Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2022 w Radomsku. Złożono kwiaty pod pomnikiem KWP. ZDJĘCIA, FILM

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2022 w Radomsku
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2022 w Radomsku M. Kulka
W Radomsku trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pod pomnikiem Konspiracyjnego Wojska Polskiego złożono kwiaty i zapalono znicze.

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w Radomsku przed południem w Miejskiej Bibliotece Publicznej i Muzeum Regionalnym odbyły się okolicznościowe wykłady. Z kolei w samo południe poseł Anna Milczanowska, przedstawiciele władz miasta w prezydentem Jarosławiem Ferencem, powiatu ze starosta Beatą Pokorą, przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń i szkół złożyli kwiaty pod Pomnikiem Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Radomszczańska Biblioteka zaprasza też na wystawę książek ze zbiorów biblioteki ph.: „Warszyc” i Konspiracyjne Wojsko Polskie. Ekspozycji towarzyszy będzie wystawa fotogramów ph. Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963, przygotowanych przez Biuro Edukacji Narodowej w ramach projektu „Wystawy elementarne IPN”.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta.

Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. (źródło: IPN)

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto