Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Era Travel na weekend: Rezerwat przyrody „Dębowiec” [ZDJĘCIA]

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Era Travel na weekend: Rezerwat przyrody „Dębowiec”
Era Travel na weekend: Rezerwat przyrody „Dębowiec” fot. Marcin Borowiecki, Marcin Kwarta
Powiat radomszczański skrywa wiele przyrodniczych tajemnic. Jedną z nich zapewne jest Rezerwat przyrody „Dębowiec”, zlokalizowany w granicach obszaru Natura 2000.

Powiat radomszczański skrywa wiele przyrodniczych tajemnic. Jedną z nich zapewne jest Rezerwat przyrody „Dębowiec”, zlokalizowany w granicach obszaru Natura 2000 OZW Las Dębowiec PLH100023. Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych. Przyroda zachowana jest tam w stanie naturalnym lub mało zmienionym.

Rezerwat przyrody „Dębowiec”, utworzony 20 października 1965 roku, obejmuje swoim zasięgiem 47,10 ha. Zlokalizowany jest na terenie gminy Żytno, w całości na gruntach należących do Nadleśnictwa Gidle, leśnictwo Dębowiec.

Rezerwat utworzono dla zachowania naturalnego grądu z lipą szerokolistną i łęgu wiązowo-jesionowego z rzadkimi gatunkami roślin zielnych. Znajduje się tam około 355 gatunków roślin.

Wycieczka do Rezerwatu "Dębowiec"

Ruszając z Radomska, kierujemy się na Żytno, a następnie, jedziemy drogą nr 785 w kierunku Maluszyna. W Silniczce po przejechaniu około 200 metrów od szkoły skręcamy w prawo na Budzów. Jadąc po drodze, wjeżdżamy w tunel utworzony z gałęzi przydrożnych drzew, piękny w wiosennym słońcu i soczystości świeżej. Następnie mijamy pomnik 6 dębów posadzonych ku czci poległych tam legionistów.

Przejeżdżając przez wieś Budzów, kierujemy się na skraj miejscowości. Jadąc pod jej końcem widzimy na wprost zaczynający się kompleks leśny. Pamiętamy, aby skręcić przed nim w polną drogę. Obecnie charakterystycznym punktem jest ogrodzenie elektryczne tzw. elektryczny pastuch i tuż za nim skręcamy w prawo. Już z połowy polnej drogi widać tablicę koloru czerwonego informującą o celu podróży.

Kiedy znajdziemy się już przed tablicami informującymi o Rezerwacie, obchodzimy je z prawej strony, idąc duktem leśnym. Oczywiście nie jest on typowym duktem, zdarza się, że zamienia się w ścieżkę prowadzącą w głąb lasu z powalonymi olbrzymi drzewami.

Atmosfera tego miejsca zbliżona jest do ostatnich ostoi dzikiej przyrody. Poruszając się w głąb, można poczuć dreszczyk emocji. Dostarczy go nam marsz przez zwaliste konary drzew, miejscami trzeba przedzierać się przez pędy rosnących malin, możemy po drodze podziwiać pnie z dziuplami oraz bujną wiosenną roślinność rezerwatu.

W głębi spotykamy uroczyska i mokradła z charakterystycznymi korzeniami drzew przypominającymi filmową scenerię bagien z Shreka. Eksploracja tego terenu zajmuje około 1,5 godziny. Teren płaski bez przewyższeń, jednak wymagający uwagi od piechurów. Warto pamiętać o odpowiednim ubiorze, płynach i prowiancie. Ważnym tez jest zabrać w ramach profilaktyki środek przeciwko kleszczom i komarom.

Źródło: Era Travel

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto