Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

FIK w Radomsku podsumowała projekt „RaDOMsko Różewicza” [ZDJĘCIA]

Jacek Drożdż
Jacek Drożdż
Projekt „RaDOMsko Różewicza” podsumowała Fundcja Inicjatyw Kulturalnych w Radomsku

Fundacja Inicjatyw Kulturalnych w Radomsku w 2021 r. włączyła się w obchody setnych urodzin Tadeusza Różewicza realizując projekt „RaDOMsko Różewicza”.

Efektem działań jest m.in. 2,5 metrowa, stalowa książka (do której można wejść!), film o dzieciństwie artysty, zrealizowany przez dzieci oraz przewodnik po Radomsku w formie publikacji online i aplikacji mobilnej. Dzięki aplikacji mobilnej i publikacji można odbywać wirtualne spacery do dzieciństwa i młodości Tadeusza Różewicza i poznawać Radomsko z perspektywy tego wielkiego twórcy.

Obchodzone w tym roku 100-lecie urodzin Tadeusza Różewicza (Honorowego Obywatela Miasta i jednego z patronów 2021 r.), przypadł w roku 30-lecia Fundacji Inicjatyw Kulturalnych. Urodziny poety Fundacja uczciła w sposób wyjątkowy - angażując twórczo mieszkańców i zapraszając ich do eksperymentowania i zabawy ze sztuką.

Wspólnie z dziećmi z Powszechnej Szkoły Podstawowej nr 6 animatorki kultury Monika Kowalczyk-Kogut oraz Anna Nowak stworzyły impresję teatralną na temat zabaw, w które bawił się Tadeusz Różewicz. Podczas warsztatów uczestnicy poznawali zabawy „sprzed 100 lat” tj. twórcze wykorzystywanie przedmiotów, teatr cieni, gry ruchowe, udawanie żołnierzy, twórcze interpretowanie wyliczanek, a wybitnego artystę zaczęły nazywać „Tadziem” i traktować, jak kolegę z klasy.

Uczestnicy warsztatów spawania artystycznego stworzyli gigantyczną książkę upamiętniającą wielkiego twórcę. Książka zdobi Skwer im. Stanisława Niemca, ważny ponad 300 kg, a jej wysokość to ponad 2,5 metra i można wejść do jej wnętrza i stać się częścią instalacji. Elementem rzeźby są symbole związane z dzieciństwem Różewicza, które zostały zaprojektowane przez uczestników warsztatów. Uczestnicy pod okiem prowadzących – Macieja Supryniaka i Marka Thiela, łączyli materiały z różnych metali, uczyli się podstaw spawania oraz rozwijali swoją wyobraźnię przestrzenną.

FIK w Radomsku podsumowała projekt „RaDOMsko Różewicza”

W ramach projektu, Fundacja zrealizowała również spacery po miejscach związanych z Tadeuszem Różewiczem. Spacery dla najmłodszych były to niezwykłe wędrówki w czasie, podczas których uczestnicy poznawali zabawy, w które bawił się Tadeusz Różewicz. Dzieci eksperymentowały ze znalezionymi przedmiotami, tworzyły sceny teatralne w jatkach, improwizowały na temat filmów niemych (które przed wojną prezentowano w kinie „Kinema”), a także rozszyfrowały niezwykłą zagadkę pochodzenia imienia Tadeusza Różewicza. Wszystko odbywało się w formie twórczych gier i zabaw ruchowych oraz aktorskich, które poprowadziła Anna Nowak – animatorka kultury i specjalistka do spraw edukacji teatralnej w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum”.

Poza tym do udziału w projekcie uczestniczyli seniorzy, którzy wspólnie z Angieszką Kuligowską poznawali historię miejsc związanych z Tadeuszem Różewiczem.

W ramach projektu powstała aplikacja mobilna i publikacja online, które stanowią przewodnik po miejscach, z którymi związany był Tadeusz Różewicz. „RaDOMsko Różewicza” - aplikacja mobilna jest dostępna dla telefonów z systemem operacyjnym Android i można ją bezpłatnie pobrać ze sklepów Play lub Play Store.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto