Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundacja Przyjazna Planeta z Radomska „Leczy lasem”. Terapia dla niepełnosprawnych dzieci

Jacek Drożdż
Archiwum FPP Radomsko
Terapia w lesie to autorski program „Leczymy lasem” Fundacji Przyjazna Planeta z Radomska

Fundacja Przyjazna Planeta z Radomska realizuje autorski program „Leczymy lasem” i zabiera dzieci niepełnosprawne na terapię do lasów, położonych na terenie województw łódzkiego i śląskiego. Przynosi to, zdaniem specjalistów, świetne efekty zdrowotne.

To pierwszy, pilotażowy program w kraju. Rozpoczął się w sierpniu 2017 roku i trwał trzy lata. Od początku odbyło się ponad 60 wyjazdów terapeutycznych do nadleśnictw: Przedbórz, Złoty Potok, Spała i Bełchatów. W trzecim roku działania programu wzięło w nim udział ponad 50 dzieci, posiadających orzeczenia o niepełnosprawności. Były to głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem, ale też innymi niepełnosprawnościami umysłowymi. W obecnym roku szkolnym odbyły się łącznie 22 wyjazdy.

- Program „Leczymy Lasem” realizowaliśmy w partnerstwie z Lasami Państwowymi i Specjalnymi Ośrodkami Szkolno – Wychowawczymi w Radomsku i Bełchatowie – mówi Wiesław Kamiński, prezes Fundacji Przyjazna Planeta w Radomsku. - Zajęcia terapeutyczne odbywają się na powietrzu, ale ważne, by w pobliżu było pomieszczenie, do którego można się schronić w razie deszczu czy mrozu.

- Schemat każdego wyjazdu jest podobny: przyjazd do lasu, zajęcia terapeutyczne na powietrzu (lub w sali), poczęstunek, spacer po lesie, zajęcia taneczne czy plastyczne, powrót – tłumaczy Wiesław Kamiński, prezes FPP w Radomsku.

„Leczymy lasem”. Autorski program Fundacji Przyjazna Planeta w Radomsku

Na początku nikt dokładnie nie wiedział, jak terapia w lesie wpłynie na dzieci niepełnosprawne, a program miał to zbadać. Dlatego wpływ zajęć prowadzonych w naturalnym środowisku na dzieci jest poddawany okresowej ocenie. Ponadto rodzice, jak przypominają działacze FPP, kilkakrotnie wypełniali ankiety, dotyczące programu. Organizatorzy leczenia lasem pytali, jak wpływa ono na podopiecznych, jakie zmiany zauważyli u dzieci, co w wyjazdach zmienić, żeby były jeszcze lepsze dla zdrowia i samopoczucia uczestników. Z dotychczasowej oceny kilkunastu fachowców z poradni i ośrodka oraz kilkudziesięciu rodziców wynika, że program jest potrzebny, a terapia lasem przynosi korzyści. Z wyjazdu na wyjazd polepsza się kondycja fizyczna dzieci i orientacja w terenie, a zmniejsza liczba zaburzeń emocjonalnych. Ważne jest też wyciszenie, większa otwartość na innych i rozwijanie pozytywnych kontaktów społecznych.

Okazało się, że wyjazdy bardzo sprzyjają też rodzicom. Mają oni trudne życie, czasem wychowują po kilkoro dzieci niepełnosprawnych, z wieloma problemami borykają się sami, nie zawsze mają się kogo doradzić. Na wyjazdach mogą się oderwać od codzienności, zrelaksować, poznać innych ludzi z podobnymi problemami i to jest dla nich również świetna terapia. Dr inż. Kamila Adamczyk-Mucha z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, która była z Fundacją w lesie twierdzi, że ogromnym atutem programu „Leczymy Lasem” jest jego cykliczność, konsekwentnie opracowany plan zajęć, zawsze oparty o te same elementy składowe oraz unikatowe miejsce, gdzie proces terapeutyczny się odbywa – las.

- Chcemy przekonać polski rząd do finansowania terapii w naturalnym środowisku - mówi Aneta Niedźwiecka, wiceprezes FPP. - Polskie szkoły specjalne powinny cyklicznie zabierać dzieci na zajęcia w naturalnym środowisku, np. w lesie, bo to daje dobre efekty zdrowotne.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto