Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy na dachach domów w gminie Kamieńsk pojawią się kolektory słoneczne?

Justyna Drzazga-Nowińska
Pracownica radomszczańskiego DPS prezentuje solary
Pracownica radomszczańskiego DPS prezentuje solary Justyna Drzazga-Nowińska
W Radomsku i okolicznych gminach zapanowała moda na kolektory słoneczne. Inwestują w nie nie tylko mieszkańcy, ale i miejskie instytucje. Taka instalacja sprawdziła się już w Domu Pomocy Społecznej w Radomsku.

Teraz nad grupową instalacją kolektorów zastanawiają się mieszkańcy Kamieńska, którzy mogą na ten cel dostać specjalne dofinansowanie. Dzięki solarom mogliby m.in. taniej ogrzewać wodę. Spotkanie informacyjne na ten temat odbyło się niedawno w kamieńskim Domu Ludowym. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu mieszkańców gm. Kamieńsk.

- Tyle się mówi, by ograniczyć emisję szkodliwych substancji do środowiska. A ponieważ lada chwila ruszam z budową domu, chciałem się więc rozeznać, na ile kolektory słoneczne mogą sprawdzić się w domu jednorodzinnym - mówi pan Marcin z Kamieńska.

Okazuje się, że instalacja urządzeń, zwanych popularnie solarami, to koszt 15 tysięcy złotych na rodzinę. - Plusem jest to, że mieszkańcy mogą skorzystać z dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, wynoszącej 40 procent całej inwestycji - podkreśla Ryszard Kurman, sekretarz gminy Kamieńsk, który także uczestniczył w spotkaniu.

Dotacja wchodzi w grę tylko wtedy, gdy zainteresowany zgodzi się wziąć kredyt na solary. - To niezbędny wymóg, stawiany przez fundusz - dodaje Kurman.

Z założenia miałby to być kredyt na 10 lat. Jednak w przypadku osób dysponujących gotówką możliwe byłoby jego jednorazowe spłacenie w chwili, gdy na konto banku wpłynie dotacja z NFOŚ.

Kolejne kolektory słoneczne wyrastają na radomszczańskich osiedlach. Czy radomszczanie są z nich zadowoleni?

- Zdecydowaliśmy się na solary chociażby dlatego, że zużywamy sporo wody przy pięcioosobowej rodzinie. Do ich działania zastrzeżeń na razie nie mam, zimą też dawały radę. Koszty faktycznie były niemałe i na razie trudno powiedzieć, czy i w jakim czasie ta inwestycja się nam zwróci - przyznaje radomszczanin, który niecały rok temu zamontował na dachu kolektory .

Z działania solarów zadowolona jest też szefowa Domu Pomocy Społecznej w Radomsku. W placówce tej instalacja solarna działa od roku. - W tym czasie zaoszczędziliśmy już sześć tysięcy litrów oleju opałowego. Nasza placówka działa przez całą dobę. Jest u nas około 60 osób, które wymagają ciągłej pielęgnacji. Wody zużywamy więc naprawdę dużo - mówi Grażyna Dębska, dyrektor radomszczań-skiego DPS.

Dyrektor Dębska liczy, że w związku z informacjami o ocieplaniu się klimatu, kolektory będą strzałem w dziesiątkę. Energię z baterii słonecznych będzie wykorzystywał wkrótce również Dom Pomocy Społecznej w Radziechowicach w gm. Ładzice.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto