Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Era Travel poleca na jesienny weekend: Wycieczka na Górę Chełmo [ZDJĘCIA]

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Zastanawiasz się, jak jesienny weekend? Zachęcamy do odwiedzenia jednego z wielu ciekawych miejsc na terenie powiatu radomszczańskiego - Góry Chełmo. Przy okazji można wziąć udział w konkursie. 3 pierwsze osoby, które zamieszczą pod postem na facebookowym fanpage'u Era Travel zdjęcie z weekendowej realizacji wyprawy na Górę Chełmo, otrzymają promocyjne upominki.

Zastanawiasz się, jak spędzić jesienny weekend? Zachęcamy do odwiedzenia jednego z wielu ciekawych miejsc na terenie powiatu radomszczańskiego - Góry Chełmo. Widoczne z daleka wzniesienie zbudowane z piaskowców wczesnokredowych, porośnięte lasem mieszanym skrywa pochodzące z pierwszej połowy X wieku grodzisko. Badacze twierdzą, iż prócz funkcji obronnych wcześniej mogło być miejscem kultu. 23 listopada 1967 utworzony został w tym miejscu rezerwat przyrody leśno-archeologiczny Góra Chełmo.

Pierwsze badania archeologiczne prowadzono w latach 50. XX wieku, były one jednak na niewielką skalę. Dopiero w 2013 r. zastosowanie nowych technik badawczych pozwoliło poznać wielkość i złożoność tego grodziska. Jego powierzchnia to 11 ha, co czyni go największym tego typu obiektem w Polsce Centralnej, i jednym z największych w kraju. Wykonane w technice LIDAR zdjęcia lotnicze pokazały kształt umocnień grodu, składający się z 7 wałów i fos, dotąd skrywanych wśród porastającej je roślinności. Dalsze badania pokazały, że było to miejsce zamieszkałe, stanowiące ważny ośrodek osadniczy.

Odległość od Radomska do rezerwatu to około 27 km. Jadąc samochodem najlepiej wybrać drogę krajową 42 i w miejscowości Granice skręcić do wsi Chełmo, skąd po przejechaniu nieco ponad 2 km w kierunku południowym docieramy do miejsca parkingowego na skraju lasu.

Planując wyprawę rowerową, lepiej wybrać wariant przez Dziepółć-Dmenin-Smotryszów-Babczów-Zagórze. Jest to droga ciekawa krajobrazowo, i co najważniejsze, o mniejszym natężeniu ruchu samochodowego. Po przybyciu na plac parkingowy, możemy rozpocząć wędrówkę po tym tajemniczym miejscu. Nie ma tu wyznaczonych ścieżek, więc poznając teren rezerwatu starajmy się poruszać drogach już wydeptanych, nie niszcząc roślinności.

Kierując się w kierunku zachodnim, początkowo wykorzystując przebiegający tu szlak czerwony "Partyzancki", po przejściu około 450 m podnóżem góry, skręcamy na południe. Pokonując strome podejście dochodzimy do wychodni piaskowców, będących pozostałością dawnych kamieniołomów.

To bardzo ciekawe miejsce. Na odsłoniętych skałach znajdują się liczne inskrypcje, które wyryli ludzie na przestrzeni ponad 100 lat. Najstarsza z nich pochodzi z 1902 roku. Stanowią one coś na kształt tablicy pamięci.
Od tego miejsca dzieli nas już chwila, by stanąć na szczycie Góry Chełmo. Otoczony wałami grodziska płaski szczyt góry porośnięty jest starymi drzewami. Na środku znajdują się pozostałości fundamentów wieży obserwacyjnej.

Warto tu chwilę odpocząć i wyobrazić sobie, jak to miejsce mogło wyglądać tysiąc lat wcześniej. Kiedy mieszkali tu ludzie, gdy była to tętniąca życiem osada.

Schodząc ze szczytu kierujemy się na południowe zbocze góry. Przekraczamy kolejne wały grodziska poruszając się dawną drogą, którą musieli przemieszczać się jego mieszkańcy.
Mijany las pozwala nam poznać wiele gatunków roślin charakterystycznych dla borów mieszanych. Przewaga drzew liściastych w rezerwacie stwarza specyficzne warunki dla pozostałych roślin, objawiające się małą ilością docierającego do podłoża światła. Dzięki temu głównymi gatunkami zasiedlającymi runo są rośliny cieniolubne, tzw. skiofity. Charakterystyczne dla nich są duże liście i kwitnienie przypadające na okres wczesnowiosenny. Licznie występuje przylaszczka pospolita, kopytnik pospolity, marzanka wonna, szczawik zajęczy.

Po kilku minutach wychodzimy z lasu i znajdujemy się u podnóża Góry Chełmo. Roztacza się stąd piękny widok na południowo wschodni kraniec Powiatu Radomszczańskiego. Kolejną atrakcją są kamieniołomy piaskowca kredowego. Wydobyty piaskowiec posłuży być może do wykonania architektury ogrodowej.

Wydobywany od przynajmniej X wieku kamień służył głównie jako miejscowy budulec. Stosowano go również do nagrobków, detali architektonicznych (np. w kościołach w Wielgomłynach czy odległych Pabianicach). Dziś charakterystyczny czerwony chełmski i zagórski piaskowiec przeżywa swoisty renesans, użytkowany jest głównie jako kamień elewacyjny i do małej architektury. Odkrywki dają doskonałą okazję do zapoznania się z budową geologiczną rejonu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto