Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co z pomnikiem upamiętniającym bitwę pod Ewiną? Zostanie "zdekomunizowany"?

kn
Archiwum Naszemiasto.pl
Pomnik upamiętniający bitwę pod Ewiną zostanie zdekomunizowany i zniknie? Takie sygnały pojawiły się kilka dni temu na Facebooku. Nadleśnictwo Gidle wyjaśnia, że musi zapytać czy pomnik podlega pod ustawę o dekomunizacji.

"Dowiedziałam się, że na dniach ma być zburzony pomnik na Ewinie. Pytanie komu on przeszkadza? Czy ludzie, którzy tam walczyli zastanawiali się czy są z AK, AL czy z innej opcji - nie, oni walczyli o wolność?" - zapytała na swoim facebookowym profilu Renata Stanisławska działaczka Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Radomsku. Zaniepokoiło się więcej osób, a w komentarzach pod wpisem pani Renaty można przeczytać: „Dzisiaj jeszcze trochę to w ogóle zapomną że była wojna”, „Chyba śnię!!Czyżby Polskę wyzwolił sam pan Sojczyński. Absurd goni absurd”, „Czy to jest potwierdzona informacja?” „Jakiś kolejny absurd”, „Z jakiego powodu?”, „Polski obłęd polityczny.”

O to co z pomnikiem zapytaliśmy w Nadleśnictwie Gidle.
- Nie ma na razie żadnej likwidacji. Jest to wystąpienie Nadleśnictwa - bo to na naszym gruncie znajduje się ten pomnik - o zajęcie stanowiska co z nim. Wysłaliśmy pismo do Urzędu Gminy, a czy wójt wystąpi do z pismem do Urzędu Wojewódzkiego o zinterpretowanie czy pomnik będzie podlegać likwidacji czy nie, to już nie jest sprawa nadleśnictwa - tłumaczy Jan Wiśniewski, nadleśniczy Nadleśnictwa Gidle. - Chcieliśmy postępować po prostu zgodnie z ustawą, bo ta też obejmuje Nadleśnictwa. Nie było żadnych nacisków ze strony Lasów Państwowych czy kogokolwiek, by ten pomnik rozbierać. Moim zdaniem, pomnik powinien pozostać - dodaje Nadleśniczy.

Nadleśniczy z Gidel zwrócił się o podjęcie czynności, ale gmina w trybie ustawy nie jest właścicielem gruntu. - Gmina powinna się zgłosić do IPN o zajęcie stanowiska nie w tym trybie ustawy, ale o przedstawienie jak naprawdę wyglądała historia wydarzenia, które upamiętnia pomnik. Może wystawszy zmiana treści zamieszczonych na pomniku, bo w walce udział brały nie tylko oddziały AL - mówi wójt gminy Gidle Lech Bugaj. - Zgodnie z ustawą o zakazie propagowania treści związanych z ustrojem komunistycznym zmiany leżą w gestii właściciela gruntu.

Dekomunizacja

Zgodnie z zapisami ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego także pomniki nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm. Przez słowo pomnik należy rozumieć także: kopce, obeliski, kolumny, rzeźby, posągi, popiersia, kamienie pamiątkowe, płyty i tablice pamiątkowe, napisy i znaki. Obiekty, które w opinii IPN obligatoryjnie powinny ulec usunięciu, to pomniki poświęcone Armii Czerwonej i wliczane są tutaj tzw. pomniki wdzięczności, braterstwa, partyzantów sowieckich. Pomniki poświęcone działaczom Polskiej Partii Robotniczej. Pomniki poświęcone Gwardii Ludowej/Armii Ludowej. Pomniki poświęcone zwalczaniu Polskiego Podziemia Niepodległościowego po 1944 r. przez instytucje Polski Ludowej i ZSRS. Pomniki poświęcone funkcjonariuszom Polski Ludowej lub działaczom komunistycznym z innych państw. Pomniki poświęcone Komunistycznej Partii Polski. Pomniki upamiętniające budowy obiektów z okazji …-lecia Polski Ludowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto