Michał Thonet, wiedeński wynalazca, opracował metodę gięcia drewna bukowego. Kontynuatorami jego dzieła byli jego synowie – August i Karol, którzy założyli fabrykę mebli w Radomsku, obok kilku innych w całej Europie. W 1881 roku bracia Thonet kupili w Radomsku nieruchomość z młynem parowym, który został przystosowany do produkcji mebli. Z czasem fabryka posiadała również własną elektrownię. W pobliżu niego powstała duża Fabryka Mebli Giętych "Bracia Thonet" położona na wprost dworca kolejowego. Z czasem nazwa zmieniła się na Thonet –Mundus.
Tak dawniej wyglądała produkcja mebli giętych w Radomsku:
W czasie najlepszej prosperity zakład produkował 50 000 krzeseł miesięcznie. Około 1/3 produkcji przeznaczano na rynek zagraniczny (Anglia, USA, Włochy, Holandia, Belgia). Już w 1884 r. była to największa firma meblowa w Królestwie Polskim. Posiadała własne składy i sklepy firmowe w Łodzi, Warszawie, Petersburgu, Moskwie i Odessie...
Uruchomioną przez Thonetów produkcję mebli giętych w radomszczańskich zakładach „Bracia Thonet” dziś kontynuuje Fameg. Nazwa ta funkcjonuje od lat 50. Obecnie Fameg jest jednym z największych producentów drewnianych krzeseł giętych w Europie oraz należy do liderów tej branży na świecie. Przedsiębiorstwo zatrudnia około 600 pracowników i stosuje zaawansowane technologie, jednak tak samo jak przed ponad wiekiem priorytetem pozostaje tu staranność rzemiosła, precyzja wykonania i szczególna dbałość o detale.
Zobacz też:
Tak dawniej wyglądała produkcja mebli giętych w Radomsku. Zobaczcie, jak wyglądały zakłady Thonet i praca w nich. Zdjęcia pochodzą z archiwum Muzeum Regionalnego w Radomsku i zostały zaprezentowane w najnowszej wirtualnej wystawie przygotowanej przez placówkę (ZOBACZ WYSTAWĘ).
Dziś Fameg, kiedyś Thonet. Tak dawniej wyglądała produkcja m...
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?