Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historyczny spacer śladami zagłady Żydów w Radomsku. ZDJĘCIA

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Historyczny spacer śladami zagłady Żydów w Radomsku
Historyczny spacer śladami zagłady Żydów w Radomsku M. Kulka
W niedzielne popołudnie, 9 października, Muzeum Regionalne w Radomsku zorganizowało „Spacer śladami zagłady radomszczańskich Żydów w 80. rocznicę likwidacji getta w Radomsku”.

Pracownicy Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku po raz kolejny zaprosili radomszczan na historyczny spacer. Tym razem - w 80. rocznicę likwidacji getta w Radomsku - uczestnicy ruszyli śladami zagłady radomszczańskich Żydów. Spacer poprowadził Kami Rutkowski z Muzeum Regionalnego.

Postanowiliśmy uczcić pamięć po zmarłych mieszkańcach Radomska społeczności żydowskiej. 9 października 1942 roku rozpoczęła się likwidacja getta, stąd w ciągu kilku dni wywieziono 14 tysięcy osób do obozu zagłady w Treblince. Ludzi tych spotkał straszny los, dlatego myślę, że warto pamiętać o takich rocznicach. One uzmysławiają nam, że i my w tych czasach nie możemy do końca czuć się bezpiecznie. Te 80 lat to w perspektywie historycznej całkiem niedawna przeszłość - mówi Kami Rutkowski.

Podczas spaceru radomszczanie odwiedzili ważne miejsca w dawnej dzielnicy żydowskiej, przeszli od ulicy Przedborskiej przez Joselewicza i Mickiewicza. Był to teren ścisłego getta podczas II wojny światowej, ale również miejsce zamieszkania Żydów przed wojną. Na ulicy Przedborskiej kiedyś mieszkał radomszczański cadyk, niedaleko znajdowała się synagoga, żydowska łaźnia rytualna czy szkoła studiów Tory. Uczestnicy spaceru zobaczyli miejsce, gdzie znajdował się plac sportowy, a gdzie odbywała się zbiórka ludności żydowskiej przed wysłaniem do Treblinki.

Chcemy również pokazać mieszkańcom naszego miasta, że historia Radomska kiedyś była multikulturowa. Kiedyś obok Polaków mieliśmy właśnie społeczność żydowską czy ewangelików - mówi Kamil Rutkowski. - Tuż przed wybuchem wojny mieszkało tutaj około 8 tysięcy Żydów, co dawało nam jakieś 38 procent ludności miasta. Kiedy podczas wojny ludzi tych zamknięto w ograniczonym terenie, getto szybko zaczęło się rozrastać. Przywożono tutaj ludzi z miejscowości włączonych do III Rzeszy, czyli np. z Łodzi, Ozorkowa, Pabianic, a później tuż przed likwidacją getta także z okolicznych miejscowości - Gomunic, Kłomnic, Garnka, Kruszyny. W sumie w stłoczeniu, na bardzo niedużej przestrzeni, przy braku pożywienia i leków, zamieszkiwało tutaj 14 tysięcy osób.

Po spacerze uczestników zaproszono na poczęstunek i prezentację nowego numeru biuletynu Towarzystwa Przyjaciół Muzeum w Radomsku „NASZ ŚWIAT” poświęconego historii radomszczańskich Żydów.

Historyczny spacer śladami zagłady Żydów w Radomsku

Historyczny spacer śladami zagłady Żydów w Radomsku. ZDJĘCIA

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto