Gmina Żytno: W Budzowie posadzono "Dęby Pamięci" w 160. rocznicę powstanie styczniowego

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Na terenie Nadleśnictwa Gidle w pobliżu miejscowości Budzów, odbyły się uroczystości upamiętniające 160. rocznicę powstania styczniowego

W uroczystości wzięła udział poseł Anna Milczanowska oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Gidle, władz samorządowych oraz dzieci i mieszkańcy gminy Żytno.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Gidle Dariusz Perliński przybliżył zgromadzonym okoliczności dramatu, do którego doszło na tym terenie. W czasie powstania styczniowego w tym miejscu miało zostać schwytanych i zamordowanych sześciu powstańców. Tam też znajduje się, według przekazów, ich mogiła.

Pod krzyżem upamiętniającym zamordowanych w czasie Powstania Styczniowego wkopano "Dęby Pamięci", złożono kwiaty oraz zapalono znicze. W tym samym miejscu zakopano również "kapsułę czasu", w której znalazły się także pamiątkowe wpisy z uroczystości.

[przcisk_galeria]

Kartka z historii

Według przekazów kronikarskich w miejscu tym miało zostać schwytanych i zamordowanych sześciu powstańców zrywu niepodległościowego 1863 roku. Na mogile bohaterów zamiast krzyża posadzono sześć dębów, gdyż cenzura rosyjska zabraniała jakichkolwiek form upamiętniania powstania styczniowego. Wśród mieszkańców Budzowa przetrwała jednak pamięć o dramatycznych wydarzeniach z 1863 roku i po odzyskaniu niepodległości postanowili w miejscu kaźni ustawić krzyż. Wspomina o nim kronikarz gminy Maluszyn, Ignacy Jezierski, który w 1935 roku oglądał mogiłę i wykonał jej pamiątkowe zdjęcie. Widać na nim potężny krzyż, który okala „sześć dębów..., jako [że] sześciu powstańców było w »zaburzeniach« 1863 roku" — zapisał I. Jezierski.

Jakkolwiek można potwierdzić fakt wyrosłych na tym miejscu sześciu dębów, to nie ma już przekonania o pochowanych pod nimi osób uczestniczących w zrywie niepodległościowym 1863 roku. Milczą o tym fakcie zupełnie księgi metrykalne właściwego temu miejscu kościoła parafialnego św. Mikołaja w Maluszynie. Informację tę mogłyby potwierdzić jedynie prace ekshumacyjne, których jednak nigdy nie przeprowadzono. Wprawdzie istnieją przekazy o tym, że okoliczne lasy były schronieniem dla walczących powstańców i że na terenie gminy Maluszyn powstał oddział powstańczy grupujący najczęściej oficjalistów i robotników najemnych z okolicznych dworów i zakładów (tj. cukrownia w Silniczce), a którego naczelnikiem z ramienia Komitetu Centralnego został zamianowany Tomasz Krysiński, nadleśniczy z Budzowa, to jednak brak jest wskazań na pochowanych tu, a uprzednio pomordowanych przez Rosjan, powstańców.

Być może mogiła skrywa więcej ofiar, gdyż—jak pisał wspominany kronikarz I. Jezierski: „Według informacji, zaciągniętych od różnych starych ludzi, ostoją powstańców na tutejszym terenie były lasy pomiędzy Silniczką a Borzykową; głównym zaś opiekunem powstańców był dom państwa Rutkowskich w Borzykowie. W lasach tych wówczas nie było żadnej drogi, dlatego dowódca oddziałów wojsk rosyjskich, kapitan Bereźniak, przysłany tu w celu ostatecznego stłumienia powstania, spędził okoliczną ludność i kazał wyciąć szeroki pas lasu od Silniczki do Borzykowy. Wycięty las ułatwiał Moskalom przetrząsanie okolicy i chwytanie powstańców. Nieszczęśliwych rozbitków z powstania Moskale wieszali na drzewach w tym lesie".

Na skraju tego lasu, przy drodze do Budzowa, wyrosło sześć dębów, posadzonych na pamiątkę tych powstańców, którzy zostali zgładzeni po ujęciu przez Rosjan. Miejsce pamięci pod Budzowem z czasem ogrodzono płotem ze sztachet, ale zmalała liczba porastających je drzew. Pierwszy ubytek wśród dębów nastąpił na skutek uderzenia pioruna. Kolejne przetrzebienie miało miejsce w lipcu 2021 roku, kiedy burza i towarzyszący jej silny wiatr powaliły dwa z pozostałych pięciu dębów. W wyniku tych zdarzeń uszkodzeniu uległo także ogrodzenie mogiły, które należało rozebrać. Powalone drzewa zostały uprzątnięte staraniem Nadleśnictwa Gidie, a sztachetowy płot zastąpiło ogrodzenie z bali. Prace te zbiegły się z przypadającą w styczniu 2023 roku 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego.

28 kwietnia 2023 roku uzupełniono brakującą ilość drzew, sadząc trzy dęby poświęcone przez papieża Franciszka w 2018 roku w Watykanie.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie