Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Radomsko: Szkoła Podstawowa w Dziepółci do likwidacji. Rada gminy podjęła uchwałę

kg
fot. Archiwum szkoły/facebook
Jeszcze w 2019 roku zrobiło się głośno o likwidacji jednej ze szkół w gminie Lgota Wielka, tam z intencją zamknięcia placówki w Brudzicach wyszła grupa radnych. Uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Dziepółci podjęli już radni z gminy Radomsko.

Szkoła w Dziepółci 7 lat temu świętowała swoje 100-lecie. Kolejnego jubileuszu może już nie doczekać. Radni gminy zamierzają ją zamknąć. Placówka miałaby przestać istnieć z końcem roku szkolnego 2019/2020, tj. z dniem 31 sierpnia 2020 r. „Uczniom likwidowanej szkoły zapewnia się możliwość kontynuowania nauki w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę Radomsko. Obwód dla uczniów likwidowanej szkoły zostanie określony odrębną uchwałą" - tak można przeczytać w uchwale podjętej 15 stycznia przez rade gminy.

Dokument zobowiązuje i upoważnia wójta gminy Radomsko do dokonania czynności niezbędnych do przeprowadzenia likwidacji. Wójt o zamiarze likwidacji szkoły ma poinformować rodziców uczniów i łódzkiego kuratora oświaty. Ma także wystąpić do kuratora i właściwych organizacji związkowych o opinie w sprawie likwidacji szkoły.

Sama uchwała ma dość szerokie uzasadnienie. I tak według wnioskujących za likwidacją PSP w Dziepółci (wraz z funkcjonującym w tej szkole oddziałem przedszkolnym) przemawiają przyczyny natury demograficznej oraz ekonomicznej. Po pierwsze, według szacunków w kolejnych latach liczba uczniów w PSP kształtowała się będzie w granicach 23-28uczniów.

„Racjonalne byłoby dalsze utrzymywanie szkoły, jeżeli liczba dzieci wynosiłaby ok. 70 uczniów, wtedy subwencja pokryłaby przynajmniej 60 proc. kosztów utrzymania placówki. Z przedstawionych powyżej danych wynika, że taka sytuacja nie będzie mieć miejsca” - czytamy w uzasadnieniu przyjętej przez radę.

Drugi czynnik to ekonomia. Wzrastają koszty utrzymania wszystkich szkół z terenu gminy, jednakże drastyczny oraz stały wzrost występuje właśnie w PSP w Dziepółci. - Utrzymanie jednego ucznia w PSP w Dziepółci kosztuje gminę około 44 tys. zł, dla porównania w podstawówce Strzałkowie 2,5 tys. zł - mówi Roman Radczyc, wójt gminy Radomsko.

W uzasadnieniu wpisano, iż ustalona wstępnie prognoza wskazuje, że w 2019 roku subwencja pokrywała ok. 39 procent przewidywanych całkowitych kosztów utrzymania szkoły, czyli udział środków własnych gminy będzie wynosił ok. 61 procent. Ten rok jest jeszcze bardziej obciążony, plan budżetu na 2020 rok prognozuje, że subwencja pokryje ok. 20 procent przewidywanych całkowitych kosztów utrzymania szkoły, czyli udział środków własnych gminy będzie wynosił aż 80 procent.

- My jako rodzice nie zgadzamy się na likwidację szkoły, która jest nie tylko miejscem edukacji, ale także punktem spotkań mieszkańców, można powiedzieć punktem oświatowo-kulturalnym. Jeśli tej szkoły nie będzie, to nasza miejscowość powoli będzie umierać - mówi Robert Zasada, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Dziepółci oraz przewodniczący rady rodziców tej szkoły...

Czytaj więcej w piątek w tygodniku "Co Nowego", zawsze z "Dziennikiem Łódzkim".

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto