Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Droga Łękawa-Słok dziurawa jak szwajcarski ser

Maciej Wiśniewski
Jarosław Zając mówi, że nadleśnictwo przekazało drogę skarbowi państwa, aby ludzie mogli nią jeździć
Jarosław Zając mówi, że nadleśnictwo przekazało drogę skarbowi państwa, aby ludzie mogli nią jeździć
Droga Łękawa-Słok przypomina szwajcarski ser, ale nikt nie chce się do niej przyznać. Nadleśnictwo umywa ręce, samorządy zrzucają winę na siebie, a kierowcy klną pod nosem.

Droga z Łękawy przez las w kierunku Słoku znacznie skraca przejazd nie tylko do hotelu Wodnik, ale też w kierunku elektrowni i kopalni oraz do Bełchatowa. Tym bardziej teraz, kiedy droga wojewódzka 484 jest w remoncie. Tyle, że droga przez las przypomina szwajcarski ser. Dziura na dziurze. - Ta droga była asfaltowa, z naciskiem na była, bo teraz jest w fatalnym stanie - mówi jedna z mieszkanek Łękawy telefonując do redakcji. - Jazda tędy grozi uszkodzeniem samochodu - podkreśla.

Problem jest znany samorządowcom, tyle że nie ma chętnego, który naprawą drogi by się zajął. Fragment szosy, od skrzyżowania z drogą wojewódzką do granicy lasu należy do gminy. Samorząd swój kawałek wyremontował, ale dziury zaczynają się już po wjeździe do lasu. To około półtorakilometrowy odcinek szosy.

- Nikt nie chce za tę drogę wziąć odpowiedzialności, a ja, aby móc coś na niej robić, muszę dostać zgodę od właściciela - mówi Kamil Ładziak, wójt gminy Bełchatów.

Kiedyś droga należała do nadleśnictwa, ale jak mówi Jarosław Zając, nadleśniczy Nadleśnictwa Bełchatów, już od ponad dekady jest w obiegu decyzja prawna starosty bełchatow-skiego, która wyjmuje drogę przez las spod zarządu nadleśnictwa. Tyle tylko, że nie ma w ewidencji wpisanego prawowitego zarządcy. - Z naszej strony doprowadziliśmy dozgodności numerów działek i wystąpiliśmy z wnioskiem do starosty, aby ujawnił swój zarząd na tych gruntach - podkreśla nadleśniczy. - Grunty Skarbu Państwa, które nie mają ujawnionego zarządcy, z mocy prawa zarządzane są przez starostę.

Co ciekawe w interesie mieszkańców jest, żeby drogą zarządzał jednak któryś z samorządów, a nie nadleśnictwo, bo wówczas w ogóle nie będzie można nią jeździć. Dukty leśne są dostępne tylko dla leśników do prowadzenia gospodarki leśnej. - Gdyby ta droga miała być drogą Lasów Państwowych, to z mocą ustawy byłaby zamknięta dla ruchu kołowego - mówi Jarosław Zając. - Musielibyśmy postawić na dwóch jej końcach szlabany i nie można by było z niej korzystać - dodaje.

Choć to teren Skarbu Państwa, szosa nie należy jednak do powiatu. - Nie jest to droga powiatowa - zaznacza Tomasz Jachymek, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg. - My możemy doraźnie na prośbę zarządu powiatu poprawić jej jakość, ale nie możemy przeprowadzić tam dużej inwestycji.

- Gdyby jako użytkownik wpisane było starostwo, to mógłbym wystąpić o komunalizację drogi, bo ona by nam się przydała - mówi wójt. - Prosiłem nadleśnictwo i starostwo o dokończenie tego procesu, bo ludzi nie obchodzą sprawy właścicielskie, oni chcą mieć drogę, a pretensje mają do wójta - dodaje.

Konrad Koc, naczelnik wydziału skarbu i gospodarki nieruchomościami w starostwie podkreśla, że w księgach wieczystych jako właściciel figuruje „Skarb Państwa-Nadleśnictwo Bełchatów”. - Notarialna zmiana właściciela to proces na wiele miesięcy - mówi. - Ale jest to droga wewnętrzna i nic nie stoi na przeszkodzie, aby rada gminy na wniosek wójta podjęła uchwałę o jej przekształceniu w drogę gminną. Jestem przekonany, że zarząd powiatu się zgodzi, bo to w interesie mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto