MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gwiazdki i sprawności od 95 lat... czyli historia radomszczańskich zuchów

mk
fot. Archiwum ZHP w Radomsku
Od 95 lat uczą się i bawią. Mogą się pochwalić niezwykle bogatą historią, która trudno opowiedzieć w kilku zdaniach. Radomszczańskie zuchy...

Zaczęło się w 1919 roku, kiedy jedna z pierwszych na Ziemi Radomszczańskiej grup "wilcząt", czyli młodych skautów, powstała przy XX Drużynie Harcerzy w Gimnazjum Antoniego Żylińskiego. Prowadził ją Alojzy Mach. Do wybuchu II wojny światowej drużyn zuchowych przy drużynach skautowych było już czternaście, a 5 lipca 1945 roku przy Hufcu Harcerek w Radomsku powołano Referat Zuchowy pod kierownictwem Aleksandry (Lali) Kucharskiej, a później Stanisławy Kosiorek. W Hufcu działało wtedy sześć drużyn zuchowych (w tym jedna w Strzałkowie).

W 1948 roku, mimo zmian ideologicznych i programowych w ZHP, w Radomsku istniały dwie drużyny zuchowe Krystyny Ochwatówny i Barbary Stolarczyk.
W 1950 r., gdy ZHP przemianowano na Organizację Harcerską, pion zuchowy przestał istnieć. Odnowa jego działalności nastąpiła dopiero po sześciu latach, po Łódzkim Zjeździe Działaczy Harcerskich. W Hufcu w Radomsku zarejestrowano wówczas 19 drużyn zuchowych (7 miejskich i 12 wiejskich).

W latach 60. Główna Kwatera ZHP wprowadziła program pn. "Ofensywa Zuchowa", który miał na celu zwiększenie liczby drużyn zuchowych i wyszkolonej kadry instruktorskiej o takiej specjalności. Za szczególne osiągnięcia w realizacji tych zadań zadań Honorową Odznakę Ofensywy Zuchowej otrzymały: ówczesna Namiestniczka Zuchowa dh. Aleksandra Dudwał oraz druhny Renata Smolarczyk, Maria Chojnacka, Rozalia Wielgus, Genowefa Ciuraszkiewicz, a zbiorową - Hufiec Powiatowy w Radomsku.

Efektem "Ofensywy" był znaczny wzrost ilości drużyn zuchowych. Działały one w szkołach podstawowych, a drużynowymi byli głównie nauczyciele tych szkół. W roku szkolnym 1965/1966 działało już dwanaście drużyn zuchowych miejskich i aż pięćdziesiąt wiejskich.

Mało znana jest historia ruchu zuchowego w latach 70., dokumentacja Hufca Radomsko została zniszczona, zachowały się jedynie kroniki szkolnych szczepów. Wiadomo jednak, że drużyny zuchowe działały bardzo prężnie. W szkołach miejskich i wiejskich była ich ponad setka. Prowadzili je przeważnie nauczyciele, czyli instruktorzy o specjalności zuchowej. Zuchy składały Obietnicę Zuchową, zdobywały gwiazdki i sprawności, uczestniczyły w uroczystościach szkolnych, lokalnych i państwowych oraz licznych kampaniach ogólnozwiązkowych.
Ogłoszenie stanu wojennego w Polsce nie przeszkodziło drużynom zuchowym w realizacji ich zadań. Większy nacisk położono na działalność sportową, turystyczną i artystyczną.

W latach 90. działalność szkolnych grup zaczęła zanikać. W naszym mieście powstawały Szczepy Środowiskowe i przy nich tworzono Gromady Zuchowe. Hufiec Radomsko organizował wiele imprez, w tym Festiwal Teatrzyków Zuchowych "Bajkowisko" i Chorągwiany Przegląd Teatrzyków Zuchowych. Ta tradycja istnieje do dziś. Kilka tygodni temu w Miejskim Domu Kultury odbył się dziesiąty przegląd.

Gromady zuchowe wciąż uczestniczą w jesiennych Zlotach Hufca w Stanicy w Białym Brzegu koło Przedborza, kolejnych edycjach Harcerskiego Festiwalu Artystycznego "OPAL" oraz wielu innych lokalnych wydarzeniach. Dziś w Hufcu ZHP Radomsko działa jedenaście Gromad Zuchowych.

Na podstawie opracowania hm. Anny Zatoń z Komisji Historycznej Hufca ZHP Radomsko

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto