Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest petycja w sprawie starego basenu w Radomsku. O co proszą mieszkańcy?

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Nie milkną komentarze na temat wykorzystania "starego" basenu przy ul. Leszka Czarnego w Radomsku po otwarciu nowego kompleksu Aquara. Do prezydenta Radomska i przewodniczącego rady miasta właśnie wpłynęła petycja z prośbą o zaniechanie zamknięcia obiektu.

Nie milkną komentarze na temat wykorzystania "starego" basenu przy ul. Leszka Czarnego w Radomsku po otwarciu nowego kompleksu Aquara. Do prezydenta Radomska i przewodniczącego rady miasta właśnie wpłynęła petycja z prośbą o zaniechanie zamknięcia obiektu. Przypomnijmy, niedawno wniosek w tej sprawie złożył radny Radosław Rączkowski, ale prezydent Jarosław Ferenc odpowiedział, że przeznaczenie basenu jest już przesądzone.

Czytaj więcej:

Tymczasem mieszkanka Radomska Agnieszka Poteralska napisała do władz Radomska petycję, którą podpisało ponad 200 osób. Mieszkańcy proszą o zaniechanie zamknięcia obiektu.

Oto treść petycji:

Jarosław Ferenc, Prezydent Miasta Radomska
Rafał Dębski, Przewodniczący Rady Miasta Radomska

Dotyczy zaniechania zamknięcia obiektu sportowego - PŁYWALNI KRYTEJ mieszczącej się przy ul. Leszka Czarnego 22.

Szanowni Państwo,
Działając w interesie publicznym - mieszkańców Miasta Radomska wnoszę o zaniechanie działań zmierzających w kierunku zamknięcia obiektu MOSIR - PŁYWALNI KRYTEJ mieszczącej się przy ul. Leszka Czarnego 22. Z uwagi na wybudowanie nowego obiektu sportowo - rekreacyjnego AQUARA i jego przeznaczenie, wiele wątpliwości budzi fakt, iż myślicie Państwo o zamknięciu „starego" basenu. Pragnę przytoczyć kilka spostrzeżeń moich, jak i mieszkańców, którzy korzystali lub też korzystają z tego obiektu. Obecna pływalnia pełni funkcję basenu sportowego. Na zajęcia w dużej mierze uczęszczają dzieci w wieku szkolnym w ramach zajęć wychowania fizycznego z niektórych szkół, ze względu na ograniczony dostęp lub odległość dzieląca placówkę od miejsca docelowego lub tez brak możliwości dojazdu w godzinach lekcyjnych. Jako matka dwójki dzieci w wieku szkolnym, uczniów PSP nr 9 w Radomsku pragnę zauważyć, te dzieci pokonywały drogę z ulicy Rolnej do Leszka Czarnego pieszo pod opieką nauczyciela. Po zajęciach lekcyjnych działające na terenie pływalni szkółki pływackie prowadzą prywatną naukę pływania w formie indywidualnych jak i grupowych zajęć. Zainteresowanie tego typu formą rekreacji jest coraz większe. Nie tylko uczestniczą w nich dzieci szkolne, ale również przedszkolne korzystające z brodzika. W dobie obecnej sytuacji, kiedy to dzieci i młodzież dużo czasu spędzają przed komputerem (nauka zdalna), co sprzyja nadwadze, pogłębianiu wad postawy, schorzeniom kręgosłupa, pływanie jest znakomitą formą rehabilitacji wypoczynku nie tylko fizycznego ale również psychicznego. W trakcie zajęć popołudniach do dyspozycji jest jeden tor do ciągłego pływania dla osób chcących skorzystać z tej formy rekreacji. Wielu mieszkańców nad tym ubolewa. Niemożliwe jest pływanie na torze, na którym znajduje się powyżej 3 osób dorosłych. MOSIR prowadzi również zajęcia z nauki pływania dla osób dorosłych jak również Aqua Aerobiku. Sama korzystałam zajęć nauki pływania chcąc podszkolić swoje umiejętności i uważam, że tego typu zajęcia powinny być organizowane również na poziomic zaawansowanym. Osoby początkujące rozpoczynają swoją przygodę z wodą na brodziku. Często pokonują swoje lęki, słabości. Brakuje zajęć / rehabilitacji ogólnodostępnej dla osób niepełnosprawnych. Drodzy Państwo, nie każda osoba dorosła poradzi sobie na głębokości 120 cm, a co dopiero dziecko mające 6 lat, bo już takie maluchy uczestniczą w zajęciach pływania. Czy uważacie Państwo, że pływalnia ma zarobić na siebie tylko „szkółkami pływackimi" i zajęciami organizowanymi przez MOSIR? Czy uważacie Państwo, że przeniesienie tej formy rekreacji na „nowy basen" będzie dobrym rozwiązaniem?

W jaki sposób tak duży obiekt ma się utrzymać? Czy my rodzice będziemy musieli ponosić opłaty związane z korzystaniem przez dzieci z. obiektu w godzinach lekcyjnych? Czy uważacie Państwo, że dzieci m.in. z PSP nr 9 będą mogły pokonywać taką odległość i czy to nie zdezorganizuje planu lekcji w szkołach? Nie każdy rodzic jest na tyle dyspozycyjny, żeby organizować dojazd dziecka na pływalnię. A czy Miasto stać na zorganizowanie i sfinansowanie takiego dojazdu do miejsca docelowego? Czy tylko PSP nr 6 i szkoły mające najbliżej na nowy obiekt, będą mogły z niego skorzystać? Czy wzięliście Państwo pod uwagę ten szereg pytań i dezorganizację, jaka się będzie z tym wiązała? Niestety likwidacja istniejącego już obiektu nie będzie dobrym i skutecznym rozwiązaniem. Dla nas mieszkańców wydaje się logiczne i niezbędne pozostawienie obu pływalni, jednej jako rekreacyjnej. natomiast drugiej jako sportowej. AQUARA powinna ściągnąć do Radomska osoby nie tylko w wieku szkolnym, ale również cale rodziny z dziećmi z całego powiatu i okolic. Dlaczego Radni w imieniu wszystkich mieszkańców podejmują decyzje, przez które Miasto Radomsko pozbawione jest dochodu, a mieszkańców zmusza się do korzystania z obiektów w innych miejscowościach. Dla mieszkańców Radomska, Kleszczów czy też Częstochowa to odległość niewielka, ale dla niektórych znacząca. Kina, Galerie Handlowe to obiekty, które bardzo chętnie są odwiedzane i zamiast funduszami zasilać nasze lokalne obiekty kulturalne, rekreacyjne czy też handlowe, mieszkańcy wolą jechać i pozostawić pieniądze w innym mieście. Zacznijmy zarabiać jako miasto.

Rozumiemy osoby trenujące sporty walki. Boks, zapasy, wschodnie sztuki walki cieszą się dużą popularnością nawet wśród maluszków. Są to też dyscypliny. które nie wymagaja aż tak skomplikowanego zaplecza, jak zajęcia na pływalni. Drodzy Państwo, mamy kilka szkół podległych Urzędowi Miasta oraz Starostwu Powiatowemu. Szkoły posiadają sale gimnastyczne, które można wynająć. Utrzymanie tego typu obiektów również wiąże się z kosztem, ale myślę, że do czasu kiedy to Radni zrealizują kolejny cel i do Hali Sportowej przy PSP nr 6 dobudowana zostanie część z odpowiednim zapleczem, gdzie będzie można trenować tego typu sport. Miasto poniosło już koszty związane z wybudowaniem pływalni przy ul. Leszka Czarnego, która cieszy się dużym zainteresowaniem i jest ciągle użytkowana. Teraz trzeba zastanowić się, w jaki sposób utrzymać te obiekty i zorganizować ich pracę. Przystosowując budynek pod zajęcia ze sportów walki również trzeba ponieść kolejne zapewne niemałe koszty np. adaptacja budynku, zaplecze parkingowe, którego teraz praktycznie nic ma. W naszym mieście jest wiele firm, które pomimo sytuacji jaka nas dotknęła w ciągu ostatniego roku ( SARS-COV-2) podejmą współpracę i dołożą choćby niewielką cegiełkę, by pomóc Miastu zebrać fundusze do rewitalizacji obecnej krytej pływalni, aby dać jej nowe życie, odpowiednie zaplecze sanitarne. Wierzę również, że dla takiej inicjatywy mieszkańcy nie będą obojętni. Panie Prezydencie, Panie Przewodniczący bardzo proszę przeanalizować tę sytuację ponownie i w ostateczności przeprowadzić konsultacje społeczne, nie tylko w mieście, ale również w całym powiecie poprzez lokalne media i zachęcić społeczność do wzięcia w nich udziału.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto