Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejski Uniwersytet Latający w PSP 7 w Radomsku [ZDJĘCIA]

mk
Europejski Uniwersytet Latający w PSP 7 w Radomsku
Europejski Uniwersytet Latający w PSP 7 w Radomsku fot. M. Kulka
Europejski Uniwersytet Latający zawitał do PSP 7 w Radomsku. Spotkanie zorganizował Szkolny Klub Europejski „Młodzież dla Europy”.

Szkolny Klub Europejski „Młodzież dla Europy” działający w Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 w Radomsku w piątek, 21 listopada, zorganizował spotkanie w ramach Europejskiego Uniwersytetu Latającego. To już IV edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej, skierowanej do uczniów szkół ponadpodstawowych z miejscowości do 50 tysięcy mieszkańców, a realizowanej jest przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i Centrum Edukacji Obywatelskiej. W poprzednich trzech edycjach w akcji uczestniczyło 47 szkół. W Radomsku projekt pojawił się po raz pierwszy, w województwie łódzkim - po raz trzeci.

Celem spotkania w PSP 7 było zainteresowanie młodzieży tematyką unijną oraz zwiększanie wiedzy uczniów na tematy związane z praktycznym wymiarem członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Nietypową lekcję poprowadzili Aleksandra Saczuk i Mateusz Konieczny.
- Jeździmy po całej Polsce po to, by przede wszystkim porozmawiać z młodymi ludźmi, zobaczyć, co ich interesuje w kontekście Unii Europejskiej, co wiedzą i czy czują, że są obywatelami Unii. Czy czują, co ona bezpośrednio im daje, ale też czasami, czy potrafią spojrzeć na nią krytycznie i zauważyć te rzeczy, które nie działają tak, jak powinny – wyjaśnia Aleksandra Saczuk.

Jak dodaje, postrzeganie Unii przez młodych jest naprawdę różnorodne. Uczniowie w ramach spotkań Europejskiego Uniwersytetu Latającego zauważają obecność funduszy europejskich w swoim otoczeniu, chociażby w postaci przebudowanej drogi czy wyremontowanej szkolnej sali. Starsza młodzież myśli o Unii już w kategoriach nauki, zdobywania doświadczenia i pracy za granicą. - Ale pojawiają się też leki i utożsamianie w członkostwem w Unii problemów, które dotykają nas na co dzień. Poruszamy m. in. kwestię bezrobocia, czy obecności w krajach Unii uchodźców i imigrantów – dodaje prowadząca zajęcia. - Rozmawiamy z poszanowaniem różnych poglądów i opinii. Nikogo nie oceniamy, ale poznajemy różne perspektywy.

Spotkanie w Radomsku miało nieco inną formułę niż dotychczasowe zajęcia w ramach akcji. - Chcemy otworzyć się na uczniów i ich zdanie. Po merytorycznym wstępie na temat kwestii ekonomicznych i politycznych w części warsztatowej proponujemy młodzieży tworzenie scenariuszy rozwoju UE. Uczniowie przygotowują plakaty, mapy myśli pokazujące jak Unia będzie wyglądała 2025 roku. To też jest dobry pretekst do rozmowy – mówi Mateusz Konieczny.

Europejską lekcję w PSP 7 zakończy dyskusja o tym, w jaki sposób udział w różnych programach europejskich wpływa na podniesienie kompetencji, wiedzy i umiejętności młodych ludzi, jak to przekłada się na ich udział w rynku pracy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto