Dni Kina Radomsko 2020: Gościem będzie Aleksandra Konieczna [PROGRAM]

mk
Aleksandra Konieczna Archiwum Polska Press
Gościem tegorocznych Dni Kina organizowanych przez I LO i MDK w Radomsku będzie aktorka i reżyserka teatralna Aleksandra Konieczna.

Gościem tegorocznych Dni Kina 2020 organizowanych przez I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego i Miejski Domu Kultury w Radomsku w Radomsku będzie aktorka i reżyserka teatralna Aleksandra Konieczna, odtwórczyni jednej z głównych ról w nominowanym do Oscara filmie "Boże Ciało". Aktorka z charakterem, temperamentem i osobowością. Wcześniej mogliśmy ją także podziwiać w filmach "Ostatnia rodzina" czy "Jak pies z kotem".

W tym roku Dni Kina zorganizowane zostaną po raz piętnasty. Projekt edukacyjny skierowany jest do młodzieży i popularyzuje sylwetki polskich twórców filmowych oraz ich dorobek artystyczny. Ideą przyświecającą organizatorom, jest nie tylko upowszechnianie wiedzy z zakresu kinematografii, ale również przekazanie za pomocą medium bliskiego młodym ludziom, humanistycznych, uniwersalnych wartości i postaw.

Dni odbywają się w Radomsku od 2004 roku. Pierwsza edycja nosiła tytuł „Rejs po polskiej kinematografii”, kolejne poświęcone były twórcom kina polskiego – reżyserom i aktorom. Większość z nich uświetniła swoją obecnością uroczystości finałów przedsięwzięcia. Gośćmi – bohaterami Dni Kina byli dotychczas m.in. Stanisław Różewicz, Krzysztof Zanussi, Maja Komorowska, Janusz Gajos, Daniel Olbrychski, Jan Jakub Kolski, Jerzy Stuhr, Robert Więckiewicz, Juliusz Machulski, Olgierd Łukaszewicz i Gabriela Muskała.

Inicjatorką Dni jest Aleksandra Kędra, nauczycielka języka polskiego w I Liceum i lider Filmoteki Szkolnej w województwie łódzkim.

Aleksandra Konieczna – polska aktorka i reżyserka teatralna, dwukrotna laureatka Orła za pierwszoplanową rolę kobiecą w filmie Ostatnia rodzina oraz drugoplanową rolę kobiecą w filmie Jak pies z kotem. Odtwórczyni jednej z głównych ról, w nominowanym do Oscara filmie J. Komasy pt. „Boże Ciało”. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Związana z Teatrem Dramatycznym przez 10 lat, gdzie grała m.in. w spektaklach Piotra Cieślaka - Żonę w Weselu u drobnomieszczan Bertolta Brechta (1993), Annę Żmijową w Weselu Antoniego Czechowa (1993), Elisabeth w Szóstym stopniu oddalenia Johna Guare (1994).
W Teatrze Rozmaitości zadebiutowała jako reżyser. Pokazała Tlen Iwana Wyrypajewa (2004) a także inne współczesne polskie dramaty - Helenę S. Moniki Powalisz (2006) i Imieniny Marka Modzelewskiego (2006). W Teatrze Studyjnym Łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej, wyreżyserowała Pajęczą sieć Agathy Christie (2007), a w warszawskim Teatrze Dramatycznym - I nie było już nikogo tej samej autorki (2011). Od końca lat 80. Konieczna związana jest też z Teatrem Telewizji. Zagrała ponad 30 ról, m.in. Wendlę w Przebudzeniu wiosny Franka Wedekinda w reżyserii Piotra Cieślaka (1989), Julię w Wilkach w nocy Tadeusza Rittnera w reżyserii Gustawa Holoubka (1998) i Renę w Historii Witolda Gombrowicza w przedstawieniu Grzegorza Jarzyny (1999).

W ramach Dni Kina Radomsko 2020 młodzież pozna twórczość artystki, oglądając filmy, czytając artykuły, recenzje, książki, następnie bierze udział w konkursie poświęconym jej życiu i twórczości. Dorobkiem Aleksandry Koniecznej zainspirowane będą także: warsztaty realizatorskie, konkurs na etiudę filmową, warsztaty pastiszu kadru filmowego, warsztaty krytyki filmowej oraz Filmowa Gra Miejska.

Podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku, zostaną ogłoszone wyniki obu konkursów. Laureaci odbiorą nagrody z rąk jury oraz zaproszonego gościa. Centralną częścią gali będzie spotkanie z gościem – bohaterką Dni Kina, Aleksandrą Konieczną.

Tegoroczna jubileuszowa edycja Dni Kina rozpocznie się 12 lutego. Obejmować będzie następujące elementy:

WARSZTATY REALIZATORSKIE dla uczniów szkół ponadpodstawowych – prowadzenie Grzegorz Habryn i Aneta Wawrzoła ( 12 – 14. 02. 2020 r.);
KONFERENCJA FILMOZNAWCZA DLA NAUCZYCIELI EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ – prowadzenie dr Maciej Dwogiel (19.03.2020 r.);
WARSZTATY KRYTYKI FILMOWEJ dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych – prowadzenie Kaja Klimek ( 03.03.2020 r.);
WARSZTATY PASTISZU KADRU FILMOWEGO dla uczniów szkół ponadpodstawowych – prowadzenie Katarzyna Zabłocka (24 – 25. 02. 2020 r.);
FILMOWA GRA MIEJSKA (24.03.2020 r.)
PRZEGLĄD FILMÓW poświęcony bohaterce edycji (02- 06.03.2020 r.);
KONKURS WIEDZY O KINIE „Życie i twórczość Aleksandry Koniecznej” dla uczniów szkół ponadpodstawowych (10. 03. 2020 r.);
KONKURS NA ETIUDĘ FILMOWĄ dla uczniów szkół ponadpodstawowych;
UROCZYSTA GALA Z UDZIAŁEM ALEKSANDRY KONIECZNEJ ZAKOŃCZONA KONCERTEM MUZYKI FILMOWEJ W WYKONANIU DUETU POLA CHOBOT & ADAM BARAN (1 kwietnia).

Przedsięwzięcie realizowane w ramach programu Filmoteka Szkolna we współpracyz Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Powrót do szkół w reżimie sanitarnym

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Brawo pani profesor. Dzięki pani mamy możliwość spotkać gwiazdy filmowe i teatralne w naszym mieście.

Dodaj ogłoszenie