Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec przesiadkowy w Świdniku już na finiszu. Zobacz zdjęcia inwestycji

Agnieszka Szymuś
Agnieszka Szymuś
Fot, Agnieszka Szymuś
Prace na dworcu przesiadkowym przy ul. Kolejowej, zostaną zakończone w środę (19.05). Inwestycja ma skupić komunikację autobusową i kolejową w jednym miejscu. Coraz bliżej realizacji jest również budowa nowoczesnego i ekologicznego dworca PKP dla Miasta Świdnik. Aby zobaczyć zdjęcia, kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

W Świdniku na ukończeniu są prace budowlane, na dworcu przesiadkowym przy ul. Kolejowej. Dzięki realizacji, powyższej inwestycji uporządkowane zostaną kwestie związane z komunikacją na terenie miasta. Do tej pory autobusy i busy rozpoczynały trasę z różnych punktów Świdnika, sytuacja ta zmieni się już wkrótce.

Prace na terenie dworca zostaną zakończone w środę. W najbliższym czasie nastąpi też odbiór inwestycji, ale aby dworzec mógł spełniać swoją funkcję, wymaga opracowania nowego systemu komunikacji miejskiej. Co najprawdopodobniej może zająć nawet kilka miesięcy. Bardzo prawdopodobne jest, że dopiero od 2022 r. uda się wprowadzić nowe trasy autobusów, zaczynające się właśnie na dworcu przesiadkowym tudzież przez niego przebiegające.

W ramach inwestycji na terenie przy ul. Kolejowej wybudowane zostały m.in. w toalety dla podróżnych, wiata rowerowa, plac manewrowy dla autobusów, a także stanowiska odjazdowe z wiatami dla pasażerów. Zbudowana została również ścieżka rowerowa oraz ulica Klubowa, łącząca ul. Struga z ul. Kolejową, przebudowane zostały też dwa skrzyżowania u zbiegu al. Lotników Polskich z ul. Struga i Klubową.

Przedsięwzięcie stanowi część większego projektu. Mobilny LOF (Lubelski Obszar Funkcjonalny) będącego unijną inicjatywa. Bierze w niej udział 16 gmin zlokalizowanych wokół Lublina. Jedną z nich jest właśnie Świdnik. Miastu przyznano w sumie 9 milionów złotych, z czego 8 mln zł. zostanie wydanych na dworzec - Park and Ride (ang. parkuj i jedź).

Budowa dworca PKP dla Miasta Świdnik

Coraz bliżej realizacji jest również budowa nowoczesnego i ekologicznego dworca PKP dla Miasta Świdnik. Nowy dworzec w Świdniku pozbawiony będzie barier architektonicznych, dzięki czemu bez problemu będą mogły się po nim poruszać osoby z niepełnosprawnościami. Inwestycja ta przewiduje też szereg usprawnień dla osób niedowidzących i niewidzących tj. oznaczenia w alfabecie Braille`a, kontrastowe zestawienie kolorystyki wnętrz dworca, a także tablice dotykowe z planem obiektu. Dużym ułatwieniem dla wszystkich podróżnych będą również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej. Projekt przewiduje również szereg rozwiązań proekologicznych m.in. instalację systemu PSIM (Physical Security Information System), który nadzorować będzie prace instalacji i urządzeń w celu optymalizacji zużycia mediów oraz integrujący systemy bezpieczeństwa obiektu. Nowy dworzec będzie miał pompę ciepła woda-powietrze, energooszczędne oświetlenie z automatyką, a na jego dachu zaprojektowano 12 paneli fotowoltaicznych do pozyskiwania „zielonej energii”. Na dworcu Świdnik zostanie zainstalowany monitoring, a także systemy przeciwpożarowe.

Bodowa nowego dworca dla Świdnika, wyniesie ponad 4,5 mln zł brutto. W ramach programu inwestycji dworcowych na lata 2016-2023 zostanie zmodernizowanych jedenaście dworców kolejowych województwie lubelskim: Chełm, Dęblin, Kanie, Kraśnik, Lubartów, Lublin, Łuków, Nałęczów, Sadurki, Trawniki i Świdnik Miasto.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto