Czerwone Wierchy: szlak z Kasprowego, Kuźnic i Kir. Który wybrać? Jak długo się idzie? Praktyczny plan wycieczki na Czerwone Wierchy

Emil Hoff
Emil Hoff
Widok z Ciemniaka w kierunku Chudej Turni. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0 PL
Widok z Ciemniaka w kierunku Chudej Turni. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0 PL Aneta Pawska, CC BY-SA 3.0 PL
Czerwone Wierchy są wyjątkowo piękne na przełomie września i października, kiedy pokrywające je roślinność przybiera niezwykły rdzawy kolor. Który szlak na Czerwone Wierchy wybrać? Która trasa jest najłatwiejsza i jak długo się idzie na Czerwone Wierchy z Kuźnic czy Kir? Czy to wycieczka odpowiednia dla dzieci? Zapraszamy do praktycznego informatora.

Spis treści

Kiedy iść na Czerwone Wierchy? Jesień to najlepsza pora

Czerwone Wierchy to masyw górski w Tatrach Zachodnich, położony na granicy polsko-słowackiej. Składa się z czterech szczytów, od najwyższego: Krzesanica (2122 m n.p.m.), Ciemniak (2096 m), Małołączniak (2096 m), Kopa Kondracka (2005 m). Szczyty oddzielają trzy przełęcze: Mułowa, Litworowa i Małołącka.

Szlak na Czerwone Wierchy to jedna z bardziej popularnych w polskich Tatrach tras turystycznych. Wierchy są odsłonięte i rozciągają się z nich wspaniałe widoki. Szlak jest szczególnie chętnie odwiedzany jesienią, kiedy porastająca grzbiet sit skucina (gatunek rośliny sitowatej) przybiera przeróżne odcienie brązu, czasem przechodzące nawet w czerwień. Widok górskiej roślinności jesienią od razu tłumaczy, skąd wzięła się nazwa Czerwone Wierchy – właśnie od koloru skuciny.

W masywie Czerwonych Wierchów znajdują się jedne z największych i najbardziej rozbudowanych jaskiń w Polsce. W przeciwieństwie jednak do jaskiń z Doliny Kościeliskiej, tutejsze nie są udostępniane zwykłym turystom.

Widok z Kopy Kondrackiej w stronę Giewontu. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0.
Widok z Kopy Kondrackiej w stronę Giewontu. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Grazia Wrzos, CC BY-SA 4.0

Czytaj też: Lawina 2022/23: aktualny stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach, Karkonoszach, Beskidach i Bieszczadach, komunikaty GOPR i TOPR

Szlak na Czerwone Wierchy. Którą trasę wybrać?

Wzdłuż grani Czerwonych Wierchów, między Kopą Kondracką a Ciemniakiem, przebiega wygodny czerwony szlak. Liczy ok. 2,5 km długości i można go przejść w ok. godzinę w jedną stronę.

Jak jednak dostać się na grań? Na Czerwone Wierchy prowadzi kilka turystycznych szlaków.

Szlak na Czerwone Wierchy z Doliny Kościeliskiej (z Kir)

Z Doliny Kościeliskiej na Ciemniak prowadzą dwa szlaki: czerwony i zielony. Oba zaczynają się w Kirach u wylotu Doliny. Następnie rozdzielają się na Cudakowej Polanie.

Najlepiej obrać szlak czerwony, wiodący wprost na Ciemniak. Liczy on mniej więcej 6,5 km, a jego przejęcie może zająć ok. 3 godz. w jedną stronę.

Szlak z Kir na Czerwone Wierchy na mapie:

Szlak na Czerwone Wierchy przez Przysłop Miętusi (z Kir lub Gronika)

Z Przysłopu Miętusiego prowadzi niebieski szlak na Małołączniak. To kolejna dość łatwa trasa, choć w Kobylarzowym Żlebie konieczna jest krótka wspinaczka; do pomocy i asekuracji służą łańcuchy. Szlak Z Przysłopu Miętusiego liczy nieco ponad 4 km i można go przejść w ok. 1,5 godz. w jedną stronę.

Na Przysłop Miętusi można dostać się z Kir, idąc Doliną Kościeliską do Mostku nad Potokiem Miętusim i skręcając w czarny szlak. Cały szlak do Małołączniaka liczy wtedy ok. 8 km i można go przejść w ok. 2,5 godziny.

Na Czerwone Wierchy z Kir – mapa:

Można też pójść z Gronika szlakiem niebieskim i żółtym przez Dolinę Małej Łąki. Ten szlak liczy ok. 7 km i można go przejść w ok. 2 godziny.

Na Czerwone Wierchy z Gronika – mapa:

Twarda Kopa widziana z podejścia na Ciemniak.
Twarda Kopa widziana z podejścia na Ciemniak. Cybularny, C0
Noclegi w górach – gdzie znaleźć te najbardziej wyjątkowe? Miejsca na wypoczynek w ciszy i spokoju

Szlak na Czerwone Wierchy z Kuźnic

Z Kondrackiej Przełęczy żółty szlak prowadzi na Kopę Kondracką, najniższy szczyt Czerwonych Wierchów. Na Kondracką Przełęcz można dostać się niebieskim szlakiem z Kuźnic przez Polanę Kondratową, tym samym, który prowadzi na Giewont.

Szlak na Czerwone Wierchy z Kuźnic przez Kondracką Przełęcz liczy ok. 6,5 km długości i można go przejść w ok. 2,5 godz.

Czerwone Wierchy: szlak z Kuźnic przez Kondracką Przełęcz – mapa:

Można także wybrać szlak zielony z Polany Kondratowej, który prowadzi na Kondracką Kopę przez Dolinę Kondratową i Przełęcz pod Kondracką Kopą. Szlak liczy ok. 6,3 km, można go przejść w 2,5 godz.

Czerwone Wierchy: szlak z Kuźnic przez Dolinę Kondratową – mapa:

Przygotuj się na wyprawę w góry

miejsce #1

Neo Tools

NEO TOOLS 81-551-L

202,19 zł137,46 zł-32%
miejsce #2

Under Armour

Under Armour T Shirt Funkcyjny Szary

119,99 zł89,95 zł-25%
miejsce #3

adidas

Adidas Terrex Ax2R Bb1935

275,00 zł219,99 zł-20%
miejsce #4

Hi-Tec

Hitec Męska Kurtka Softshell Hi-Tec Neti Czarna

154,99 zł137,99 zł-11%
miejsce #5

Hi-Tec

Hi Tec Hitec Kurtka Męska Softshell Kars Black

169,99 zł157,89 zł-7%
miejsce #7

SALEWA

Salewa Męska Puez Aqua 3 Ptx Czarna

379,90 zł
miejsce #15

Viking

Viking Trekkingowe Alaska Lady

149,90 zł
miejsce #17

Outdoor

Outdoor Damskie Spodnie Turystyczne

129,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Czerwone Wierchy: szlak z Kasprowego Wierchu

Być może najpopularniejszą trasą na Czerwone Wierchy jest czerwony szlak z Kasprowego Wierchu. Prowadzi on na Przełęcz pod Kopą Kondracką, liczy ok. 4 km długości.

Jak długo się idzie z Kasprowego na Czerwone Wierchy? Odcinek do Przełęczy pod Kondracką Kopą można przejść w mniej więcej 1,5 godziny w jedną stronę. Droga z Kasprowego aż na drugi koniec Czerwonych Wierchów, do Ciemniaka, liczy łącznie 6,5 km i można ją przejść w ok. 2-2,5 godz. w jedną stronę. Dojście na Krzesanicę, najwyższy szczyt Czerwonych Wierchów, wymaga przejścia ok. 5,8 km i zajmuje ok. 2 godz.

Szlak na Czerwone Wierchy z Kasprowego Wierchu – mapa:

Kolejka na Kasprowy Wierch

Trasa z Kasprowego Wierchu jest o tyle łatwiejsza od pozostałych, że na sam Kasprowy nie trzeba wchodzić – można wjechać na górę kolejką linową z dolnej stacji w Kuźnicach. To być może najpopularniejsza kolejka linowa w Polsce.

Ceny biletów na kolejkę linową na Kasprowy Wierch:

  • sezon wysoki do końca września: normalny w obie strony 109 zł, ulgowy 89 zł, w jedną stronę normalny 89 zł, ulgowy 79 zł.
  • sezon niski od 1 października do 17 grudnia, 1 marca – 15 kwietnia, 9 maja – 15 czerwca: normalny w obie strony 79 zł, ulgowy 69 zł, w jedną stronę normalny 65 zł, ulgowy 55 zł.
Widok z Ciemniaka w kierunku Chudej Turni. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0 PL.
Widok z Ciemniaka w kierunku Chudej Turni. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0 PL. Aneta Pawska, CC BY-SA 3.0 PL

Czytaj też: Kolejka linowa. Zakopane, Solina czy Łomnica – gdzie przejażdżka jest najdroższa i czy czekają nas dalsze podwyżki cen? Aktualne cenniki

Ile się wchodzi na Czerwone Wierchy? Podsumowanie szlaków

Na Czerwone Wierchy wiedzie wiele malowniczych szlaków turystycznych. Mają różną długość, a więc przejście ich może zająć różny czas.

  • Najkrótszy jest szlak z Kasprowego Wierchu – trasa na Krzesanicę to ok. 6 km do przejścia w 2 godz. w jedną stronę.
  • Najdłuższy jest szlak na Czerwone Wierchy z Kir przez Przysłop Miętusi. Trasa liczy ok. 8 km, a jej przejście może zająć ok. 3 godz. w jedną stronę.
  • Szlak na Czerwone Wierchy z Kir na Ciemniak liczy tylko 6,5 km i można go przejść w ok. 2 godz. w jedną stronę.
  • Szlak na Czerwone Wierchy z Kuźnic liczy ok. 6,5 km i można go przejść w 2,5 godz. w jedną stronę
  • Szlak na Czerwone Wierchy z Gronika liczy ok. 7 km i można go przejść w ok. 2 godz. w jedną stronę.

Czy Czerwone Wierchy to trudny szlak?

Żaden ze szlaków prowadzących na Czerwone Wierchy nie uchodzi za trudny. Pewną trudność może sprawić odcinek wspinaczki przez Kobylarzowy Żleb na trasie z Przysłopu Miętusiego – ale do wyboru są także inne trasy bez dodatkowych trudności.

Droga na Czerwone Wierchy nie jest zbyt trudna, ale może być wymagająca kondycyjnie. Do przejścia jest między 5 a 8 km w jedną stronę (w zależności od trasy).

Także szlak wzdłuż grani samych Czerwonych Wierchów przy dobrej pogodzie to jeden z łatwiejszych w Tatrach. Trasa wiedzie po zaokrąglonych grzbietach, łagodnie wznoszących się i opadających. Trzeba jednak uważać na to, co znajduje się z boku szlaku – zbocza przeważnie kończą się urwiskami.

Czerwone Wierchy z dzieckiem

Czerwone Wierchy słyną z pięknych widoków, które mogą rozwinąć w dzieciach zamiłowanie do gór i górskich wędrówek. Ponieważ szlaki wiodące na grzbiet są dość łatwe, można wskazać Czerwone Wierchy jako trasę odpowiednią do wycieczek z dziećmi. Na samej grani należy jednak uważać, by pociechy ściśle trzymały się ścieżki i nie wychodziły na dość strome zbocza.

Wycieczka na Czerwone Wierchy tym bardziej nadaje się dla dzieci, że można ją urozmaicić jazdą kolejką na Kasprowy Wierch, która stanowi popularną atrakcję i dodatkowo zmniejsza trudność wędrówki.

Chodząc po górach z dziećmi, należy brać pod uwagę, że przejście szlaku może zająć im więcej czasu niż dorosłym turystom. W przypadku szlaku na Czerwone Wierchy z Kasprowego Wierchu dziecko czeka ok. 10-12 km drogi do pokonania. Wydłużony czas przejścia trasy na Czerwone Wierchy trzeba koniecznie uwzględniać w planach wycieczki, ponieważ jesienią, gdy Czerwone Wierchy są najpiękniejsze, dni robią się coraz krótsze. Nie należy pozwolić, by zmierzch zastał nas w górach.

Czytaj też: Ornak: pomysł na weekend w górach z pięknymi widokami. Który szlak wybrać, jak długo idzie się na Ornak? Praktyczny przewodnik dla turystów

Widok na Krzesanicę od strony Ciemniaka. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0.
Widok na Krzesanicę od strony Ciemniaka. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Aneta Pawska, CC BY-SA 3.0

Czerwone Wierchy z wózkiem

Szlaki na Czerwone Wierchy nie nadają się dobrze dla wózków dziecięcych – ostatecznie to wycieczka w Tatry Wysokie. Na spacer z dzieckiem w wózku o wiele lepiej nada się Dolina Kościeliska lub Chochołowska.

Czerwone Wierchy z psem

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego można spacerować z psem tylko dnem Doliny Chochołowskiej. Szlaki wiodące na Czerwony Wierch nie nadają się więc na wycieczkę z czworonogiem.

Czerwone Wierchy są cudne jesienią. Galeria pięknych zdjęć

Zapraszamy do galerii pięknych zdjęć ze szlaku na Czerwone Wierchy. Może zachęcą Was do zorganizowania własnej wycieczki już w najbliższy weekend lub urlop.

Dodaj firmę
Logo firmy Tatrzański Park Narodowy
Zakopane, Kuźnice 1
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mundial w Katarze - kibice na ulicach - bez komentarza

Materiał oryginalny: Czerwone Wierchy: szlak z Kasprowego, Kuźnic i Kir. Który wybrać? Jak długo się idzie? Praktyczny plan wycieczki na Czerwone Wierchy - Strona Podróży

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie