Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debata w sprawie programu rewitalizacji centrum Radomska [ZDJĘCIA]

mk
Debata w sprawie programu rewitalizacji centrum Radomska
Debata w sprawie programu rewitalizacji centrum Radomska fot. M. Kulka
W środę, 26 października, w Miejskim Domu Kultury w Radomsku po raz kolejny zorganizowano debatę publiczną w sprawie programu rewitalizacji centrum Radomska.

W środę, 26 października, w Miejskim Domu Kultury w Radomsku po raz kolejny zorganizowano debatę publiczną w sprawie rewitalizacji. To jeden z elementów trwających właśnie konsultacji "Gminnego programu rewitalizacji centrum Radomska". Zainteresowanie wśród mieszkańców miasta znów było niewielkie. Podczas spotkania po rak kolejny zaprezentowano główne założenia programu... pytań nie było.

- Ja o dzisiejszym spotkaniu dowiedziałem się niestety służbowo, nie wiem, gdzie jest problem. Być może w samym komunikacie do mieszkańców. Mieszkańcy nie wierzą w rewitalizację - mówi Robert Lewandowski, miejski radny. - Cały problem z rewitalizacją jest taki, że musi ją zrozumieć przeciętny „Lewandowski”. Jeśli tak się stanie, może rewitalizacja ruszy.

- Zarówno dzisiaj jak i na poprzednim spotkaniu zabrakło przede wszystkim właścicieli kamienic znajdujących się na terenie objętym rewitalizacją. Nie wiadomo jak, nie wiadomo skąd pieniądze, czy właściciele kamienic dostaną jakieś refundacje lub będą mogli liczyć na obniżenie podatku, czy pojawią się jakieś inne zachęty, żeby oni sami włączyli się w rewitalizację - komentował inny uczestnik debaty.

Jak wyjaśnia prezydent Radomska Jarosław Ferenc, dziś odbyła się powtórna debata nt. programu rewitalizacji i być może dlatego frekwencja była mniejsza i dyskusja... nie była gorąca.
- Dzisiaj właściwie dopełniamy formalności. Musimy wprowadzić zmiany, by program był zgodny z nowymi wytycznymi urzędu marszałkowskiego - mówi prezydent. - Dzięki temu, że wyłożyliśmy program po raz drugi, mamy kilka projektów złożonych przez właścicieli prywatnych kamienic, które zostały do niego wpisane. Mamy 5 wpisanych do programu nieruchomości i myślę, że przedsiębiorcy są zadowoleni, dlatego nie brali udziału w debacie.

Czytaj także: Radomsko: Rewitki nie ma i nie będzie

Wątpliwości zebranych wzbudził ogrom zaplanowanych inwestycji i ich koszty. A wartość inwestycji zapisanych w programie to... około 120 milionów złotych.
- Plany bardzo fajne, ale chyba wcześniej wylądujemy na Marsie, niż zostaną one zrealizowane - komentuje Robert Lewandowski. - Mnie najbardziej interesuje wkład własny miasta. Kiedy będziemy mieli środki, które zabezpieczą ten wkład własny w inwestycje. Myślę, że niektóre z planów dziś przedstawianych są nieaktualne. Wiele rzeczy "do zrobienia" jest już dawno zrobione lub są cały czas realizowane, mówię tu np. o ofercie kulturalnej.

W realizację programu wierzy radny Marek Rząsowski i podkreśla rolę samego uchwalenia dokumentu. - Zadań jest mnóstwo i to pokazuje, że teren jest zaniedbany. Należy ubolewać nad tym, że jako miasto jesteśmy dopiero na etapie konstruowania planów i pomysłów na rewitalizację, kiedy inne miasta już dawno rewitalizację mają za sobą. To zadania mocno spóźnione, ale bardzo ważne dla naszego miasta. Dzisiaj najważniejsze jest to, żeby program został zatwierdzony, żeby znalazły się w nim zadania, na podstawie których miasto będzie mogło aplikować o środki zewnętrzne. A już niebawem rozpoczną się ostatnie konkursy w tej perspektywie finansowej - mówi radny, choć przyznaje, że jego zdaniem na pewno we wskazanych terminach nie uda się zrealizować wszystkich zadań.

Dobrze by było, gdyby te plany zostały zrealizowane w połowie. Jeśli chcielibyśmy wykonać inwestycje za 50 mln zł, wkład własny musiałby wynieść około 6-7 milionów złotych, a miasto w ciągu 4 najbliższych lat jest w stanie taki wkład wygospodarować - mówi prezydent Ferenc.

Prezydent zapewnia, że miasto zdąży z uchwaleniem programu (to planowane jest na początek grudnia) przed ogłoszeniem konkursów, które ma nastąpić pod koniec roku.

Konsultacje potrwają do 14 listopada. Projekt jest wyłożony w urzędzie miasta w pokoju 202, w Miejskim Domu Kultury, Miejskiej Bibliotece Publicznej i Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Materiały związane z programem są też dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej. Wypełnione formularze konsultacyjne można składać drogą elektroniczną na adres [email protected], osobiście lub pocztą na adres: Urząd Miasta Radomska, ul. Tysiąclecia 5, 97-500 Radomsko. Raport podsumowujący konsultacje opublikowany zostanie na stronie bip.radomsko.pl najpóźniej 21 listopada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto