Coraz mniej chętnych na mieszkania komunalne w Radomsku. TBS planuje budowę 3 budynków wielorodzinnych

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Dlaczego w Radomsku znacznie spadła liczba oczekujących na mieszkania komunalne? O dane na temat wynajmu lokali oraz przyczyny drastycznego spadku przydzielonych mieszkań dopytuje radna Wioletta Pal. TBS odpowiada...

Od kilku lat w Radomsku zmniejsza się ilość osób uprawnionych do najmu lokalu komunalnego, do Towarzystwa Budownictwa Społecznego z roku na rok wpływa coraz mniej wniosków. Ich liczba spada od 2019 roku, w 2018 roku złożono 96 wniosków, a już w roku następnym 70, w roku 2020 - 64 wnioski. W tym roku do zaopiniowania przez członków SKM wpłynęło dopiero 29 wniosków (termin upływa 31 sierpnia).

Jak oceniają pracownicy TBS w Radomsku, spadek ilości wniosków to skutek poprawy sytuacji finansowej mieszkańców miasta, którzy uzyskując świadczenie 500+ mają większe szanse na wynajęcie mieszkania o lepszym standardzie na wolnym rynku.

Wynajmując z kolei lokale w rejonie ulic: Jagiellońska, Piastowska. Leszka Czarnego, Tysiąclecia, Miła czy Brzeźnicka, rodziny mają niewielkie szanse na uzyskanie pozytywnej opinii członków Społecznej Komisji Mieszkaniowej, a tym samym na umieszczenie na liście osób uprawnionych do najmu lokalu komunalnego. Jednym z kryteriów uprawniających do otrzymania lokalu komunalnego z zasobów miasta są bowiem trudne warunki mieszkaniowe - wyjaśnia Magdalena Stępień, wiceprezes TBS w Radomsku.

Z ilości składanych ofert najmu wynika, że rosną też oczekiwania mieszkańców odnośnie standardu lokalu, jaki chcą otrzymać od miasta. Wnioskodawcy są zainteresowani najmem lokalu o niskim czynszu przy wysokim standardzie. Zasoby komunalne to w dużej mierze stare, przedwojenne kamienice, które różnią się od standardów mieszkań w blokach.

Pracownicy TBS oceniają, że na ilość przydzielonych lokali komunalnych ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest ilość odzyskiwanych rocznie mieszkań i ich stan techniczny. Im większy nakład finansowy na remont danego lokalu, tym późniejsze jego zasiedlenie. TBS wykonuje siłami własnymi i zewnętrznymi prace remontowe i konserwacyjne dla utrzymania lokali w zadowalającym standardzie.

Najwięcej przydziałów mieszkań oraz zamian lokali nastąpiło w 2018 roku, wówczas zakończyło się kilka inwestycji budowlanych. Na początku roku ukończono remont kamienicy przy ul. Fabianiego 24, gdzie do użytku oddano 6 lokali z miejskim centralnym ogrzewaniem. W grudniu do użytku został oddany budynek przy ul. Św. Rozalii IA z 18 lokalami komunalnymi o średniej powierzchni użytkowej 38,64 m2 - łącznie 695,46 m2. W budynku przy ul. Św. Rozalii 1A 10 rodzin otrzymało przydział z listy najmu socjalnego. Pozostałe lokale zostały zasiedlone przez najemców lokali komunalnych, którzy zajmowali lokale o niskim standardzie i zamiana poprawiła warunki mieszkaniowe rodziny.

Oprócz remontów i budowy nowych mieszkań władze Radomska zwiększają zasoby również poprzez zakup lokali. W 2016 r. miasto kupiło 3 lokale w kamienicy przy ul. Żeromskiego 4, a w 2018 zasoby komunalne powiększone zostały o kolejnych 6 lokali przy ul. Reymonta 25A. W 2020 r. zmniejszyła się zarówno ilość składanych ofert najmu, jak i przyjętych propozycji. Było to spowodowane ograniczeniami, jakie nałożyła na zarządcę pandemia. Pomimo ograniczeń spółka przeprowadziła w ubiegłym roku kompleksowe remonty lokali mieszkalnych przy ul.: Zgoda 13, Przedborska I, Przedborska 14. Reymonta 58. Krasickiego 14 i Fabianiego 46. W czerwcu tego roku Spółka TBS rozpoczęła realizację I edycji Programu "Wyremontuj-zamieszkaj".

Miasto planuje budowę kolejnych mieszkań komunalnych. Na działkach w rejonie ul. Pana Tadeusza w ciągu najbliższych kilku lat zostaną wybudowane 3 budynki mieszkalne wielorodzinne, w których powstanie min. 60 mieszkań pod wynajem.

Spółka TBS będzie inwestorem zastępczym, działającym w imieniu gminy. W czerwcu została już podpisana umowa o zastępstwo inwestycyjne - wyjaśnia Magdalena Stępień.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie