Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejski Tydzień Testowania na HIV: Możesz badać się za darmo!

Marta Żbikowska
Porozmawiaj z dziadkiem o HIV
Porozmawiaj z dziadkiem o HIV Adrian Wykrota
Trwa Europejski Tydzień Testowania na HIV, który w Polsce połączony został z rozpoczęciem kampanii ds. AIDS „Mam czas rozmawiać” promującą dialog międzypokoleniowy o zdrowiu. Specjaliści zachęcają do rozmów oraz do bezpłatnych badań, które można wykonać także w Poznaniu.

Kampania „Mam czas rozmawiać” powstała, by stać się inspiracją do dialogu międzypokoleniowego. Rozmowa o zdrowiu z rodzicami, dziadkami, dziećmi czy wnukami może przynieść korzyści edukacyjne wszystkim, zarówno młodszym, jak i starszym. Zwłaszcza kiedy za dobrymi chęciami idzie rzetelna wiedza. Jeśli matka podejmie z córką dialog o bezpieczniejszych zachowaniach, a syn przestrzeże wyjeżdżającego do sanatorium ojca, że wiek nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, być może uda się ograniczyć liczbę zakażeń w populacji. To podstawowe założenie i zarazem cel kampanii – tłumaczy Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Co roku odnotowujemy w Polsce około 1200 zakażeń HIV. Codziennie o zakażeniu dowiadują się średnio trzy osoby. Jedna trzecia z nich to ludzie młodzi poniżej 30 roku życia, ale wzrasta też liczba osób 50+, u których wykrywane jest zakażenie. W 2016 roku w tej grupie wiekowej rozpoznano 94 zakażenia, a od początku tego roku do lipca aż 57.

Zobacz też: Na czym polega profilaktyka raka jąder i prostaty?

W Polsce ciągle niewiele osób bada się w kierunku HIV. Według statystyk robi to 5 proc. populacji. W naszym kraju w roku 2016 w punktach konsultacyjno-diagnostycznych wykonano około 31 tysięcy testów w kierunku HIV. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017 roku wykonano około 17 tysięcy badań. W minionym roku, w samych tylko PKD wykryto 444 zakażenia. W bieżącym – już 409.

W Poznaniu testy można wykonać bezpłatnie w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy ul. Dąbrowskiego 77a (IV piętro Nobel Tower). To jedyne takie miejsce w Wielkopolsce, gdzie badania przeprowadzane są bezpłatnie i anonimowo. Testy na obecność wirusa HIV oferują także komercyjne laboratoria oraz centra krwiodawstwa. Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny w Poznaniu czynny jest w poniedziałki, czwartki i piątki w godzinach od 16 do 20. Na badania nie trzeba zapisywać się, wystarczy zgłosić się w godzinach pracy punktu.

Jak przebiega badanie? Badania i testy HIV wykonywane są anonimowo i bezpłatnie. Osoba zainteresowana badaniem w pierwszej kolejności udaje się na rozmowę z doradcą, który weryfikuje konieczność wykonania badania w kierunku HIV poprzez zidentyfikowanie ryzykowanych zachowań, podczas których mogłoby dojść do zakażenia. Następnie osoba zainteresowana kierowana jest do gabinetu pobrań, gdzie pielęgniarka pobiera krew do badania. Wyniki odbierane są u doradcy osobiście po okazaniu numeru identyfikacyjnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto