Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwentaryzacja ścieżek rowerowych w Radomsku. Artur Szponder: "Jest trochę śmiesznie, trochę strasznie". ZDJĘCIA, FILM

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
O infrastrukturze rowerowej, a właściwie jej braku, mówili w sobotę (15 stycznia) podczas konferencji prasowej przy ulicy Witosa w Radomsku m. in. rady miejski Rafał Dębski oraz miłośnik jazdy na rowerze Artur Szponder.

O infrastrukturze rowerowej, a właściwie jej braku, mówili w sobotę (15 stycznia) podczas konferencji prasowej przy ulicy Witosa w Radomsku m. in. rady miejski Rafał Dębski oraz miłośnik jazdy na rowerze Artur Szponder. Miejsce spotkania z dziennikarzami wybrali nieprzypadkowo, w tym miejscu rozpoczyna się ulica, którą niedawno radni Arkadiusz Ciach i Jacek Gębicz wnioskowali nazwać "Rowerową".

- W Radomsku jakiś czas temu zabezpieczono w budżecie środki na przygotowane projektów, które pozwoliłyby zaplanować ścieżki rowerowe naszym mieście. Na dzień dzisiejszy te prace idą w żółwim tempie; można śmiało powiedzieć, że od kilku lat nic w tej sprawie się nie zmieniło - komentował Rafał Dębski.

O tym, jak wyglądają ścieżki rowerowe opowiedział, a właściwie pokazał to na zięciach, Artur Szponder, który przez cały rok przemierza nasze miasto na rowerze. Niestety drogi dla rowerów w Radomsku pozostawiają wiele do życzenia i często chodzi to o błędy już na poziomie projektowania.

Zobacz rowerowe absurdy Radomska:

Wypowiadam się w swoim imieniu oraz innych cyklistów, którym leży na sercu dostęp do właściwej infrastruktury dla Nas przeznaczonej. Naszym celem nie jest wywołanie politycznej awantury, a jedynie zwrócenie uwagi, że warto zasięgać opinii bieżących bądź przyszłych użytkowników projektowanych dróg dla rowerów (DDR) - mówił Artur Szponder. - My poruszając się po nich na co dzień jesteśmy pewni, że żaden z projektantów bądź urzędników nadzorujących inwestycje nie korzysta aktywnie z roweru jako środka komunikacji. W Radomsku i okolicy jest wiele formalnych i nieformalnych grup cyklistów, wielu indywidualnych rowerzystów, którzy chętnie będą stanowili głos doradczy.

Zobacz film z konferencji prasowej:

Artur Szponder przedstawił MANIFEST ROWERZYSTY

Przy okazji pomysłu by w Radomsku jedną z ulic nazwać mianem „Rowerowej” uradowałem się, że nasza grupa społeczna zostanie w ten sposób wyróżniona, niestety dość szybko przyszła refleksja jaka to ulica i jak ponury żartkryje się w tym wypadku pod wspomnianą nazwą…bo ulica Rowerowa powinna być tak jak i DDR przystosowana dla każdego rowerzysty, a nie wyłącznie dla tych wyposażonych specjalistyczny rower. W sytuacji gdy wspomniany łącznik jest w obecnej kondycji jest to wyłącznie „sztuka dla sztuki”.
Natomiast wspomniany pomysł natchnął mnie do przeprowadzenia swoistej „inwentaryzacji” infrastruktury rowerowej znajdującej się na terenie miasta (bez względu na zarządcę drogi)…i cóż, jest trochę śmiesznie…a trochę strasznie...
O co proszę:
- by przewidywano budowę DDR bądź pasa dla rowerów tam gdzie tylko to możliwe przy nowych inwestycjach
- o to by była to koncepcja spójna by wraz z upływem lat DDR utworzyły bezpieczną alternatywę dla przemieszczania się po mieście oraz by uwzględniano drogi wlotowe w celu zapewnienia rowerzyście możliwości wjazdu i wyjazdu z miasta,
- o to by ścieżki nie kończyły się na „niczym” i pozostawiały rowerzystę z dylematem jak może zgodnie z przepisami PRD kontynuować jazdę
- o właściwe dbanie o ścieżki już wybudowane, ich sprzątanie i bieżące oczyszczanie (np. z zarastającej je zieleni) oraz koniecznie uwzględnienie ich odśnieżania w wydatkach, gdyż na rowerze można poruszać się przez cały rok
Czego żądam:
- by projekty były konsultowane z praktykami, osobami które wiedzą jak należy poruszać się na rowerze i aktywnie to robią
- by szczególną uwagę zwracać na bezpieczeństwo rowerzystów oraz innych uczestników ruchu. Absolutnie nie należy prowadzić ścieżek tuż przy wyjazdach z posesji, nie należy otaczać pieszych z jednej strony autami a z drugiej rowerzystami, należy rozdzielać DDR od chodnika, nie stawianie ławek i koszy na ścieżkach. DDR budowane z betonowej kostki prócz tego że są mało komfortowe dla cyklistów to w przypadku oblodzenia są także bardzo niebezpieczne (ich powierzchnia to gładka tafla lodu), ponadto taka ich budowa jest nieintuicyjna dla pieszych, którzy mylą DDR z chodnikiem.
- by ścieżki były dostosowane do każdego typu roweru (należy stosować właściwą nawierzchnię DDR i minimalizować krawężniki przy przejazdach)
Rozumiem, że urzędnicy nie muszą znać się na wszystkim…może dlatego warto czasem poprosić o pomoc…„Nihil novi sine communi consensu”, nic o nas bez nas…

Uczestnicy konferencji prasowej zapowiadają, że wystąpią do władz miasta, by przyspieszyć tempo prac nad planem ścieżek rowerowych, tak by jeszcze w tej kadencji mieszkańcy Radomska mogli cieszyć się z tego, że w końcu powstanie projekt zakładający kompleksowa budowę ścieżek rowerowych. Radny Rafał Dębski liczy, że w Radomsku uda się także wprowadzić miejski rower.

My, jako radni Koalicji Obywatelskiej, ale mam nadzieję, że przyłączą się tez pozostali radni, złożymy do prezydenta zapytanie o to, na jakim etapie są prace nad projektem ścieżek. Będziemy się temu tematowi przyglądać - zapowiada Dębski.

Inwentaryzacja ścieżek rowerowych w Radomsku. Artur Szponder...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto