Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Kina 2019 rozpoczęte w I LO w Radomsku. Warsztaty realizatorskie [ZDJĘCIA]

mk
Dni Kina 2019 rozpoczęte w I LO w Radomsku. Warsztaty realizatorskie
Dni Kina 2019 rozpoczęte w I LO w Radomsku. Warsztaty realizatorskie fot. M. Kulka
W środę, 6 marca, w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku zainaugurowano XIV Dni Kina. Impreza organizowana jest przy współpracy z MDK w Radomsku.

Dni Kina Radomsko 2019

Warsztatami realizatorskimi rozpoczęła się w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku XIV edycja Dni Kina. Skierowany do młodzieży projekt edukacyjny popularyzujący sylwetki polskich twórców filmowych realizaują nauczyciele I LO we współpracy w pracownikami Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. Jak co roku ideą przyświecającą organizatorom jest nie tylko upowszechnianie wiedzy o kinematografii, ale też przekazanie humanistycznych, uniwersalnych wartości i postaw. Co roku młodzież w ramach Dni poznaje twórców kina polskiego, reżyserów i aktorów. Tym razem bohaterką Dni jest aktorka Gabriela Muskała.

- Tegoroczne Dni Kina są, można powiedzieć, bardzo feministyczne, bo poświęcone kobietom. Cieszę się, że naszym gościem będzie Gabriela Muskała. To nie tylko aktorka, ale także pisarka, scenariopisarska, aktorka teatralna, postać niezwykle wszechstronna – mówi Aleksandra Kędra, główna organizatorka Dni. - Ostatnie lata to jest czas, w którym odnosi ona ogromne sukcesy, jest bardzo doceniana. Wykreowała zarówno role niezwykle dramatyczne, jak i świetnie realizuje się w rolach komediowych. Ta wszechstronność jest niezwykle interesująca, dlatego chcielibyśmy przybliżyć młodzieży tę postać, która może nie jest osobą z pierwszych storn kolorowych pism, ale ma bardzo ciekawą osobowość i duże osiągnięcia.

Celem Dni jest jednak nie tylko poznanie sylwetki wybranego "bohatera". To także kształcenie umiejętności odbioru i wartościowania dzieł filmowych. - Myślę, że młodzież, która bierze udział w Dniach, już nabrała wrażliwości i z większą czułością odbiera wytwory filmowców. Uważam natomiast, że warto ciągle podsuwać młodym ludziom teksty filmowe, które są wartościowe, nie tylko ze względu na wartości, które niosą, ale również pod względem estetycznym – mówi Aleksandra Kędra.

Dni w środę rozpoczęły warsztaty realizatorskie prowadzone przez Grzegorz Habryna i Anetę Wawrzołę. W planach są jeszcze m. in. warsztaty krytyki filmowej, konferencja filmoznawcza, przegląd filmów i konkurs wiedzy.
- Jak co roku mamy elementy tradycyjne, ponieważ one cieszą się dużym zainteresowaniem i się sprawdzają, ale są także nowości. Zaczynamy od warsztatów realizatorskich. Przez 3 dni młodzi ludzie będą się „bawić” w filmowców. To już tradycja, choć temat jest odmienny. W przyszłym tygodniu będziemy mieć warsztaty krytyki filmowej, których forma i przebieg będą inne niż w poprzednich latach. Młodzież będzie nagrywać miniprogramy, w których będzie oceniać film krótkometrażowy, oczywiście z Gabrielą Muskałą, pt. „Czarnowidzka”. Kolejnego dnia odbędzie się konferencja filmoznawcza dla nauczycieli, ale tym razem dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, w związku z najnowszym pakietem Filmoteki Szkolnej, który jest skierowany do najmłodszych uczniów, klas I-III i związany jest z najbardziej kultowymi, polskimi animacjami - wyjaśnia organizatorka Dni. - W następnym tygodniu będą dwudniowe warsztaty pastiszu scen filmowych prowadzone przez artystkę Katarzynę Zabłocką. Myślę, że będzie to niezwykle inspirujące. 22 marca centralna część Dni Kina, czyli konkurs wiedzy, a 28 marca - uroczysty finał z udziałem bohaterki.

Między innymi odkrywanie potencjału twórczego młodzieży, zapoznanie z warsztatem pracy aktora filmowego, reżysera, scenarzysty, operatora i innych twórców filmu mają na celu trwające właśnie warsztaty. Ich efektem będą etiudy filmowe, które wezmą udział w konkursie.
- W tegorocznych Dniach skupiamy uwagę na kobietach. Okazuje się, że Gabriela Muskała jest dopiero drugą kobietą, która została bohaterką imprezy. W związku z tym uznaliśmy, że po 2018 roku, roku kobiet i też w roku, w którym w kinie polskim to kobiety miały bardzo dużo do powiedzenia, także oddamy kobietom głos. Tym razem damy uczestnikom bohaterki z „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”. To krótkie historie, które uczestnicy będą adoptować do materiału filmowego, a to, jak je adoptują i jaką formę dobiorą, będzie już zależało od nich - tłumaczy prowadząca warsztaty Aneta Wawrzoła.

Czytaj więcej o Dniach Kina: Dni Kina Radomsko 2019 z Gabrielą Muskałą. Warsztaty, konferencja, filmy i konkursy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto