Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Długa kolejka kandydatów na patrona Szpitala Powiatowego. Władze wstrzymują się z decyzją

Jacek Drożdż
Szpital Powiatowy w Radomsku jeszcze będzie musiał poczekać na swojego patrona
Szpital Powiatowy w Radomsku jeszcze będzie musiał poczekać na swojego patrona Jacek Drożdż
Pierwszym patronem szpitala w Radomsku był car Aleksander I. Czyje imię będzie nosił nowoczesny Szpital Powiatowy? Na liście są m.in. św. Jadwiga i dyrektorzy placówki. Władze wstrzymują się z decyzją.

Kiedy Szpital Powiatowy w Radomsku będzie miał swojego patrona? Wydawało się, że czas wyboru już nadszedł, dokonano już uroczystego otwarcia, ale władze powiatu wstrzymały się jeszcze z decyzją.
- W tej chwili są ważniejsze sprawy - tłumaczy Robert Zakrzewski, starosta radomszczański.

A te sprawy to kontrakty dla placówki. Od ich wysokości zależy bowiem los szpitala nie tylko w przyszłym roku. A właśnie w październiku Narodowy Fundusz Zdrowia ma ogłaszać konkursy dla szpitali naszego województwa.
- To jest dla nas obecnie priorytet, nad tym pracujemy. Z nadaniem szpitalowi nazwy możemy jeszcze zaczekać - dodaje Zakrzewski.

Tymczasem kolejka potencjalnych patronów nowoczesnej lecznicy robi się coraz dłuższa? Przypomnijmy, że pojawiło się kilka propozycji nadania szpitalowi imienia. Pierwszy wniosek, by była to placówka im. Braci Różewiczów, złożyli radni powiatowi SLD. Ta propozycja pojawiła się jeszcze w ubiegłej kadencji. Zdaniem radnych, bracia Różewiczowie są jednoznacznie kojarzeni z Radomskiem.

Imię św. Jadwigi Królowej zaproponowała dla szpitala parafia pod wezwaniem św. Jadwigi. Parafię poparło Stowarzyszenie Ziemi Radomszczańskiej "Regina". Przypomnijmy, że św. Jadwiga jest patronką miasta, a jako królowa zasłynęła m.in. z fundowania szpitali.

Jan Kaszuwara z Radomska zaproponował, by szpital nosił imię Stanisława Oczkowskiego, ordynatora i długoletniego dyrektora placówki, natomiast Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Radomszczańskiej sugeruje, by patronem był Aleksander Jakubowski, twórca oddziału płucnego w Gidlach, również dyrektor szpitala, pochowany na cmentarzu w Gidlach.

Natomiast sam szpital, a w zasadzie pracujący w nim lekarze zaproponowali, by nadać mu imię kardynała Stefana Wyszyńskiego. I to jest cichy faworyt starosty.
- W ten sposób połączylibyśmy historię ze współczesnością. Przecież przez wiele lat szpital znajdował się przy ulicy kardynała Wyszyńskiego. Byłoby to więc w pewien sposób nawiązanie do przeszłości - tłumaczy Robert Zakrzewski.

W jaki sposób nazwa dla szpitala zostanie wybrana? W tej chwili trudno powiedzieć, czy będzie to konkurs, czy "referendum". A może nadanie szpitalowi nazwy pozostanie w rękach radnych powiatowych?

Szpital w Radomsku został oddany do użytku w 1839 roku. Wybudowano go na placu przy dzisiejszych ulicach Fabianiego i Wyszyńskiego. Do dzisiaj przetrwał w niemal niezmienionej postaci (pierwotnie był parterowy). Po przeprowadzce do nowej siedziby teren i budynki poszpitalne zostały wystawione na sprzedaż. Na razie chętnych na ich kupno nie było.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto