Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czekamy na wysyp grzybów. Sucho w lasach województwa łódzkiego. Czy będą grzyby? Grzybiarze liczą na obfite zbiory. PROGNOZA GRZYBOWA

Redakcja
Wciąż jest nadzieja na wysyp grzybów w naszym województwie
Wciąż jest nadzieja na wysyp grzybów w naszym województwie Janusz WóJtowicz / Polska Press Grupa
Województwo łódzkie jest jednym z regionów najbardziej dotkniętych tegorocznym upałem. Sucho jest także w naszych lasach. Zawiedzeni są grzybiarze, którzy czekają na wysyp.

Janusz Witkowski, zastępca nadleśniczego z Grotnik w ostatnich dniach znajduje jedynie pojedyncze grzyby. Trafił na podgrzybka i koźlarka. Ma nadzieję, że niebawem to się zmieni.

- Gdyby teraz więcej popadało, to za tydzień, dwa mielibyśmy wysyp - mówi Janusz Witkowski. - Grzyby się pojawiają, gdy wilgotność ściółki przekracza 50 proc., a obecnie jest niższa. Nie jest to jeszcze stracony sezon, w końcu jesienią wilgotność jest większa, także za sprawą rosy.

Z ostatnich pomiarów wilgotności ściółki, których dokonali pracownicy nadleśnictwa w Spale wynika, że wynosi ona 30-40 proc.

- Na razie grzybów nie ma, ale nie tracimy nadziei, że jeszcze się pojawią - mówi Renata Jaguścik z nadleśnictwa w Spale. - Poprawia się wilgotność ściółki, w czasie największych upałów wynosiła zaledwie 10 proc. W ubiegłym roku grzybów było bardzo dużo, w tym musimy poczekać na rozwój sytuacji.

Grzybów wypatruje także Remigiusz Perek, leśniczy z Rydzyn w nadleśnictwie Kolumna.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

- Chwilo nic nie rośnie, ale nie znaczy to, że ten stan się nie zmieni - ocenia leśniczy. - Poza tym grzyby mogą się pojawić nawet w listopadzie, jest jeszcze czas na wysyp.

Amatorów grzybów uspokaja także prof. Izabela Kałucka z Katedry Algologii i Mykologii Uniwersytetu Łódzkiego.

- Wszystko zależy od lasu, pogody, musi solidnie popadać, to grzyby się pojawią - mówi prof. Kałucka. - Jeśli opady są niewielkie, to deszcz zostaje w koronach drzew lub krzewów i nie dociera do grzybni. Jesienią jest natomiast więcej rosy, a grzybnia potrzebuje wody. Suche lata nie są w Polsce anomalią, natomiast poszczególne sezony są mniej lub bardziej obfite w grzyby.

W oczekiwaniu na grzybobranie można spotkać się z prof. Kałucką, która w czwartek 28 sierpnia w Empiku w Manufakturze opowie o grzybach jadalnych i trujących, o ich odróżnianiu. Początek spotkania o godz. 18.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto