Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zaplanować nasze mieszkanie

Grzegorz Okoński
Polskapresse
Deweloperzy często udostępniają w formie elektronicznej zestawienia mieszkań przeznaczonych na sprzedaż - te które są sprzedane, lub zarezerwowane, znikają z tych list, ale wobec pozostałych, czyli jeszcze wolnych ustalone są informacje, dotyczące ich metrażu, liczby pomieszczeń, czy kondygnacji.

Zastanawiamy się wtedy, jakie mieszkanie wybrać, by później nie żałować - parter wolny od konieczności korzystania ze schodów czy wind, pierwsze piętro, neutralne dla hałasów i wolne od zaglądania w okna drugie, czy któreś z ostatnich pięter? A jeśli ostatnie - to czy ma dodatkowe okna dachowe, czy może ma taras, czy inne atuty?

Czytaj także: "Dziura w ziemi" kontra wykończone mieszkanie - zalety i wady

Każdy kupujący staje przed takim dylematem - jakie mieszkanie: na parterze, czy na piętrze, z tarasem, czy bez, z większymi, czy z mniejszymi pokojami? W biurach sprzedaży mieszkań pracownicy deweloperów wskazują, że często mieszkania na parterze są tańsze, a potrafią być najciekawsze, gdyż mają dostęp do ogródka. Z kolei mieszkania na poddaszu mają najlepsze widoki i dają poczucie przestrzeni.

Rozplanować pokoje

Wybór układu mieszkania jest sprawą bardzo indywidualną. Podobnie jak jego praktyczne wykorzystanie.

Najlepiej jak każde dziecko dostanie własny pokój - o ile oczywiście metraż na to pozwala. Daje to malcowi lepsze warunki do kształtowania osobowości - poczucia porządku, odpowiedzialności, i bezpieczeństwa. Pozostała część mieszkania, zgodnie z ostatnimi trendami, jest z reguły przestrzenią otwartą, a więc prezentuje sobą połączenie pokoju dziennego z kuchnią i przedpokojem. Efekt jest taki, że z mniejszego metrażu, za który przecież płacimy, uzyskujemy większy efekt przestrzenny.

Nie bójmy się też dużych okien, współczesna technika ograniczyła straty cieplne przez te przegrody do minimum, a efekt jest doskonały. Zwróćmy uwagę na strony świata: wbrew pozorom najlepszy jest taras od północy. Zimą i tak z niego nie korzystamy, a latem pozwala nam znaleźć cień, który w upalne dni jest najważniejszy i pozwala spędzić przyjemne popołudnia i wieczory.

A na osiedlu domów wielorodzinnych sprawdźmy w planach, czy okna naszego przyszłego mieszkania nie wychodzą wprost na okna sąsiadów, na plac zabaw (co ma plusy, jeśli mamy małe dzieci i minusy - jak już mamy odchowane i cenimy ciszę), czy parking.

Zobacz też: Oglądamy przeciętnie pięć mieszkań, zanim zdecydujemy się na kupno

Do biura z formularzem

Szukając optymalnego mieszkania, nie bójmy się zadawać w biurze sprzedaży u wybranego dewelopera pytań pozornie prostych, a dla nas bardzo ważnych. Każda, nawet najmniejsza informacja, może okazać się decydująca przy podjęciu decyzji. Pierwsze pytanie dotyczy zazwyczaj lokalizacji: poszukujemy informacji związanych albo z mieszkaniem w ścisłym centrum, a więc stawiamy na życie w mieście bez samochodu, niekiedy nawet bez placu zabaw dla dzieci, albo pytamy o mieszkanie na obrzeżach miasta, za to w otoczeniu zieleni i świeżego powietrza. Istnieją również lokalizacje pośrednie i te bywają najciekawsze. Dlatego też warto o nie pytać.

Pamiętajmy też o możliwościach komunikacyjnych: w centrum wszędzie jest blisko, ale do niego nieraz praktycznie nie można dojechać bez stania w korkach. Nieco dalej od centrum - sprawdzamy, czy istnieją szybkie formy transportu do centrum i z niego w kierunku obrzeży, np. szybki tramwaj. Trzeba tu brać pod uwagę także przyszły układ drogowy, a zwłaszcza trzecią ramę, czyli drogę okalającą miasto. Szybki dostęp do tej przyszłej arterii, to gwarancja zaoszczędzenia w przyszłości dużej ilości czasu i nerwów, a mieszkania z reguły nie kupujemy przecież na rok.

Ściany pobielone, czy w boazerii

Kolejne pytanie to ustalenie standardu wykończenia. Bardzo popularne określenie "standard deweloperski" jest mylące, a może mieć znaczenie istotne przy porównywaniu cen: przy tej samej cenie za metr, mieszkanie może być od innego faktycznie droższe o kilkanaście tysięcy złotych. Lepiej dokładnie wypytać i ustalić, co zastaniemy po odbiorze kluczy, a także co możemy jeszcze zamówić do wykonania - o ile deweloper gwarantuje usługi dodatkowe - a czego nie ma w podstawowej ofercie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto