Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak będzie wyglądała reforma oświaty w Radomsku?

mk
fot. MKulka
Jak będzie wyglądała reforma oświaty w Radomsku? Niektórzy nauczyciele muszą się przygotować na łączenie etatów ...

Podczas poniedziałkowej sesji (30 stycznia) radni miasta Radomska przyjęli projekt dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Zmian wielkich nie będzie, w mieście będzie funkcjonowało 10 szkół podstawowych. W budynkach, w których do tej pory działały 6-letnie podstawówki (PSP 3, PSP 5 i PSP 8), powstaną 8-klasowe szkoły podstawowe. W 8-letnie podstawówki zostaną też przekształcone zespoły szkolno-gimnazjalne (w mieście jest ich siedem). Numery szkół i patroni zostaną z podstawówek.
Projekt reguluje także granice obwodów.

Uchwałę trzeba było przyjąć, ponieważ projekt muszą teraz zaopiniować: kuratorium oraz związki zawodowe. Ostateczny kształt sieci szkół rada miasta zaakceptuje w marcu.

- W Radomsku od 2004 roku funkcjonują zespoły szkolno-gimnazjalne, w siedmiu przypadkach podstawówka i gimnazjum znajdują się pod jednym dachem, więc likwidacja gimnazjów spowoduje, że po prostu rozwiną się szkoły podstawowe. Problem będzie w trzech szkołach podstawowych, w których będziemy musieli zwiększyć liczbę klas o klasę siódma i ósmą - mówi prezydent Jarosław Ferenc. To może się wiązać z koniecznością zakupu m. in. nowych ławek czy pomocy dydaktycznych.

Władze miasta nie przewidują zwolnień nauczycieli, ale pewne jest, że nie wszyscy zachowają pełne etaty w szkołach, w których obecnie pracują. - Niektórzy muszą liczyć się z koniecznością łączenia etatów w dwóch szkołach albo niewielkim zmniejszeniem etatów - zapowiada prezydent Radomska.

Przy okazji podczas sesji pojawiła się dyskusja o tym, ile miasto dokłada do oświaty, a okazuje się, że to niemałe kwoty, które po wprowadzeniu reformy mogą jeszcze wzrosnąć. Problem poruszyła radna Magdalena Spólnicka (Platforma Dialogu). Prezydent tłumaczy: - Uważam, że istniejąca w Radomsku sieć szkół jest optymalna, nawet małe szkoły sprawdzają się, bo uczniowie mają lepsze wyniki na egzaminach. Każda gmina do oświaty dopłaca i nie ma co na tej dziedzinie oszczędzać...

Czytaj więcej w tygodniku "Co Nowego", w piątek z "Dziennikiem Łódzkim".

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto