18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny w Radomsku. Pierwsze wrażenia uczniów, arkusze i odpowiedzi [ZDJĘCIA]

wbk, mk
Egzamin gimnazjalny w PG 3 w Radomsku
Egzamin gimnazjalny w PG 3 w Radomsku Ewelina Borowiecka
Kilkuset radomszczańskich uczniów, którzy w tym roku kończą gimnazja przystąpiło dziś do egzaminów podsumowujących naukę.

W tym roku po raz pierwszy egzaminy gimnazjalne odbywają się w nowej formule, trwają trzy dni (od wtorku do czwartku) i zyskały już miano „małej matury”. We wtorek uczniowie piszą część humanistyczną (w dwóch turach, osobno test z historii i Wiedzy o Społeczeństwie, osobno po przerwie – język polski), w środę – część matematyczno-przyrodniczą, w czwartek – język obcy.

Nasz reporter towarzyszył dziś 68 uczniom gimnazjum nr 4 w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym nr 2, a także gimnazjalistom z ZSG nr 5 i Gimnazjum w Kobielach Wielkich. Większość z nich przed wejściem na salę egzaminacyjną miało uśmiechy na twarzach. Mówili, że nie boją się testów. W całej Polsce do egzaminów gimnazjalnych przystąpiło 411 tys. uczniów.

Jak opowiada Krzysiek, uczeń ZSG 5 w Radomsku, większość jego kolegów wyszła z egzaminu zadowolona. - Egzamin z historii był łatwy, było wszystko od epoki neolitycznej po pierwszą wojnę światową, pytania sprawdzały głownie logiczne myślenie - mówi. - Na polskim zadania zamknięte też były bardzo łatwe - dodaje.

Większość pytań w arkuszu egzaminacyjnym z języka polskiego nawiązywała do "Zemsty" Aleksandra Fredry. Jeden z tekstów źródłowych jest recenzją z przedstawienia komedii Fredry. - Pytania sprawdzały przede wszystkim zrozumienie tekstów - mówi Krzysiek.

Zdaniem gimnazjalistów z ZSG 5, najtrudniejsza była rozprawka, uważali, że jej temat był sformułowany niejednoznacznie. Temat brzmiał: "Literatura pozwala lepiej poznać i zrozumieć minione wieki. Rozważ słuszność tego stwierdzenia. Zilustruj swoje argumenty przykładami literackimi". - Nie byłem pewien, czy mam napisać o nauce wyniesionej przeze mnie czy nauce bohaterów literackich - tłumaczy nasz rozmówca.

Gimnazjalista zaznacza też, że na egzaminie było sporo map i zdjęć. - Dobrze, że było dożo czasu na sprawdzenie, w ostatniej chwili zauważyłem, że mam błąd - opowiada.

Zobacz arkusze: Egzamin gimnazjalny 2012 z CKE. Test humanistyczny, JĘZYK POLSKI - PYTANIA
Egzamin gimnazjalny 2012 z CKE. Test humanistyczny, HISTORIA I WOS - PYTANIA

Zobacz także:ODPOWIEDZI

Egzamin gimnazjalny 2012 z CKE. MATEMATYKA - ARKUSZ
Egzamin gimnazjalny 2012 z CKE. PRZEDMIOTY PRZYRODNICZE - ARKUSZ

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto