Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak niszczą dopalacze - seria zajęć edukacyjnych dla młodzieży z Radomska [ZDJĘCIA]

AD
Jak niszczą dopalacze - młodzież z PSP nr 7 uczestnicząca w zajęciach z ekspertką Aleksandrą Czopik
Jak niszczą dopalacze - młodzież z PSP nr 7 uczestnicząca w zajęciach z ekspertką Aleksandrą Czopik A. Dębski
Do 20 września uczniowie klas VIII w czterech radomszczańskich szkołach podstawowych będą brali udział w zajęciach warsztatowych w ramach programu "Najpierw się śmieję, później płaczę... o tym, jak niszczą dopalacze". 18 września zajęcia odbyły się w PSP 7 w Radomsku.

Do 20 września uczniowie klas VIII w czterech radomszczańskich szkołach podstawowych będą brali udział w zajęciach warsztatowych w ramach programu "Najpierw się śmieję, później płaczę... o tym, jak niszczą dopalacze". 18 września zajęcia odbyły się w PSP 7 w Radomsku.

Każda klasa to odrębna grupa warsztatowa. Zajęcia prowadzi Aleksandra Czopik - certyfikowany trener programów rekomendowanych przez PAPRA, KBPN, ORE Szkolnej Interwencji Profilaktycznych, Programu Domowych Detektywów i Fantastycznych. Aleksandra Czopik ma na swoim koncie setki godzin konsultacji indywidualnych i bogate doświadczenie w terapii uzależnień, jest trenerem Centrum Działań Profilaktycznych.

Dopalacze to substancje psychoaktywne wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Eksperymentowanie z dopalaczami często wynika z braku wiedzy na temat niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia, jakie niesie ze sobą używanie tych substancji. Ponadto dopalacze są bardzo łatwo dostępne w Internecie, co dodatkowo zachęca młodych ludzi do ich zakupu.

Prowadząca warsztaty ekspertka dostrzega w dopalaczach jedno z największych zagrożeń dla młodych ludzi ze względu na łatwą dostępność.
- Dopalacze są aktualnie największym zagrożeniem dla młodzieży z racji tego, że są po prostu tanie i łatwo dostępne. Dzieciaki wiedzą gdzie je kupić, wiedzą, że to nie są wielkie pieniądze. Rodzice zazwyczaj dają pociechom jakieś kieszonkowe i w ten sposób młode osoby po prostu na to stać - mówi Aleksandra Czopik

Według specjalistki problem dopalaczy nie dotyka tylko określonej grupy wiekowej:
- Na chwilę obecną ciężko jest mówić o grupie wiekowej, ponieważ bardziej chodzi o to, w jakim środowisku się te dzieciaki często obracają, jakich mają znajomych. Zagrożona będzie zarówno 4 klasa szkoły podstawowej jak i młodzież ze szkoły średniej. Bardziej jest to kwestia środowiska, niż wieku tych dzieci - zaznacza prowadząca.

Z perspektywy czasu można również zauważyć zmieniające się trendy jeśli chodzi o podejście do używek.
- Jeśli chodzi o dopalacze, to można odnotować, że w ostatnich latach problem nieco się zmniejszył, parę lat wstecz było pod tym względem gorzej. Ważnym aktualnie problemem jest spadający wiek inicjacji alkoholowej, młodzież sporo wcześniej niż jeszcze kilka lat temu, sięga po alkohol - mówi ekspertka.

Dzięki uczestnictwu w programie młodzież zyska świadomość powszechności zagrożenia uzależnieniem od dopalaczy oraz otrzyma konkretne narzędzia obrony przed takowym uzależnieniem. Wzmocni swoją umiejętność konstruktywnego radzenia sobie z trudnymi emocjami, przeciwdziałając tym samym pokusie poszukiwania rozładowania napięcia emocjonalnego za pomocą dopalaczy. Nauczy się radzić sobie ze stresem, który może powodować chęć uzyskania szybkiej ulgi za pomocą dopalaczy oraz asertywnie odmawiać osobom zachęcającym do zażycia dopalaczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto