Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Masłowice: O zagrożeniu ASF w Strzelcach Małych. Bezpłatne pakiety bioasekuracyjne dla rolników

kn
fot. Archiwum A. Milczanowskiej/facebook
"Zahamuj ASF w trosce o bezpieczeństwo sanitarne gospodarstw województwa łódzkiego" - pod takim hasłem zorganizowano spotkanie w Strzelcach Małych w gminie Masłowice.

"Zahamuj ASF w trosce o bezpieczeństwo sanitarne gospodarstw województwa łódzkiego" - pod takim hasłem zorganizowano we wtorek (1 października) spotkanie w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzelcach Małych w gminie Masłowice. Na spotkaniu mówiono o sposobach bioasekuracji w gospodarstwach rolnych. Bez mała stu rolników z całego powiatu słuchało, jak zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed groźnym wirusem.

Afrykański pomór świń to bardzo groźna i wysoce zaraźliwa choroba wirusowa świń i dzików, na którą ludzie nie są wrażliwi. Wirus rozprzestrzenia się i przenosi tylko drogą mechaniczną. Oznacza to, że drogą powietrzną stado się nie zarazi. Świnie zarazić się mogą od chorego lub padłego zwierzęcia, bądź przez przeniesione wirusy do stada z paszą, słomą lub ściółką.

- Musimy się nastawić na to, że Afrykański Pomór Świń jest i niestety będzie. Ważne jest to, by tak dbać o higienę przy gospodarstwach. To jest priorytet tego, by Polska była wolna od ASF - mówił Piotr Kunert, zastępca powiatowego lekarza weterynarii.

Z inicjatywy oddziału piotrkowskiego Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach ruszył cykl szkoleń, które mają kształcić małych hodowców trzody chlewnej w zakresie zabezpieczenia swoich gospodarstw przed wirusem afrykańskiego pomoru świń.
Gospodarze powinni przestrzegać pewnych zasad.

- Przede wszystkim przed wejściem do swojego gospodarstwa należy zmienić ubranie, szczególnie jeśli było się poza gospodarstwem, a już szczególnie wtedy, kiedy było się w lesie czy na polu kukurydzy - tłumaczył Marian Jurek, dyrektor ŁODR, oddział w Piotrkowie Trybunalskim. - W tym roku w Polsce stwierdzono 46 ognisk ASF, a liczba znalezionych dzików z chorobą to około 1700. Na razie region radomszczański i piotrkowski są bezpieczne od wirusa. Może dlatego, że rolnicy dbają o swoje gospodarstwa.

Wszyscy przeszkoleni dostali bezpłatne pakiety bioasekuracyjne ze środkiem dezynfekcyjnym sfinansowane z Fundusz Promocji Mięsa Wieprzowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto