Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Gidle. Jubileusz 100-lecia LKS Warta Pławno. Wspomnienia, gratulacje i życzenia dla piłkarzy. ZDJĘCIA

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Gmina Gidle. Jubileusz 100-lecia LKS Warta Pławno
Gmina Gidle. Jubileusz 100-lecia LKS Warta Pławno M. Kulka
LKS Warta Pławno świętuje piękny jubileusz. Z okazji 100-lecia klubu piłkarskiego w sobotę (25 czerwca) na boisku sportowym przy ul. Częstochowskiej w Pławnie (gmina Gidle) zorganizowano m. in. turniej piłkarski, mecz pokazowy i oficjalne jubileuszowe obchody.

Jubileusz 100-lecia LKS Warta Pławno

Ludowy Klub Sportowy Warta Pławno świętuje piękny jubileusz. Z okazji 100-lecia klubu piłkarskiego w sobotę na boisku sportowym przy ul. Częstochowskiej w Pławnie (gmina Gidle) zorganizowano m. in. turniej piłkarski dla dzieci i młodzieży, mecz pokazowy drużyny seniorów, oficjalne jubileuszowe obchody, a także animacje i zabawy sportowe dla dzieci. Impreza połączona została z gminną Nocą Świętojańską.

LKS Warta Pławno został założony w 1922 roku, to jeden z najstarszych klubów sportowych w województwie łódzkim. Obecnie występuje z B-klasie.

Do końca sezonu 2019/2020 piłkarze Warty Pławno rywalizowali w okręgu piotrkowskim, a od sezonu 2020/2021 zespół występuje w B-klasie okręgu częstochowskiego (województwo śląskie). Sezon 2021/2022 Warta Pławno zakończyła na siódmym miejscu pierwszej grupy (spośród dziesięciu drużyn). Zawodnicy odnieśli sześć zwycięstw i jedenaście porażek, raz zremisowali.

Podczas części oficjalnej jubileuszu wystąpili zaproszeni goście, którzy złożyli pałkarzom gratulacje i życzenia. Byłu też odznaczenia, puchary i pamiątkowe medale. Na uroczystości pojawiła się m. in. poseł Anna Milczanowska, wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra, członek Zarządy Powiatu Radomszczańskiego Ewa Gajzler, wójt gminy Gidle Lech Bugaj oraz Przewodniczący Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Łodzi Marek Mazur.

100 lat to piękny jubileusz, dużo wody upłynęło w pobliskiej Warcie odkąd piłkarze z Pławna zaczęli grać. Ja sam jestem prezesem już ponad 40 lat, trzeba to zakończyć i przekazać pałeczkę młodzieży, a to taki symboliczny moment - mówi Andrzej Łągiewka, prezes klubu. - Mamy dużo zapaleńców, wkładamy w ten klub swój czas i pieniądze. Dopiero obecny wójt zaczął wspierać nasz Wartę Pławno; zrobiliśmy remont szatni, mamy nowe bramki, a teraz planowany jest remont płyty boiska.

Jak mówi prezes, mimo że klub gra na niskim szczeblu rozgrywek, to - wspominając historię - ma się czym pochwalić. W latach 70. piłkarze Warty często trafiali do Czarnych Radomsko (trzecia liga). - Radomsko cały czas podbierało nam zawodników, a Jacek Rudak trafił nawet w reprezentacji Polski - wspomina prezes.

Obecnie w B-klasie gra 22 piłkarzy Warty Pławno, ale już szkoli się 30 młodych adeptów piłki nożnej.

100 lat LKS Warta Pławno - historia klubu... od pierwszej piłki

Latem 1922 r. do swego brata, który odbywał staż w pobliskim Nadleśnictwie Niesulów, przyjechał na wakacje K. Niedzielski. Był on studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a jednocześnie piłkarzem „Tarnovii" Tarnów. Przywiózł on do Pławna pierwszą piłkę, pokazał jak jej używać oraz objaśnił zasady gry w piłkę nożną. Przez krótki okres pobytu w miejscowości, Niedzielski pełnił amatorsko funkcję trenera. Inicjatywa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród miejscowej ludności. Gra w piłkę była nowym rodzajem rozrywki, nieznanym dotąd mieszkańcom Pławna.

Zdecydowano wówczas o utworzeniu klubu sportowego. Głównym pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był Stanisław Ojrzyński, uczeń Gimnazjum im. Stanisława Niemca w Radomsku. We wrześniu 1922 r. swoją działalność rozpoczął Robotniczy Klub Sportowy Warta Pławno Wkrótce okazało się, iż liczba chętnych do uprawiania tej dyscypliny sportowej, przewyższa w znacznym stopniu liczbę miejsc w jednej drużynie. Rozwiązaniem było, założenie drugiego klubu, w którym występować mogli zawodnicy nie mieszczący się w kadrze RKS Warta. Wówczas w 1924 r. powstał w Pławnie klub sportowy, działający przy drużynie harcerskiej. Założycielem i pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był dyrektor miejscowej szkoły Roman Machinko, trzeci z klubów złożony był z licznie mieszkającej w Pławnie społeczności żydowskiej.

Pierwsze boisko znajdowało się przy ulicy Przedborskiej nieopodal skrzyżowania z ulicą Radomszczańską. Plac ten znajdował się naprzeciwko kościoła parafialnego. Był to wówczas jedyny obiekt sportowy w miejscowości, toteż z jego usług korzystały wszystkie trzy kluby działające na terenie Pławna . Obecnie w tym miejscu znajduje się boisko Publicznej Szkoły Podstawowej w Pławnie. W 1926 r. zawodnicy z Pławna zaliczyli pierwszy poważniejszy sprawdzian swoich umiejętności. Wtedy to w Radomsku połączone siły piłkarzy Warty Pławno oraz klubów radomszczańskich, rozegrały mecz towarzyski z drużyną Towarzystwa Oświatowego Sport Polaków we Francji „Jedność.

Dalszy rozwój klubu ograniczały kłopoty finansowe. Majątek klubowy stanowiły groszowe składki samych zawodników oraz niewielkie kwoty pieniężne, przekazywane na rzecz klubu, przez hojniejszych mieszkańców Pławna. Problem ten częściowo rozwiązano, zakładając przy RKS Warta sekcję artystyczną. Działała ona przy miejscowej remizie strażackiej. Kółko teatralne, co 2 miesiące wystawiało przedstawienia. Cieszyły się one ogromną popularnością wśród lokalnej ludności i dostarczały funduszy na działalność sportową całego klubu. Uzyskane w ten sposób środki finansowe, pozwoliły chociażby na zakup podstawowego sprzętu sportowego Pod koniec lat 30-tych XX w. RKS Warta zarejestrowany był już w strukturach Częstochowskiego Podokręgu Piłki Nożnej. W 1938 r. Pławnianie brali udział w rozgrywkach klasy C, grupy radomszczańskiej. W końcowym rozrachunku sezonu, piłkarze z Pławna uplasowali się na 2 miejscu w ligowej tabeli. Wybuch II wojny światowej doprowadził do zawieszenia działalności sportowej RKS Warta. Większość dobytku klubu, w tym sprzęt sportowy została zniszczona przez oddziały niemieckie stacjonujące w Pławnie podczas okupacji Po zakończeniu II wojny światowej dosyć szybko zaczęło odradzać się życie sportowe w Pławnie. Już wiosną 1945 r. miało miejsce reaktywowanie klubu RKS Warta

W marcu 1947 r. Gminna Rada Narodowa w Pławnie wystosowała pismo do Powiatowego Urzędu Ziemskiego w Radomsku, z prośbą o wydzielenie terenu na rzecz wsi Pławno. Jeszcze tego samego roku Urząd Ziemski przyznał działkę o powierzchni 2 ha. Teren ten znajdował się przy ul. Częstochowskiej, nieopodal rzeki Warty. Od tej pory RKS Warta swoje mecze rozgrywał już na nowym obiekcie piłkarskim. Jeszcze w tym samym roku 1948 RKS Warta wstąpił do Zrzeszania Ludowych Zespołów Sportowych (LZS). W związku z powyższym zmianie uległa nazwa klubu na LZS Warta w Pławnie. Zmianę tę zaakceptował PZPN w maju 1949.

Noc Świętojańska 2022 w Pławnie

Kolejną część sobotniej imprezy stanowiły obchody Nocy Świętojańskiej. Były warsztaty tradycyjnego wyplatania wianków i koncert zespołu „Biesiada Show". O godzinie 21 odbył się przemarsz świętojańskiego korowodu nad rzekę Wartę i puszczanie wianków. Potem z koncertem wystąpił zespół N-Team, czyli Natalia Topczewska wraz z zespołem. Natalia to utalentowana wokalistka, uczestniczka telewizyjnych programów "Szansa na Sukces" i "The Voice Kids", laureatka festiwali międzynarodowych. Młodej artystce towarzyszył będzie zespół w składzie: Michał Rorat, Przemysław Smaczny, Kosma Kalamarz i Wojtek Zalewski. Imprezę zakończy zabawa taneczna z DJ Adamem Karaskiem.

Gmina Gidle. Noc Świętojańska 2022 w Pławnie. Wianki, koncerty i zabawa taneczna

Gmina Gidle. Noc Świętojańska 2022 w Pławnie. Wianki, koncer...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto