania, oba nieskutecznie. Ale WSA niekorzystne dla szpitala decyzje uchylił. Ostatecznie Centrala Funduszu w Warszawie złożyła wniosek o kasację do NSA.Na Turniej Piłkarski Miast Partnerskich Radomska przyjechały zespoły z RPA, Litwy i Ukrainy. Młodzi piłkarze stworzyli prawdziwy show. Szkoda tylko, że kilka dni później stadion miejski wynajęty na mecz GKS Bełchatów i Concordii Piotrków został zdewastowany przez bełchatowskich chuliganów.W Radomsku odbył się I Ogólnopolski Festiwal Zalewajki. Publiczność i jurorzy zdecydowali, że najlepsze zalewajki przygotowały restauracje "Malutkie Resort" oraz "Tori".


Październik

Jest już lista kandydatów, którzy będą walczyć o stanowisko prezydenta Radomska. Zgłosiło się siedmioro chętnych: Anna Milczanowska (FSG), Andrzej Plutecki (PiS), Łukasz Więcek (PO), Krzysztof Zygma (RdR), Jacek Ciecióra (RPS), Wojciech Szwedowski (SLD) oraz Zdzisław Dawid (PSL).


W całej Polsce ruszyła akcja przeciw sklepom z dopalaczami. W Radomsku policjanci zamknęli sześć sklepów z takimi specyfikami. Zaplombowano także wejście do podobnego sklepu w Przedborzu.

Wielki sukces Radomska. Miasto otrzyma ostatecznie 61 mln zł na budowę części obwodnicy o długości ponad 6 km. Nowa droga połączy ul. Brzeźnicką z Narutowicza, powstaną m.in. dwa wiadukty. Inwestycja ruszy w przyszłym roku.Obraz "Bitwa pod Grunwaldem" (wg. dzieła Matejki), wyszywany m.in. przez hafciarki z Dobryszyc został publicznie pokazany dobryszyckiej widowni. Obecnie dzieło prezentowane jest w różnych miejscach Polski.Radomszczanie coraz odważniej występują przeciwko budowie nadajników telefonii komórkowej w pobliżu ich domów. Jedną z takich lokalizacji zablokowali miejscy radni, którzy uznali, iż masztów antenowych nie wolno będzie stawiać w pobliżu osiedli mieszkaniowych.


Listopad


Zmiany w Komendzie Powiatowej Policji w Radomsku. Miejsce komendant Renaty Kasprzyk - Papierniak, która przeszła do Bełchatowa, zajął Krzysztof Michalski, wcześniej szef komendy w... Bełchatowie.

Wybraliśmy radnych powiatowych, miejskich i gminnych. W Radomsku w drugiej turze wyborów zmierzą się Anna Milczanowska z FSG (43,20 proc. głosów) oraz Krzysztof Zygma z RdR (24,38 proc. głosów). W gminach naszego powiatu aż siedmiu wójtów zapewniło sobie fotel w pierwszej turze wyborów.Szpital Powiatowy w Radomsku przeprowadza się do nowej siedziby. Jako pierwszy miejsce zmienił oddział rehabilitacji. Pod koniec grudnia dotychczasowe pomieszczenia opuściły także gabinety specjalistyczne.

PO, PiS oraz Razem dla Radomska poinformowały o zawiązaniu koalicji, by "wspólnie działać dla dobra Radomska". Szefowie PO i PiS poparli w drugiej turze wyborów prezydenckich kandydata RdR, Krzysztofa Zygmę.


Grudzień


Prezydentem Radomska ponownie została Anna Milczanowska, zdobywając 60,5 proc. głosów. Rozstrzygnięto także drugą turę wyborów w gminach. W Przedborzu drugą kadencję będzie rządził Miłosz Naczyński (PiS), w Kamieńsku fotel burmistrza stracił natomiast Grzegorz Turlejski. Na stanowisku zastąpi go Bogdan Pawłowski. Gminą Dobryszyce przez cztery następne lata będzie kierował Jan Pawlikowski, Gidlami - Krystyna Kubasiak, Gomunicami - Jerzy Sewerynek, Kodrębem - Bożena Krawczyk, Kobielami - Henryk Więckowski, Lgotą W. - Jerzy Kotlewski, Ładzicami - Wioletta Pichit, Masłowicami - Bogusław Gontkowski, gm. Radomsko - Marian Zaborowski, Wielgo-młynami - Bogdan Wita-szczyk, Żytnem - Janusz Czapla.


Już po raz 25. w Radomsku odbył się Ogólnopolski Harcerski Festiwal Artystyczny Opal. Podczas festiwalu tradycyjnie wręczana jest Nagroda Druhny Rosi. W tym roku wyróżnienie trafiło do harcerek z 43 Radomszczańskiej Drużyny Harcerek "Płomienie".Starostą radomszczańskim został Robert Zakrzewski (PO), były wiceprezydent Radomska. Członkowie zarządu to Andrzej Plutecki i Beata Pokora (oboje PiS), ostatnio dołączyła do nich Urszula Rorat (PO). Zarówno w starostwie, jak i w mieście o personalnej obsadzie stanowisk w radach decyduje koalicja PO-PiS-RdR.Rozpoczął się obiecywany remont dworca kolejowego. PKP Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Łodzi wyda na inwestycję 3 mln zł. Prace potrwają do połowy 2011 r. Odnowiona zostanie m.in. elewacja, wymienione zostaną okna i drzwi, zmienią się też wnętrza dworca, będą m.in. dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych.

Żłobki tylko dla szczepionych

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3