Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Zalewajki przyciągał tłumy. Tak wyglądało wielkie gotowanie w Radomsku [ZDJĘCIA]

Redakcja
Dokładnie 10 lat temu w Radomsku zorganizowano I Ogólnopolski Festiwal Zalewajki. Z biegiem lat z imprezy zrezygnowano, ale tradycja radomszczańskiej zalewajki pozostała. Miejscowego specjału można spróbować w okolicznych restauracjach. Przypominamy, jak wyglądało wielkie gotowanie i smakowanie w Radomsku.

Ogólnopolski Festiwal Zalewajki w Radomsku

I Ogólnopolski Festiwal Zalewajki zorganizowany został 12 września 2010 roku. Festiwalową tradycję utrzymywano przez kilka lat, a skromna impreza zamieniła się w wielkie gotowanie przyciągające tłumy zalewajkowych smakoszy. Radomszczańską zalewajkę smakowały - i gotowały (!) - najbardziej znane osobistości polskiej kuchni, kucharze i restauratorzy. Wystarczy wspomnieć Roberta Makłowicza, Roberta Sowę, Magdę Gessler czy Annę Starmach. Ale gośćmi festiwali byli też m. in. Bożena Dykiel i Kurt Scheller. W Parku Solidarności bito rekordy w ilości ugotowanej zupy, festiwal był także okazją do wspólnej zabawy przy koncertach gwiazd.

Co roku organizowano dwa konkursy: „Najlepszy smak Radomszczańskiej Zalewajki” (ten wybierała publiczność) i „Mistrz Radomszczańskiej Zalewajki” (w tym przypadku wybór należał do jury). W końcu Festiwal Zalewajki zastąpiono Festiwalem Smaków i ze święta radomszczańskiego przysmaku zrezygnowano. Pamiętacie wielkie gotowanie i smakowanie w Radomsku? Zobaczcie zdjęcia:

Radomszczańska zalewajka - tradycyjna potrawa (wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi) od zawsze związana z miastem. Jej początki sięgają XIX wieku, kiedy to w codziennym jadłospisie dominowała zdrowa żywność pochodząca z zasobów lasów i pól.

Podstawowym składnikiem zupy był domowy żur przygotowany na bazie wody pochodzącej z głębinowych ujęć w Radomsku, mączastych odmian ziemniaka uprawianych w okolicach miasta, oraz nadających jej niepowtarzalnego smaku suszonych grzybów - gąsek, zwanych też zieleniatkami. Radomszczańską zalewajkę wzbogacał smak śmietany i zamiennie - wytopionej słoniny lub sadła.

Przepis na Radomszczańską Zalewajkę

Składniki:

żur
ziemniaki (0,75 kg)
woda (1,5 l)
słonina (15-20 dkg)
czosnek (2 ząbki)
cebula średnia (1 szt.)
liście laurowe
ziele angielskie
przyprawy do smaku (sól, pieprz)
grzyby (najlepiej zieleniatki /gąski)

Przygotować żur wg receptury

Do 1/3 wysokości litrowego naczynia (najlepiej glinianego garnka lub dzbanka) wsypać mąkę żytnią żurkową, zalać ciepłą, przegotowaną wodą, dodać skórkę chleba i pozostawić w ciepłym miejscu na 2 - 3 dni do zakwaszenia.

Gdy dojrzeje pierwszy zaczyn wylać ok. 2/3 całości, 1/3 pozostawić jako źródło dobrego żuru. Do tego zaczynu dodać ponownie mąkę żurkową, wodę, skórkę chleba i pozostawić w ciepłym miejscu do zakwaszenia.

Po dwóch dniach żur gotowy jest do użycia.

Umyć, namoczyć, odsączyć grzyby. Obrać ziemniaki, pokroić w drobną kostkę, zalać wodą i gotować. Dodać pokrojoną cebulę, czosnek, przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie oraz rozdrobnione grzyby. Całość gotować do miękkości ziemniaków, zalać żurkiem, zagotować i odstawić z ognia. Do zupy wlać wytopioną słoninę ze skwarkami. W zależności od upodobań smakowych można dodać śmietanę lub koper.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto