Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Wielgomłyny: tablica w Woli Życińskiej upamiętniająca bitwę partyzantów AK odsłonięta [ZDJĘCIA, FILM]

jd
W Woli Życińskiej (gm. Wielgomłyny) odsłonięta została tablica upamiętniająca bitwę partyzantów AK z Niemcami

W niedzielę, 31 maja, w Woli Życińskiej w gminie Wielgomłyny odsłonięta została tablica pamiątkowa upamiętniająca bitwę partyzantów AK z Niemcami. Doszło do niej 1 czerwca 1944 roku.

- W tym dniu oddział partyzancki „Grunwald” Armii Krajowej stoczył bitwę z siłami niemieckimi, zadając wrogowi ciężkie straty, przy stosunkowo niewielkich stratach własnych. Partyzantom udało się wyjść z zasadzki... Dzisiaj odsłaniamy tablicę pamiątkową, ponieważ w całym powiecie nie ma ani pomnika, ani tablicy poświęconej temu wydarzeniu – mówi Arkadiusz Ciach, radny powiatowy i współinicjator przygotowania tablicy. - Fundatorem tablicy jest Stowarzyszenie Ziemia Radomszczańska. Uznaliśmy, że skoro tyle lat upłynęło od tej bitwy, a do tej pory nie została nigdzie upamiętniona, to najwyższy czas, żeby to zrobić.

Wśród gości, którzy pojawili się na odsłonięciu tablicy znaleźli się m.in. posłanka Hanna Gill-Piątek, wicestarosta Jakub Jędrzejczak oraz członek zarządu powiatu Fabian Zagórowicz. Uroczystość poprowadził Grzegorz Drzewowski, kolejny z inicjatorów postania tablicy i autor ulotki upamiętniającej bitwę w Woli Życińskiej.

Fragment wspomnień Floriana Budniaka ps. Andrzej, dowódcy zaatakowanego plutonu:
„Natarcie rozpoczęło się od strony wsi Wola Życińska. Wkrótce w polu widzenia pierwszej placówki ukazali się SS-mani, młodzi, lekko ubrani, z granatami ręcznymi za pasami i pistoletami maszynowymi w ręku. Niektórzy, nie zważając na otwarty przez nas ogień, nacierali ostro na nasze pozycje, zarzucając nas ręcznymi granatami. Ponieważ już przedtem zdążyliśmy się okopać, wytrzymaliśmy pierwsze uderzenie. Pomimo że nasza siła ogniowa oparta była na dwóch rkm i kilku pistoletach maszynowych, to jednak w wąskim odcinku natarcia przedstawialiśmy sobą pewną siłę. Nieprzyjaciel, dysponując znacznie większą siłą ogniową i liczbą nacierających, wznowił ataki zarzucając nas granatami i silnym ogniem broni maszynowej. Natarcie niemieckie rozwijało się początkowo na wąskim odcinku w terenie lesistym położonym miedzy Pilicą a łąkami meliorowanymi. Wkrótce nieprzyjaciel podjął manewr oskrzydlający, przesuwając część nacierającego oddziału na łąki, z zamiarem uderzenia na naszą flankę.  W ten sposób ta część oddziału niemieckiego znalazła się w polu ostrzału drugiego naszego oddziału dowodzonego przez „Alma”, o czym, oczywiście, oddział niemiecki nie wiedział (…). Straty nieprzyjaciela wyniosły 37 SS-manów zabitych i rannych, w tym dowódca tego oddziału w randze majora. Mimo osiągniętych sukcesów nie obyło się bez strat z naszej strony. W stoczonej bitwie polegli: kapral „Lewoniewski” z obsługi karabinu maszynowego w oddziale „Alma”, kapral „Strug”, który został wysłany na rozpoznanie, oraz podporucznik „Konrad”, kwatermistrz, który zginął przy przeprawie przez Pilicę.”

Gmina Wielgomłyny: tablica w Woli Życińskiej upamiętniająca bitwę partyzantów AK odsłonięta:

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto