Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej chętnych na szczepienia przeciw Covid-19 w Radomsku i powiecie. Co z Punktami Szczepień Powszechnych?

kn
Krzysztof Piotrkowski/ Polskapress
W ostatnich tygodniach znacznie spadła liczba odnotowywanych przypadków zakażenia koronawirusem. Niestety od czerwca spada także liczba szczepień. W powiecie radomszczańskim najmniej mieszkańców przyjęło szczepionkę się w gminie Żytno i Wielgomłyny.

Nasz powiat nie odbiega szczepionkowymi statystykami od reszty kraju, wszędzie nastąpiło radykalne spowolnienie akcji szczepień. W powiecie jest pięć punktów szczepień realizowanych przez Szpital Powiatowy w Radomsku oraz SP ZOZ Pro Familia. - Do 6 lipca te dwie placówki wykonały ponad 23 tysiące szczepień. Normalnie w szpitalu szczepiono około 200 osób dziennie, teraz jest to 80. Jeśli chodzi o masowe punkty szczepień, to było 500 dawek na tydzień, teraz to około 370 i jest ciężko je wyszczepić, bo brakuje chętnych – mówi Fabian Zagórowicz, członek Zarządu Powiatu.

Jak się okazuje, nie wszystkie szczepionki cieszą się równym zainteresowaniem, AstraZeneka jest tą, którą mieszkańcy powiatu radomszczańskiego wybierają najrzadziej. Z tego powodu starostwo ograniczyło działanie Punktu Szczepień Powszechnych w Przedborzu. Aktualnie miejsca szczepień pracują trzy dni w tygodniu: środa, czwartek i piątek.

Wyszczepianych jest około 270 osób na punkt, tyle mamy szczepionek. To około 90 osób dziennie na punkt. Nie zawsze ta ilość na dzień jest taka, nie zawsze system nadąża za skierowaniem potencjalnej osoby na szczepienie – tłumaczy Fabian Zagórowicz.

Niestety to, że chętnych na szczepienie jest coraz mniej wpływa na dezorganizację pracy w takim Punkcie Szczepień. Trzeba pamiętać, że najczęściej personel, w stworzonym specjalnie Punkcie, to pracownicy, którzy na co dzień pracowali w innych przychodniach lub ośrodkach zdrowia. Na czas przyjścia do pracy w Punkcie musieli pobrać urlopy w swoich macierzystych zakładach pracy, tam trzeba było zmienić grafiki pracy… Przyjeżdżają do Punktu, a na miejscu okazuje się, że nie ma szczepień, a tym samym pracy dla nich. To najczęściej budzi niezadowolenie i perturbacje z organizacją personelu, a to nie ułatwia funkcjonowania.

Zauważyliśmy, że w połowie czerwca znacznie spadła liczba szczepień. Najpierw było ograniczenie ilości dostawy szczepionek, być może było to związane z uruchomieniem powszechnych punktów szczepień. Uważam, że spokojnie byśmy mogli te wszystkie szczepienia realizować na bazie naszej jednej przychodni, która szczepi w dwóch miejscach – komentuje Zagórowicz.

Członek Zarządu powiatu radomszczańskiego zauważa kolejny zbliżający się problem... Powszechne Punkty Szczepień zorganizowane są w miejscach, które muszą także spełniać swoje zadania statutowe. Dom Kultury w Przedborzu z pewnością będzie chciał uruchomić atrakcje dla mieszkańców, ośrodki tego typu są już otwarte dla publiczności.

Już mamy problem z bursą, która od września ruszy normalnie z pracą. Uczniowie muszą być zakwaterowani i mieć stołówkę. Rozważamy przeniesienie tego Punktu w inne miejsce, już sygnalizowaliśmy ten problem, jesteśmy przed rozmowami z Urzędem Wojewódzkim – mówi członek Zarządu Powiatu Radomszczańskiego.

W powiecie radomszczańskim zaszczepionych jest około 28 procent mieszkańców. Prym pod tym względem wiedzie miasto Radomsko, za nim Kamieńsk, Kodrąb, Gomunice Gidle… ale są też gminy odstające: Żytno i Wielgomłyny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto