Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Kina Radomsko 2015: Konferencja filmoznawcza [ZDJĘCIA]

mk
Dni Kina Radomsko 2015: Konferencja filmoznawcza
Dni Kina Radomsko 2015: Konferencja filmoznawcza fot. MK
W czwartek (12 marca) w I LO w Radomsku odbyła się konferencja filmoznawcza w ramach XI Dni Kina.

W czwartek (12 marca) odbyła się konferencja filmoznawcza pod hasłem „Film w praktyce pedagogicznej”, organizowana przez I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego w Radomsku w ramach XI Dni Kina. Konferencja przeznaczona dla nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjanych została objęta patronatem mi. in. PISF, Filmoteki Szkolnej i Centralnego Gabinetu Edukacji Filmowej.

Gościem konferencji była filmoznawczyni dr Agnieszka Morstin, która przybliżyła uczestnikom źródła i główne kierunki twórczości Andrzeja Wajdy, dokonała także analizy wybranych fragmentów filmów Andrzeja Wajdy zawartych w programie Filmoteki Szkolnej.
- Specjalizuję się w historii polskiego kina i dużo zajmuję się twórczością Wajdy, którego staram się pokazaćtakże od innej strony, jako rysownika i malarza, jako człowieka który zawsze był wyczulony na obraz i od zawsze z tym obrazem jest związany. Opowiadam o twórczości Wajdy pod takim kontem, by nauczyciele mogli przekazywać uczniom nie typowo akademicką wiedzę, ale taką która mogłaby być spożytkowana zgodnie z programem nauczania. Staram się pokazać, w jaki sposób film może być włączony do edukacji humanistycznej - tłumaczy dr Agnieszka Morstin.

Wykłady na temat potencjału edukacyjnego programu Filmoteka Szkolna i różnych form prowadzenia edukacji filmowej w szkole wygłosiła Aleksandra Kędra, nauczycielka języka polskiego w I LO i inicjatorka Dni Kina.
- Moją intencją jest zachęcenie do aktywnego wprowadzania edukacji filmowej w szkole. Nauczyciele coraz częściej korzystają z filmów i coraz lepiej oswajają się z tym medium, tym bardziej, że to ten rodzaj tekstu kultury, który bardzo dobrze trafia do młodych ludzi, chyba najlepiej we współczesnym świecie. Film jest też coraz łatwiej dostępny, a w programie Filmoteka Szkolna jest dostępny dla każdego nauczyciela, który on-line może korzystać z ponad stu filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych i wielu dodatkowych materiałów - mówi Aleksandra Kędra. - Film uczy młodych ludzi rozumieć świat, zachodzące między ludźmi interakcje, kształtuje system wartości, ale uczy także umiejętności dokonywania krytycznej oceny innych dzieł sztuki.

Jak tłumaczy inicjatorka Dni, program Filmoteka Szkolna skierowany jest głównie do nauczycieli języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie i wiedzy o kulturze, ale także do wszystkich wychowawców. Wśród projektów Filmoteki znajduje się np. projekt o nazwie "Kinoterapia". Zgromadzone tu materiały nastawione są na kształtowanie umiejętności emocjonalno-społecznych.

Do udziału w czwartkowej konferencji zgłosiło się około 30 osób.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto